موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | وکیل شکایت تهمت و افترا در شهریار

14 /12 /1398
مدیر سایت
مقالات کیفری
192

وکیل شکایت تهمت و افترا در شهریار
یکی از موضوعات کیفری که منجر به طرح شکایت می شود تهمت و افترا می باشد با این وصف تصمیم داریم با موضوع وکیل شکایت تهمت و افترا در شهریار همراه شما عزیزان باشیم.

به موجب قانون هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا‌توزیع هر گونه اوراق چاپی یا خطی با امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار نماید یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت راساً یا به عنوان نقل‌قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به‌غیر وارد شود یا نه علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دو سال و یا شلاق تا (۷۴) ضربه محکوم شود.

در ماده مذکور دو جرم پیش بینی شده است.

در بند اول ماده جرم نشر اکاذیب و قسمت دوم نیز نسبت دادن امر خلاف واقع به دیگری.

مواردی که در خصوص وکیل شکایت تهمت و افترا در شهریار می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

            دادسرای شهریار کجاست؟

•            هزینه وکیل در شهریار چقدر است؟

•            شکایت تهمت و افترا در شهریار چگونه است؟

•            دفاع از جرم تهمت و افترا چگونه است؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان در شهریار، اندیشه، ملارد، سرآسیاب، مارکیک و فردیس می باشد شما می توانید از طریق تلفن و با شماره های 65502197 – 65514382 - 021   یا و همچنین از طریق نشانی شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با ما در ارتباط باشید.

جرم اول:  نشر اکاذیب

عنصر قانونی جرم مذکور ماده 698 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 است

عنصر مادی:

رفتار مجرمانه در این جرم «اظهار نمودن» است.

اظهار کردن در لغت به معنی علنی کردن، نشان دادن، فاش ساختن، آشکار کردن آمده که به نظر میرسد آنچه در این خصوص مدنظر قانون گذار است ظاهر و علنی شدن کذب است. بنابراین اگر کسی اکاذیبی را ولو بوسیله یکی از وسایل موردنظر قانونگذار مکتوب نماید ولی به جز شخص اظهار شونده کسی از مضمون آن باخبر نشود «اظهار نمودن» تلقی نشده و جرم مذکور نیز تحقق نیافته است.

«کذب بودن» محتوای اظهار شده برای تحقق این جرم لازم است. باید توجه کرد که با تصریح اکاذیب بعنوان شرط لازم برای تحقق این جرم، قانونگذار به طور ضمنی تأکید دارد که اشاعه حقایق هرچند موجب تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی یا ضرر غیر شود جرم به حساب نمیاید.

آنچه در این جرم لازم است قابلیت اضرار یا تشویش اذهان است ولو اینکه ضرر یا تشویش محقق نشده باشد. قانونگذار در متن ماده بیان داشته «... اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه ....»

بیشتر بدانید:

دفاع از متهم به نشر اکاذیب چگونه است؟

اظهار اکاذیب مقید به وسیله است. زیرا در متن ماده قانونگذار تصریح میکند که «به وسیله نامه، شکواییه، مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هر گونه اوراق چاپی یا خطی با امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار نماید...»

در خصوص وسیله ارتکاب جرم باید گفت آنچه در تمام این موارد گفته شده مشترک است «مکتوب بودن» آنهاست و وسایلی مثل رادیو، تلویزیون یا نطق در مجامع و... را شامل نمیشود و با اینکه تردیدی در غیر منطقی بودن حذف این وسایل نیست ولی به نظر میرسد با توجه به ماده اظهار اکاذیب را به نحو شفاهی نمیتوان تسری داد.

این جرم جز جرایم عمدی است بنابراین لازم است که مرتکب به کذب بودن اظهارات خود که باعث وارد شدن ضرر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی شود، آگاهی داشته باشد.

جرم نشر اکاذیب یک جرم مطلق و قابل گذشت میباشد.

بیشتر بدانید:

نحوه دفاع در جرم نشر اکاذیب چگونه است؟

لازم به ذکر است که ماده 18 فصل جرایم رایانه ای (در قانون مجازات اسلامی مصوب 1388) در خصوص نشر اکاذیب از طریق سامانه های رایانه ای یا  مخابراتی است که بیان میدارد «هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد

جرم دوم: انتساب اعمال خلاف حقیقت به دیگران

انتساب امر خلاف واقع و حقیقت باید نسبت به شخص مشخص (حقیقی یا حقوقی) باشد ولو اینکه این انتساب به صورت تلویحی باشد.

جرم مذکور یک جرم مطلق، ساده و آنی است. یعنی از یک جز برای ارتکاب آن تشکیل شده و نه چند جزء و به صرف انجام آن جزء جرم مذکور تحقق پیدا میکند.

در این جرم هم صرف خلاف حقیقت بودن کافی نیست بلکه علاوه بر آن باید بالقوه قابلیت اضرار و تشویش را داشته باشد.

با اینکه در این خصوص این جرم وسیله ای از جانب قانونگذار بیان نشده است ولی با توجه به صدر ماده که وسایلی را برای تحقق جرم احصا کرده است به نظر میرسد که در خصوص این جرم نیز وسایل مذکور در صدر ماده به ذیل آن نیز قابل تسری است هرچند که تفسیری مخالف این نظر هم از سوی برخی از اساتید و حقوقدانان مطرح شده است.

مجازات این دو جرم: علاوه بر اعاده حیثیت نسبت به بزه دیده، حبس از 2 ماه تا 2 سال و یا شلاق تا 74 ضربه میباشد.

بیشتر بدانید:

دفاع از جرم نشر اکاذیب چگونه است؟

با ما در ارتباط باشید.

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر