گروه وکلای رسمی | 09128940952 | دفاع از متهمی که علی رغم انکار بعد از اقرار محکوم به حد قتل یا رجم شده چگونه است؟

13 /02 /1399
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
232

دفاع از متهمی که علی رغم انکار بعد از اقرار محکوم به حد قتل یا رجم شده چگونه است؟
 دفاع از متهمی که علی رغم انکار بعد از اقرار محکوم به حد قتل یا رجم شده بدین شرح است:

 در مواردی ممکن است که به عنوان وکیل فردی که متهم به زنای محصنه یا تجاوز به عنف یا لواط مفعولی بوده است و به واسطه اقرار یا اقاریر اولیه خویش و علی رغم انکار بعدی؛ محکوم به رجم یا حد قتل شده باشد؛ قصد داشته باشیم که نسبت به حکم صادره، فرجام خواهی و از محکوم علیه دفاعی مؤثر در این مرحله به عمل آوریم.
در این موارد باید دقت دشته باشیم که تنها دلیل دادگاه در مقام صدور حکم محکومیت متهم، همان اقاریر اولیه وی در جلسات تحقیقات مقدماتی دادگاه کیفری یک یا در جلسه یا جلسات رسیدگی دادگاه بوده است و در خصوص مورد؛ یا به دلیل انقضاء مدت طولانی از تاریخی که شاکی یا شاکیه مدعی وقوع جرم است، سپری شده و طبعاً دلایل مثبت ادعای وی از بین رفته است و یا در واقع امر، جز اقرار یا اقاریر متهم دلیل دیگری در پرونده وجود ندارد؛ اما مآلاً دادگاه صادر کننده حکم، علی رغم انکار بعدی متهم، با استناد به علم ناشی از اقاریر اولیه متهم و در واقع به استناد علم قاضی به عنوان یکی از ادله اثبات دعوی کیفری در مواد 212 و 211 قانون مجازات اسلامی، حکم بر محکومیت متهم صادر کرده باشد.
 
در این موارد دفاعاً در لایحه فرجام خواهی مرقوم خواهیم داشت:
" اولاً: با عنایت به اینکه به موجب مقررات ماده 173 قانون مجازات اسلامی، انکار بعد از اقرار در جرایم مستوجب رجم و حد قتل، مطلقاً موجب سقوط حد است؛ لذا توسل دادگاه به علمی که اساس آن همان اقاریر متهم است موجه نبوده و با قاعده درأ و احتیاط در دماء سازگاری ندارد؛ زیرا دادگاه نمی تواند، چیزی را اساس حصول علم قرار دهد که با انکار بعدی، اعتبار خویش را از دست داده است. از طرفی اگر استناد به چنین علمی را توسط دادگاه جایز بدانیم؛ در این صورت دیگر محلی برای اجرای مقررات ماده 173 باقی نخواهد ماند و هیچگاه اعمال مقررات این موضوعیت پیدا نخواهد کرد.
 
ثانیاً: اصولاً قضات محترم دادگاه نمی توانسته اند در مقام صدور حکم محکومیت موکل، به علم خویش استناد نمایند؛ زیرا ادله اثباتی بزه زنا یا لواط(حسب مورد) در زمره ادله موضوعی است؛ زیرا به موجب موجب ماده 161 قانون مجازات اسلامی:" در مواردی که دعوی کیفری با ادله شرعی از قبیل اقرار و شهادت که موضوعیت دارد اثبات می شود، قاضی به استناد آنها رأی صادر می کند مگر این که علم به خلاف آن داشته باشد." که این ادله موضوعی نیز صرفاً اقرار و شهادت است و به استناد مقررات قسمت اخیر ماده مرقوم که مقرر داشته:" مگر این که علم به خلاف آن داشته باشد" واضح و مبرهن است که قاضی در جرایمی از این دست در صورتی می تواند عامل به علم خویش باشد که علی رغم وجود ادله موضوعی مثبته، علم بر خلاف آن ادله پیدا کرده و بخواهد ادله موضوعی (شهادت و اقرار) را نادیده انگاشته و وضمن رد آنها به علم خویش که بی گناهی متهم است عمل نماید. در واقع به موجب این فراز از ماده مذکور، قاضی در صورتی مجاز است که به علم خویش استناد نماید که بخواهد علی رغم وجود ادله موضوعی و مثبته، حکم بر برائت متهم از اتهام انتسابی صادر کند نه اینکه بتواند به استناد علم خویش مبادرت به صدور حکم محکومیت متهم نماید.
 
مقررات ماده 162 قانون مجازات اسلامی نیز که مقرر داشته: "هرگاه ادله ای که موضوعیت دارد، فاقد شرایط شرعی و قانونی باشد، می تواند به عنوان اماره قضایی مورد استناد قرار گیرد مشروط بر اینکه همراه با قرائن و امارات دیگر موجب علم قاضی شود." نیز مجوز مراجعه مطلق قاضی به علم خویش نیست. در واقع قاضی زمانی می تواند به استناد این ماده، مبادرت به عمل به علم خویش کند که: اولاً: ادله ای که موضوعیت دارند(شهادت و اقرار) وجود داشته باشند.
 
ثانیاً: ادله موضوعیِ موجود، فاقد شرایط شرعی یا قانونی لازم باشد مانند آنکه اقـرار صورت گرفته نزد قاضی دادگاه به عمل نیامده ویا به نصاب نرسیده باشد و یا به جای چهار شاهد، سه شاهد وجود داشته و دلایل موضوعی ناقص باشند. 
 
ثالثاً: دلایل موضوعی واجد نقصان، با قرائن و امارات دیگری توأم شود."
به قلم وکیل سیدمهدی حجتی وکیل پایه یک دادگستری
 
 
 
روابط عمومی گروه وکلای نستوه
برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره