موسسه حقوقی دادآوران نستوه | نفقه

وکالت دعاوی خانوادگی
1241

نفقه




نفقه:

زن در مقابل وظایفی که در مقابل همسر و در خانه انجام می دهد یا همان تمکین مستحق دریافت نفقه است.
نفقه چیست..؟
نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن مانند مسکن، غذا، لباس و اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و هم چنین داشتن خدمه در صورت عادت یا مریضی زن.
بله همه موارد مذکور نفقه و بر عهده مرد است.
نفقه زن هیچ ارتباطی با وضعیت مالی مرد ندارد بلکه بستگی به شئونات و وضعیت خانوادگی زن دارد.
زن در صورتی مستحق دریافت نفقه می گردد که از مرد تمکین نماید و کلیه وظایف زناشوئی اعم از عام و خاص را به جا آورد و چنانچه زن بدون موانع مشروع از وظایف زوجیت امتناع نماید ناشزه محسوب شده و مستحق نفقه نخواهد بود.
نکته: این موضوع بایستی به موجب حکم دادگاه باشد و صرف ادعای شوهر دلیلی بر نشوز زن نیست و هر چند زن نیز زندگی را ترک نماید تا زمانی که حکمی صادر نشده باشد دلیل محسوب نمی شود.


نفقه دارای انواع مختلف قابل تصور است:
1- نفقه زن
2- نفقه اولاد
3- نفقه اقارب


حال اگر شوهر نفقه به زن نپردازد هم دارای مسئولیت مدنی و هم مسئولیت کیفری می باشد.


مسئولیت مدنی عدم پرداخت نفقه:
چنانچه مرد از پرداخت نفقه استنکاف نموده زن می تواند با اظهارنامه ای این تکلیف قانونی را به مرد یادآوری نماید و در صورت امتناع با مراجعه به دادگاه محل اقامت خود با تقدیم دادخواست تقاضای الزام مرد را به پرداخت نفقه گذشته خود بنماید و دادگاه در این خصوص زمانی مرد را به پرداخت نفقه محکوم خواهد نمود که رابطه زوجیت یا رابطه سببی و... محرز و مشخص گردد و مرد نیز نتواند امتناع زن را از ادای وظایف قانونی اثبات نماید که در این صورت دادگاه میزان نفقه را با استفاده از کارشناس مشخص می نماید و شوهر را به پرداخت آن محکوم می نماید و در صورت عدم پرداخت نفقه برای زن حق طلاق به وجود می آورد.


مسئولیت کیفری عدم پرداخت نفقه:
نفقه از جمله جرائم قابل گذشت است و با شکایت شاکی شروع به رسیدگی نموده و با رضایت شاکی پرونده را مختومه می نماید.
چنانچه مرد با وجود توان مالی و تمکین زن از پرداخت نفقه او و دیگر افراد واجب النفقه امتناع نماید به مجازات حبس تعزیری درجه شش یعنی حبس بیشتر از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد نمود.


قطع نظر از موارد فوق البیان آیا میدانستید هر پرونده حقوقی و بیشتر پرونده های کیفری فقط برای یک بار قابلیت طرح دارند و جایی برای اشتباه وجود ندارد پس از وکلای متخصص در امور خانواده که می توانند وکلای زن و یا وکلای مرد باشند استفاده نمایند و این وکلا را شما می توانید از گروه وکلای رسمی بخواهید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

 

برچسب ها:
سایر خدمات وکالت دعاوی خانوادگی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.