موسسه حقوقی دادآوران نستوه | مطالبه مهریه

وکالت دعاوی خانوادگی
1229

مطالبه مهریه
مطالبه مهریه:

مهریه به اسم های مختلفی آمده از جمله مهر به معنی کابین و پیشکش البته ماهیت واقعی مهریه هدیه ای است که شوهر به زن می دهد و زن به مجرد عقد مالک مهریه می شود و می تواند به موازات آن هر گونه دخل و تصرفی در آن داشته باشد.
مهریه بایستی مالیت داشته باشد یعنی مرد نمی تواند چیزی که مالیت ندارد را مهریه زن کند و اگر چنین باشد باطل است از باب تمثیل مهریه 1000 بوسه عاشقانه و....
تعیین مهر به تراضی طرفین است البته امکان تعیین مهر توسط شخص ثالث نیز وجود دارد.
طرفین نمی توانند ضمن عقد شرط کنند که مرد تا مدت معینی اگر مهریه را توانست بپردازد عقد صحیح و در غیر این صورت عقد باطل باشد و اگر چنین شرطی وجود داشته باشد شرط باطل و عقد نکاح کاملاً صحیح خواهد بود.
البته در خصوص مهریه آنچه به عینه قابل لمس است این است که طرفین تا زمانی که در زندگی به مشکلات اساسی روبه رو نشوند زن مطالبه مهریه خود را ندارد و اساس مطالبه مهریه تحت فشار قرار دادن مرد برای طلاق و آثار مالی برای زن پس از طلاق می تواند باشد.


زن مطابق قانون می تواند تا مهر به او تسلیم نشده است از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع اسقاط کننده حق نفقه نیز نخواهد بود و اگر زن قبل از اخذ مهر به اختیار خود به ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد دیگر نمی تواند در مقابل وظایفی که دارد امتناع نماید.
اگر طرفین در عقد نکاح دائم مهر را تعیین نکنند و یا اینکه عدم وجود مهر شرط شده باشد عقد صحیح است و طرفین می توانند بعد از عقد این کار را انجام دهند به تراضی و اگر نزدیکی حاصل شده باشد زن مستحق مهر المثل خواهد بود و اگر در این خصوص یکی از زوجین قبل از تعیین مهر و قبل از نزدیک فوت شود مستحق هیچ مهری نیست.
 
مهریه دارای اشکال متفاوت است:
1- مهر المسمی
2- مهر المتعه
3- مهر المثل


الف: مهر المسمی به مهری گفته می شود که طرفین به میزان آن تراضی نموده باشند.


ب: مهر المتعه به مهری گفته می شود که حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه شود.


ج: مهر المثل به مهری گفته می شود که حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.


در قانون جدید حمایت خانواده چنانچه مهریه بیش از 110 عدد سکه بهار آزادی باشد فقط زن می تواند نسبت به تعداد 110 عدد سکه اعمال ماده 3 قانون نحوه محکومیت های مالی را انجام دهد یعنی جلب مرد و نسبت به مازاد در صورت تمکن مالی مرد می تواند اموالش را توقیف نماید.


چنانچه مرد از پرداخت مهریه امتناع کند زن می تواند برای احقاق حقوق قانونی خود برای وصول و مطالبه مهریه به دادگاه مراجعه نماید و الزام شوهر به پرداخت مهریه را تقاضا نماید البته مراجعه به شورای حل اختلاف نیز برای مطالبه مهریه وجود دارد و نیز زن می تواند از طریق اجرا ثبت نیز اقدام نماید که بدون وجود حکم دادگاه اقدام به توقیف اموال مرد نماید.


با قطع نظر از مواردی که ذکر شد قوانین دارای پراکندگی و کثرت می باشند و وجود وکلای متخصص و متبحر در هر امری لازمه وجودی خواهد بود مفتخریم  گروه وکلای رسمی را برای ارائه خدمات حقوقی تخصصی از جمله خانواده با داشتن وکلای مجرب زن و مرد به شما هم وطنان عزیز معرفی نماییم.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

 

برچسب ها:
سایر خدمات وکالت دعاوی خانوادگی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.