گروه وکلای رسمی | فسخ نکاح

وکالت دعاوی خانوادگی
1018

فسخ نکاح
فسخ نکاح:
فسخ نکاح را بایستی از بین رفتن روابط زناشویی دانست که به علل مختلفی اتفاق می افتد.
جنون هر یک از زن و مرد آن هم به شرطی که مداوم باشد اعم از اینکه ادواری و یا مستمر باشد برای طرف مقابل حق فسخ ایجاد می نماید.

فسخ نکاح چیست..؟
فسخ نکاح  به معنی ساده می توان اراده یکی از طرفین برای از بین بردن عقد نکاح دانست که به صورت کلی موارد فسخ را می توان موارد ذیل دانست:
1- فسخ نکاح به دلیل عیوب
2- فسخ نکاح به دلیل تخلف از شرط
3- فسخ نکاح به دلیل تدلیس


1- در خصوص فسخ نکاح به دلیل عیوب مرد و زن مواردی شایان ذکر است:


الف: فسخ نکاح به دلیل عیوب مرد
1- خصاء
2- عنن
3- مقطوع بودن آلت تناسلی
البته جنون و عنن هرگاه در مرد حتی اگر بعد از عقد نیز به وجود آید موجب فسخ برای زن خواهد بود.


ب: فسخ نکاح به دلیل عیوب زن
1- قرن
2- جذام
3- برص
4- افضاء
5- زمین گیری
6- نابینایی از هر دو چشم
البته عیوب زن در صورتی حق فسخ به مرد می دهد که در حال عقد وجود داشته باشد.


نکته: چنانچه زن یا مرد قبل از وقوع عقد نکاح با علم به امراضی که ذکر گردید عقد را قبول نماید با عنایت به قاعده اقدام حق فسخ نخواهد داشت.


2- در خصوص فسخ نکاح به دلیل تخلف از شرط شایان ذکر است:
چنانچه در یکی از طرفین یا زن و یا مرد صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد محرز و مشخص گردد طرف فاقد وصف مذکور بوده برای طرف مقابل حق فسخ به وجود می آید خواه این وصف در عقد به صراحت آمده باشد و خواه اینکه عقد بر پایه آن واقع شده باشد مثل اینکه شخصی خود را دارای تحصیلات عالی یا پزشک قلمداد کند ولی در واقعیت چنین نباشد.


3- در خصوص فسخ نکاح به دلیل تدلیس شایان ذکر است:
فسخ نکاح به دلیل تدلیس را می توان از نظر حقوقی همچون فسخ به دلیل تخلف شرط دانست اما با عنایت به مهم بودن بحث خانواده و آثار آن قانونگذار فریب در ازدواج یا تدلیس در نکاح را دارای وصف کیفری دانسته و مقرر داشته اگر هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور غیر واقعی و واهی از قبیل تحصیلات عالیه، موقعیت اجتماعی، شغل خاص، سمت و یا تمکن مالی و مهمتر از همه تجرد و امثالهم فریب دهد و عقد نیز بر مبنای هر کدام واقع شود از شش ماه تا دو سال حبس تعزیری محکوم می نماید.


امور خانواده از پیچدگی خاصی برخوردار است علیرغم اینکه بسیاری از اشخاص احساس می کنند در دعاوی خانواده نیاز به حضور وکیل ندارند ولی یکی از الزامات است چرا که در پاره ای از موارد مشاهده می شود انتخاب راه غلط استفاده از فسخ را برای طرفین غیر ممکن می سازد برای انتخاب بهترین وکلای زن و مرد به  گروه وکلای رسمی  مراجعه نمایید تا ما به شما وکلای مورد تأییدمان را معرفی نماییم.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
سایر خدمات وکالت دعاوی خانوادگی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. این گروه شامل وکلای خانم و آقا بوده و می تواند از پتانسیل آنها با توجه به پرونده های گوناگونی که تا کنون با آنها برخورد داشته است، راهکارهای مفید و با ارزشی در اختیار شما عزیزان قرار دهد.
گروه وکلای رسمی همواره درراستای رضایت موکلین خود کوشیده است.
هم اکنون با ما تماس بگیرید

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 18  می باشد.

پنج شنبه ها از ساعت 9 صبح الی 16 می باشد.