موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | استرداد جهیزیه

وکالت دعاوی خانوادگی
1394

استرداد جهیزیه
استرداد جهیزیه:

معنای جهیزیه به طور کلی در قانون و عرف بسیار متفاوت است چرا که اگر نظر قانون را بر جهیزیه بخواهیم بدانیم بایستی جهیزیه را جزئی از نفقه دانسته ولی در عرف تکلیف همراه داشتن جهیزیه را با زن دانسته است.
پس نتیجه مشخص می گردد در جایی که ما قانون داریم به دنبال عرف نمی رویم.

مطابق با قانون مدنی زن تکلیفی جهت به همراه داشتن جهیزیه ندارد و در صورتی که جهیزیه به منزل شوهر خود برده است می تواند در هر زمان ممکن آنها را مسترد نموده و دخل و تصرف در آنها نماید و در مقابل مرد را مکلف نماید برای تمکین و ادامه زندگی مشترک حداقل وسایل زندگی را فراهم نماید و بایستی وسایل مورد استفاده با شأن زن و مناسب برای زندگی با او باشد.

اموالی که زن به همراه خود به عنوان جهیزیه به منزل شوهر آورده است را می توان امانتی در دست مرد دانست و چنانچه در استفاده از این امانات تعدی و تفریط نماید مکلف به جبران آن است و چنانچه این اموال را بدون اجازه مالک آنها به فروش رساند مرتکب جرم خیانت در امانت و یا فروش مال غیر شده و از لحاظ جزائی قابلیت پیگرد و تعقیب کیفری را به همراه خواهد داشت.

زن می تواند برای استرداد اموال خود که همان جهیزیه می باشد به دادگاه خانواده مراجعه نماید و ضمن تقدیم دادخواست استرداد جهیزیه بدهد و بایستی شهادت شهود را در استشهادیه تهیه شده پیئست دادخواست نموده و چنانچه سیاهه قبلاً تهیه و به امضاء مرد یا اقوام وی نیز رسیده باشد را به دادخواست پیوست نماید.

نکته: چنانچه مرد مطلع شود که زن اقدام به استرداد جهیزیه از طریق مراجع قضایی یعنی شورای حل اختلاف و یا دادگاه نموده است این امکان وجود دارد که در عملی ناشایست اقدام به تخریب و حیف و میل اموال نماید.

سئوال: زن در این خصوص چه بایستی انجام دهد..؟

زن می تواند قبل از هر چیز درخواست تأمین خواسته نماید و اقدام به توقیف اموال خود یا همان جهیزیه نماید که این اموال پس از توقیف به حافظ و یا امینی که از سوی طرفین معرفی می گردد سپرده شود و تا تعین تکلیف نهایی دادگاه در خصوص ادعای هر یک از طرفین این اموال به عنوان امانت در ید امین باقی می ماند و هر گونه تعدی و تفریط امین وی را در حکم ضامن خواهد آورد.


دعاوی خانواده هر چند به ظاهر دارای شکلی بسیار ساده می باشند ولی در باطن دارای پیچیدگی های منحصر به فرد خود می باشند وجود وکلای پایه یک دادگستری این امکان را به طرفین می دهد تا بدون تشدد خاطر نسبت به پیگیری پرونده های خود اقدام نمایند و چنانچه شما به دنبال وکیل دادگستری می باشید می توانید از  گروه وکلای رسمی تقاضای وکلای متخصص در امور خانواده اعم از زن و یا مرد را داشته باشید و مطمئن باشید با همراه شما هستیم.


روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
سایر خدمات وکالت دعاوی خانوادگی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر