موسسه حقوقی دادآوران نستوه | فرزند خواندگی

وکالت دعاوی خانوادگی
1152

فرزند خواندگی
فرزند خواندگی:

فرزند خواندگی آن است که شخصی طفلی را که فرزند طبیعی او محسوب نمی شود را به فرزند خواندگی بپذیرد.

در صورتی که فرزند خواندگی به رسمیت شناخته شود نوعی قرابت و خویشاوندی ایجاد می کند و با قبول فرزند خواندگی قانون یک رابطه مصنوعی میان پدر فرزندی یا مادر فرزندی ایجاد می کند.

 

چه اشخاصی می توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان را درخواست کنند..؟

کلیه اتباع ایرانی مقیم ایران و ایرانیان مقیم خارج از کشور می توانند با شرایطی تقاضای فرزند خواندگی داشته باشند اشخاصی مذکور می توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان را درخواست کنند و بایستی دارای شرایط ذیل باشند:

1- زن و شوهری که 5 سال از تاریخ ازدواجشان گذشته و فرزندی ندارند و حداقل یکی از زوجین نیز بیش از 30 سال سن داشته باشد و البته در این مورد اگر پزشکی قانونی تشخیص دهد که امکان بچه دار شدن برای زوجین وجود ندارد مدت 5 سال مذکور منتفی می شود.
2- زن و شوهر دارای فرزند که یکی از آنها بیش از 30 سال سن داشته باشد.
3- دختران و زنان بدون شوهر که حداقل 30 سال سن داشته باشند.


برای فرزند خواندگی چه بایستی انجام داد و به کجا باید مراجعه نمود..؟

اشخاصی که تمایل به فرزند خواندگی دارند باید تقاضا نامه ای را به سازمان بهزیستی ارائه نمایند و سازمان بهزیستی مکلف است حداکثر ظرف 2 ماه با نظر کارشناسی آن را به دادگاه اعلام نماید و دادگاه با لحاظ نظریه سازمان بهزیستی قرار سرپرستی 6 ماهه و به صورت آزمایشی صادر می نماید.

چه ضمانت اجرایی برای فرزند خواندگی مورد نیاز است..؟

دادگاه زمانی حکم سرپرستی صادر می کند که درخواست کننده بخشی از اموال یا حقوق خود را به فرزند خوانده تملیک نماید که تشخیص میزان و نوع این اموال با دادگاه صالح می باشد.

پس از قطعیت حکم سرپرستی دادگاه مفاد حکم را به اداره ثبت احوال جهت درج در شناسنامه و اداره بهزیستی مربوطه ابلاغ می نماید تا نام و نام خانوادگی فرزند خوانده وارد شناسنامه زوجین سرپرست گردد.

لازم به ذکر است که نگهداری و تربیت و نفقه و احترام بین فرزند خوانده و سرپرستان او همانند حقوق و تکالیف اولاد و پدر و مادر است.

نکته: دادگاه صالح به رسیدگی دادگاه محل اقامت درخواست کننده است.

نکته: فرزند خوانده از اشخاصی که او را به فرزند خواندگی قبول نموده باشند ارث نمی برد و همچنین سرپرستان نسبت به فرزند خوانده.


برای امور خود همیشه از وکلای متخصص استفاده نمایید بهترین راه برای یافتن وکلای متخصص می تواند مراجعه به مؤسسه حقوقی باشد چرا که مؤسسات حقوقی با تعداد قابل توجهی وکیل که در زمینه های مختلف دارای تخصص می باشند فعالیت می کنند و نسبت به دفاتر وکالت که از تعداد محدودی وکیل تشکیل شده می تواند گزینه بهتری باشد هر چند ما معتقدیم وجود وکیل یک الزام است چه از گروه وکلای رسمی  باشد چه از دفتر وکالت برای داشتن بهترین ها هم اکنون با ما تماس بگیرید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
سایر خدمات وکالت دعاوی خانوادگی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.