موسسه حقوقی دادآوران نستوه | سلب حضانت

وکالت دعاوی خانوادگی
1350

سلب حضانت
سلب حضانت فرزند:

شخصی که حضانت و نگهداری طفل را بر عهده دارد بایستی شایستگی و توانایی لازم را برای انجام این کار داشته باشد.

حق حضانت و نگهداری طفل که بر عهده والدین است ممکن است در شرایطی خاص از آنها سلب شود و حضانت به دیگری سپرده شود.

شرایطی که منجر به سلب حضانت فرزندان میگردد بدین شرح است:

1- اگر پدر یا مادر که حضانت را بر عهده دارد مبتلا به جنون اعم از دائمی و یا ادواری شود حق حضانت از وی سلب می گردد.

2- زن و مردی که از یکدیگر جدا شده اند و مادر تا زمانی که ازدواج نکرده است دارای حق حضانت است و ازدواج مادر با شخصی غیر از پدر طفل مانع از حضانت می گردد البته لازم به ذکر است که اگر پدر فوت نماید و حضانت با مادر باشد ازدواج مادر در آن اثری ندارد.

3- کافر نمی تواند حضانت فرزند مسلمان را بر عهده بگیرد به طور مثال اگر مرد مسلمانی با زن مسیحی ازدواج نماید و پس از بچه دار شدن زن و مرد از یکدیگر جدا شوند حضانت در هر حال با پدر است.

4- پدر یا مادری که حضانت طفل را بر عهده دارند چنانچه بر اثر سوء رفتار و انحطاط اخلاقی خود مانند اعتیاد به الکل، مواد مخدر، قمار، ابتلا به بیماری های روانی و با تشخیص پزشک قانونی، تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف و یا اجبار کردن کودک به شغل های غیر اخلاقی همچون تکدی گری و قاچاق و... موجب به خطر انداختن صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی کودک شوند، اقارب و خویشاوندان کودک و یا قیم او و یا ریس دادگستری می توانند از دادگاه صالح تقاضای سلب حضانت از پدر یا مادر را نیز بنمایند و دادگاه با بررسی نسبت به صحت آن می تواند نگهداری طفل را به شخص دیگری بسپارد.

5- هر یک از پدر و یا مادر که مدعی عدم صلاحیت طرف مقابل است می تواند با ارائه دادخواست از دادگاه تقاضای سلب حضانت کودک را بخواهد.


نکته: چنانچه شخصی که حضانت از او سلب شده از اجرای حکم دادگاه امتناع نماید و یا مانع اجرای حکم دادگاه شود و یا اینکه از مسترد نمودن کودک خودداری نماید، دادگاه صادر کننده حکم او را ملزم به بازگرداندن کودک به طرفی که حضانت را بر عهده دارد می کند که در صورت عدم اجرای حکم طبق قانون جدید حمایت خانواده تا زمان اجرای حکم بازداشت می شود.


نحوه ملاقات طفل توسط شخصی که حضانت از او سلب شده است:

هر کدام از والدین که طفل تحت حضانت او نیست حق ملاقات طفل خود را داشته و می توانند با توافق یکدیگر زمان و مکان ملاقات را تعیین نمایند و در صورت حصول اختلاف فی ما بین آنها دادگاه زمان و مکان ملاقات را تعیین خواهد کرد.


وکلای حیطه خانواده وکلایی می باشند که دارای تجربه و تبحر در این زمینه می باشند برای یافتن این دسته از وکلا و یا وکلای زن و یا وکلای مرد می توانید با  گروه وکلای رسمی تماس حاصل نموده و یا به صورت حضوری و یا از طریق همین سایت اقدام فرمایید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
سایر خدمات وکالت دعاوی خانوادگی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.