موسسه حقوقی دادآوران نستوه | شروط ضمن عقد ازدواج

وکالت دعاوی خانوادگی
1148

شروط ضمن عقد ازدواج
شروط ضمن عقد ازدواج:

عقد ازدواج یکی از عقود پرکابرد در بین عقود می باشد که همواره افراد جامعه این تجربه شیرین را برای یک دفعه و یا به دفعات مکرر داشته اند.

بعضاً طرفین به دلیل عدم آشنایی کامل از یکدیگر و یا شرایط حاکم امکان دارد نسبت به طرف مقابل در عقد ازدواج دارای شک و شبهه و تردید باشند و خواستار ضمانتی از سوی طرف مقابل برای تحکیم این بنیاد باشند.
از این رو است که شروط ضمن عقد ازدواج که معمولاً طرفین در جهت حسن رفتار، اخلاق و... پیش بینی می شود که طرفین عند اللزوم در شرایط مناسب از آن بهره مند گردند.


شروط ضمن عقد ازدواج به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند:
1- شروط صحیح
2- شروط باطل
در مقاله موجود در همین سایت راجع به این شروط به تفصیل مطالبی بیان گردید.

در خصوص این شروط گفتنی است که یکسری از این شروط به صورت از پیش آمده در سند ازدواج وجود دارد و زوجین مکلف به قبول آن نیستند و می توانند شروط دلخواه خود را به آن اضافه نمایند و حتی شروط مندرج در عقدنامه را نادیده و اقدام به حذف آن نمایند.


شروط مندرج در عقدنامه:
الف: شرط دارائی است بدین شرح که اگر هرگاه طلاق به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف  و یا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد، زوج مکلف به پرداخت نصف دارائی خود یا معادل آن که در ایام زناشوئی به دست آورده به زن است.


ب: شروط دیگری که به زوجه وکالت می دهد تا با حق توکیل که در موارد مشروحه ذیل زن با رجوع به دادگاه و اخذ مجوز پس از انتخاب نوع طلاق خود را مطلقه سازد.
1- استنکاف مرد از پرداخت نفقه
2- سوء رفتار یا معاشرت مرد
3- ابتلاء مرد به بیماری های صعب العلاج
4- جنون مرد
5- عدم رعایت دستور دادگاه در خصوص منع اشتغال زوج به شغلی که منافی با حیثیت زوجه است
6- محکومیت مرد به مجازات 5 سال حبس یا بیشتر به موجب حکم قطعی
7- ابتلاء زوج به هرگونه اعتیاد
8- ترک زندگی
9- محکومیت مرد به جرم و هرگونه مجازات که با حیثیت و شئون زن در تضاد باشد
10- عقیم بودن مرد پس از گذشت 5 سال
11- در صورت مفقود الاثر شدن زوج به مدت 6 ماه
12- انتخاب همسر دیگر بدون رضایت زن

البته گفتنی است طرفین غیر از موارد فوق الذکر که در عقدنامه وجود دارد خود نیز می توانند نسبت به ایجاد شروط مندرج در عقد ازدواج اقدام نمایند که از باب تمثیل وکالت در طلاق زن را می توان اشاره نمود.

قبل از هر اقدامی با وکلای متخصص در امور خانواده مشورت و نظر آنها را بخواهید  گروه وکلای رسمی به شما هم وطنان عزیز وکلای متخصص در امور خانواده را معرفی می کند قبل از هر اقدامی از وکلای متخصص در امور خانواده همین الان اقدام به مشاوره تلفنی و یا حضوری نمایید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
سایر خدمات وکالت دعاوی خانوادگی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.