موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | اعسار از پرداخت مهریه

وکالت دعاوی خانوادگی
1327

اعسار از پرداخت مهریه
اعسار از پرداخت مهریه:

مهریه به مالی گفته می شود که به مجرد عقد نکاح به ملکیت زن در می آید و زن مالک آن می شود و می تواند هر دخل و تصرفی در  آن داشته باشد حال اگر مهریه عین معین نباشد مثل چند سکه بهار آزادی زن می تواند از طریق مراجع قضایی شوهر را ملزم به پرداخت آن نماید.

در رویه معمولاً مرد توان پرداخت یکجای مهریه را به دلیل نامعقول بودن تعداد با شرایط کاری و... را ندارد حال مرد به دلیل نداشتن مال یا عدم قابلیت دسترسی به مال قادر به پرداخت مهریه نمی باشد و از لحاظ قانونی بدین شخص معسر گفته می شود.

مرد می تواند همزمان با دادخواست زن مدعی اعسار بشود و یا بعد از آن پس در این خصوص مدت زمان ملاک عمل نیست.

شخصی که مدعی اعسار است می بایست ادعای خود را توسط دادخواست به شعبه صادر کننده حکم مهریه و با  دو شاهد که از وضعیت معیشت و زندگی او اطلاع کافی دارند را ثابت نماید و  فهرست کاملی از اموال خود که شامل تعداد و مقدار و قیمت کلیه اموال اعم از منقول و غیر منقول به طور مفصل و مشروح با عنایت به میزان وجوه نقد که در بانک یا مؤسسات مالی و اعتباری ایرانی و یا خارجی دارد به همراه مشخصات کامل از حساب مذکور و کلیه اموالی که در ید اشخاص ثالث به هر عنوان دارد و فهرست کاملی از نقل و انتقالات و هر نوع تغییر در اموال خود را از زمان یکسال قبل از اقامه دعوای اعسار دارد را پیوست دادخواست نماید و...

در صورت اثبات ادعای اعسار دادگاه ضمن صدور حکم نسبت به اعسار با توجه به وضعیت مرد از لحاظ زندگی و درآمد و... حکم به تقسیط بدهی می دهد که در این نوع تقسط مبلغی به عنوان پیش پرداخت و الباقی به صورت اقساط می باشد.

البته این رأی قطعی نیست و طرفین می توانند نسبت به آن اعتراض نمایند و مطابق قانون نحوه محکومیت های مالی جدید چنانچه ادعای اعسار پذیرفته نشود زن می تواند درخواست خسارات وارده در این خصوص را از دادگاه بنماید.


مواردی وجود دارد که جزئی از مستثنیات دین محسوب شده و از طرف زن قابل توقیف نمی باشد این موارد بدین شرح است:
1- منزل مسکونی که عرفاً در شأن مرد افراد تحت تکفل او در حالت اعسار باشد.
2- اثاثیه مورد نیاز زندگی برای رفع نیازهای ضروری
3- آذوقه موجود به حد نیاز
4- کتب و ابزار علمی
5- تلفن مورد نیاز
6- مبلغی که ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می شود.

نکته 1: اگر مرد اموالی داشته و به منظور فرار از ادای دین اموال خود را معرفی ننماید یا پس از صدور حکم اعسار مشخص گردد بر خلاف واقع خود را معسر قلمداد کند دادگاه علاوه بر رفع اثر از حکم اعسار او را به حبس از 91 روز تا 6 ماه محکوم می کند.
نکته 2: وسیله نقلیه «ماشین» جزئی از مستثنیات دین نیست و قابل توقیف می باشد مگر اینکه وسیله نقلیه برای کار باشد.

گروه وکلای رسمی  به شما بهترین وکلای پایه یک دادگستری در زمینه امور خانواده و اعسار را معرفی می کند پس برای حداقل آگاهی از قوانین و مقررات با وکلای گروه  وکلای رسمی قبل از هر اقدام شتابزده ای مشاوره شوید تا از عواقب قانونی و کیفری دعاوی خانواده مصون بمانید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
سایر خدمات وکالت دعاوی خانوادگی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر