موسسه حقوقی دادآوران نستوه | طلاق به درخواست زن

وکالت دعاوی خانوادگی
1376

طلاق به درخواست زن
 طلاق از طرف زن:

در پاره ای از موارد و در قانون مدنی موجباتی برای طلاق به درخواست زن مقرر داشته است که زن می تواند با توجه به آنها برای طلاق به دادگاه خانواده صالح رجوع نموده و دادگاه خانواده نیز شوهر را اجبار به طلاق می نماید.


موجبات یا اسبابی که منجر به طلاق به درخواست زن می گردد بدین شرح  است:
1- خودداری یا عجز شوهر از پرداخت نفقه
2- عسر و حرج
3- غیبت شوهر بیش از 4 سال
4- وکالت زن برای طلاق


خودداری یا عجز شوهر از پرداخت نفقه:
چنانچه دادگاه حکم به پرداخت نفقه به سود زن را صادر و شوهر با صدور اجراییه از طرف دادگاه حکم مذکور را اجرا ننماید و همچنین در صورتی که شوهر از پرداخت نفقه عاجز و ناتوان باشد زن می تواند از دادگاه تقاضای حکم به طلاق نماید و دادگاه شوهر را اجبار به طلاق می کند.


عسر و حرج:
عسر و حرج به معنای مشقت یا سختی شدید است که عادتاً قابل تحمل نیست این شرایط بایستی توسط مرد به وجود آید که ادامه زندگی و تحمل آن برای زن مشکل می شود این موارد عبارتند از:

1- ترک زندگی خانوادگی توسط مرد حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب به در مدت یکسال بدون عذر موجه
2- اعتیاد مرد به انواع مواد مخدره و یا مشروبات الکلی
3- محکومیت قطعی مرد به حبس پنج سال یا بیشتر
4- ضرب و شتم و یا هرگونه سوء رفتار مستمر مرد
5- ابتلا به بیماری صعب العلاج و یا روانی

این موارد از باب تمثیل است و هرگاه زن در مقام اثبات عسر و حرج خود مواردی را به دادگاه ارائه نماید که موجبات عسر و حرج وی را فراهم آورده باشد دادگاه در این خصوص نیز حکم طلاق صادر می کند.


غیبت شوهر بیش از 4 سال:
چنانچه به مدت 4 سال تمام غائب مفقود الاثر باشد زن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید که در این صورت دادگاه پس از دریافت دادخواست طلاق از جانب زن که در یکی از جراید محل و یا یکی از روزنامه های کثیر الانتشار تهران به مدت 3 دفعه متوالی و هر دفعه به فاصله یک ماه آگهی نماید و چنانچه زنده بودن مرد به اثبات نرسد دادگاه حکم طلاق را صادر می کند.


وکالت زن در طلاق:
متصور است ضمن عقد نکاح یا به صورت قرارداد جداگانه شوهر به زن وکالت برای طلاق بدهد که شرط شود اگر شوهر زن دیگری اختیار نماید و یا اینکه نفقه نپردازد و یا اینکه در مدت معینی غایب باشد و یا بر علیه حیات زن سوء قصد نماید و یا اینکه رفتاری نماید که زندگی آنها با یکدیگر غیر قابل تحمل باشد، پس از اثبات تحقق شرط در دادگاه صالح زن وکیل و وکیل در توکیل باشد تا پس از صدور حکم نهایی از سوی دادگاه خود را مطلقه نماید.

 

قبل از هر اقدامی نخست با وکلا و کارشناسان خانواده مشاوره نمایید چرا که همانگونه که گفته شد شاید عدم آگاهی و عدم وجود وکیل در پرونده باعث گردد دعوای شما سالیانی به طول انجام ما گروه وکلای رسمی را به شما معرفی می کنیم این مؤسسه حقوقی با بهره مندی از وکلای مجرب اعم از  زن و مرد آماده ارائه خدمات حقوقی به هم وطنان عزیز می باشد.
 
روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
سایر خدمات وکالت دعاوی خانوادگی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.