موسسه حقوقی دادآوران نستوه | ارث

وکالت امور انحصار وراثت
1170

ارث
ارث:

ارث یکی از پرکاربردترین امور حقوقی است و هر شخص در مدت قید حیات خود تقریباً یک بار هم که شده با موضوع ارث روبه رو می شود.

به طور کلی موجبات ارث به دو دسته تقسیم می شوند:
1- نسب
2- سبب

الف: اشخاصی که به موجب نسب ارث می برند به سه دسته تقسیم می شوند:
1- پدر و مادر و اولاد و اولاد اولاد
2- اجداد و برادر و خواهر و اولاد آنها
3- اعمام و اخوال و خالات و اولاد آنها


ب: اشخاصی که به موجب سبب ارث می برند هریک از زوجین می باشد که در حین فوت دیگری زنده باشد.
در بحث ارث فقط ورثه زمانی مالکیت نسبت به ترکه پیدا می کنند که مورث فوت شده باشد و پس از اداء حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق می گیرد که بایستی قبل از تقسیم ارث اداء شود بدین شرح:
1- قیمت کفن و دفن میت و دیگر اعیان به طور مثال عینی که متعلق به رهن است.
2- دیون و واجبات مالی متوفی با عنایت به این موضوع که به فوت دیون و واجبات مالی متوفی که وعده دار بوده اند نیز حال می شوند به طور مثال چنانچه متوفی یک فقره چک به تاریخ سال دیگر داشته است به موجب فوت او این بدهی حال می شود یعنی نقد شده و بایستی از ترکه او پرداخت نمود.
3- وصیت متوفی که از واجبات است و 1/3 آن قطعی و مازاد بر آن با تأدید ورثه میسر است.

پس از گذر از موارد فوق البیان مابقی ما ترک به عنوان ارث قابلیت تقسم را خواهند داشت.
یکی از مهمترین شرایط ارث بردن زنده بودن وارث حین فوت مورث است و اگر حملی وجود داشته باشد باید حین وفات نطفه او منعقد شده باشد و زنده هم متولد شود هر چند یک لحظه پس از آن بمیرد.


موانع ارث عبارتند از:
1- قتل
2- کفر
3- لعان
4- ولدالزنا

الف: قتل
اگر کسی مورث خود را بکشد از ارث او ممنوع شده هر چند قتل به مباشرت یا شراکت باشد یا سبب آن را فراهم آوردن البته نکته حائز اهمیت این است که اگر قتل به حکم قانون یا دفاع مشروع باشد مانع ارث نیست.

ب: کفر
کافر از مسلمان ارث نمی برد و اگر بین مورثین کافر مسلمانی وجود داشته باشد کافرین ارث نمی برند هر چند مقدم در ارث بر مسلمان باشند و همه ماترک به مسلمان می رسد.

ج: لعان
پس از لعان زن و شوهر از یکدیگر ارث نمی برند و همچنین فرزندی که سبب انکار و لعان واقع شده از پدر و پدر نیز از او ارث نمی برد ولی فرزند از مادر و خویشاوندان مادری ارث می برد و بالعکس.


د: ولدالزنا
ولدالزنا از پدر و مادر و اقوام آنها ارث نمی برد ولی اگر نسبت به یکی از طرفین به واسطه اکراه، اجبار و یا شبهه باشد طفل از همن طرف و اقوام او ارث می برد و بالعکس.
 

گروه وکلای رسمی  آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی و دعاوی ارث می باشد ان مؤسسه حقوقی با دارا بودن وکلای متخصص در امور وکالتی و حقوقی به شما عزیزان می باشد هم اکنون با ما تماس بگیرید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.