موسسه حقوقی دادآوران نستوه | گواهی انحصار وراثت

وکالت امور انحصار وراثت
1263

گواهی انحصار وراثت
گواهی انحصار وراثت:

انحصار وراثت در معنی لغوی به معنای منحصر نمودن وراث آمده است ولی انحصار وراثت در حقوق بدین شرح است:
یعنی معلوم نمودن تعداد وراث متوفی توسط مراجع قانونی


روند قانونی انحصار وراثت چگونه است..؟
پس از فوت متوفی، موضوع از طریق بیمارستان به مراجع صالح گزارش می شود و مراجع صالح به توسط اداره ثبت احوال موضوع را ثبت نموده و سپس شناسنامه آن فرد باطل و گواهی فوت نیز صادر می‌شود.

به طور کلی فوت اشخاص دارای آثار حقوقی زیادی می باشد ولی مهمترین اثر فوت شخص را می توان انتقال اموال به صورت قهری به وراث دانست.

وراث در صورتی می توانند سهم الارث خود را مطالبه نموده و در آن دخل و تصرف که موجبات آن را فراهم نمایند در خصوص موجبات ارث در همین سایت مطالب ارزنده ای برای علاقه مندان قرار دارد ولی پس از آن لازم است تعداد وارث و سهم الارث هر یک از آنان در مراجع قضایی مشخص شود.
برای مطالعه دریافت گواهی انحصار وراثت کلیک نمایید.
«دریافت گواهی انحصار وراثت»


اشخاصی که ذینفع در انحصار وراثت می باشند عبارتند از:
1-  وراث
2- طلبکاران متوفی
3- وصی «کسی که به او وصیت شده و مأمور انجام وصیت است» در مواردی که تعیین وراث برای تنفیذ و اجرای وصایای متوفی لازم است.
4- موصی‌ له «کسی که به نفعش وصیت شده» در مواردی که تنفیذ وصیت مزبور از سوی وراث لازم است.
5- شخصی که از اثبات وراثت شخص دیگری منتفع می‌گردد می‌تواند درخواست انحصار وراثت بدهد. مثل کسی که مالی از ترکه را از وراث خریده است.


مرجع صالح برای گواهی انحصار وراثت کجا است..؟
ورثه می توانند با مراجعه به شورای حل اختلاف محل اقامت متوفی با دریافت فرم مخصوص انحصار وراثت نسبت به تکمیل اسامی افرادی که وارث متوفی می باشند را با مشخصات کامل و نسبت این اشخاص را با آن مرحوم در فرم درج نمایند.

سپس مدارک و مستندات خود را که گواهی فوت متوفی صادره از مراجع قانونی است به انضمام شناسنامه و کارت ملی اشخاصی که ارث می‌برند را به همراه دو شاهد که متقاضیان ارث را می‌شناسند، به یکی از دفا‌تر اسناد رسمی برده تا دفتر اسناد رسمی نسبت به گواهی امضا، اقدام نماید.

وراث مکلفند فهرستی کامل از اموال و دارایی ‌های منقول و غیرمنقول متوفی را به اداره دارایی منطقه ای که محل آخرین سکونت فرد متوفی است ارائه نمایند تا گواهی مالیات بر ارث دریافت نمایند.


سپس ورثه به همراه مدارک آماده شده از مراجع قضایی از جمله:
1- گواهی فوت متوفی
2- فرم انحصار وراثت
3- گواهی مالیات بر ارث
4- شناسنامه و کارت ملی متقاضیان دریافت ارث
5- استشهادیه شهود که به تأیید دفتر اسناد رسمی رسیده است به شورای حل اختلاف مراجعه و درخواست صدور گواهی انحصار وراثت را با دادخواست تقدیم نمایند.

نکته: در صورتی که ورثه به عمد نام یک یا چند تن دیگر از وراث را در دادخواست اعلام ننماید، این عمل در حکم کلاهبرداری بوده و با شکایت ذینفع قابل تعقیب و مجازات است.


برای امور وکالتی خود به وکلای متخصص در آن زمینه مراجعه نمایید تا وکلایی نسبت به پیگیری پرونده شما اقدام نمایند که دارای تبحر در  آن زمینه می باشند شما می توانید با مراجعه به  گروه وکلای رسمی  اقدام به این مهم نمایید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.