موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | اجرت المثل

07 /04 /1396
مدیر سایت
مقالات خانواده
1158

اجرت المثل
اجرت المثل موضوعی است که بسیاری از افراد جامعه در خصوص آن شنیده اند ولیکن در خصوص ماهیت اجرت المثل اطلاعات کافی ندارند و در دادگاه ها مشاهده می شود افرادی بدون تخصص و بدون مشاوره در خصوص ماهیت اجرت المثل اقدام به طرح دعوا اجرت المثل می نمایند و در جلسه رسیدگی به دلیل اطلاع کم از نحوه دعوا مطالبه اجرت المثل، اظهاراتی بر علیه خود می نمایند که منجر به عدم تعلق اجرت المثل می شوند، از این رو گروه وکلای رسمی بر آن شده مقاله کاربردی اجرت المثل را که توسط وکیل پایه یک دادگستری تهیه شده، تقدیم علاقه مندان نماید.  اجرت المثل چیست؟ شرایط تعلق اجرت المثل چیست؟ اجرت المثل چگونه تعیین می شود؟ به چه کسانی اجرت المثل تعلق می گیرد؟ برای مطالبه اجرت المثل چه اقداماتی لازم است؟ برای مطالبه اجرت المثل به کجا باید مراجعه نمود؟ درباره اجرت المثل بدانیم.

اجرت المثل یکی از حقوق مالی زن محسوب می شود.
اجرت ‌المثل را می توان بهایی دانست که زن به قصد دریافت مزد «عدم تبرع» در منزل همسر خود و در ازای اموری که انجام می دهد تعلق می گیرد این امور عبارتند از آشپزی کردن، بزرگ کردن فرزندان و به صورت کلی هر کاری که در عرف، زن در خانه انجام می ‌دهد در قبال آن اجرت المثل به زن تعلق می ‌گیرد. 
اجرت‌ المثل از حقوقی است که به موجب عقد نکاح به وجود می آید و از جمله حقوق زن تعریف شده است و برای مطالبه اجرت المثل لزومی برای ثبت این موضوع به عنوان شروط ضمن عقد نکاح وجود نداشته و ندارد.


تعریف اجرت المثل:
اجرت ‌المثل را می توان در اصل بهای کارهایی دانست که زوجه «زن» به قصد دریافت مزد «عدم تبرع» در منزل زوج «مرد» و به دستور او انجام داده است. به عبارت ساده تر تمامی اعمالی که زوجه «زن» به قصد دریافت مزد «عدم تبرع» و در خانه مرد «زوج» انجام داده است اجرت ‌المثل نامیده می ‌شود.
مبنای قانونی اجرت المثل:
تبصره ماده 336 قانون مدنی است، که در خصوص اجرت المثل بدین شرح مقرر نموده است که، چنانچه زن کارهایی را که شرعاً بر عهده او نبوده و برای آن کار عرفاً اجرت المثل باشد را، به دستور مرد و با قصد دریافت مزد انجام داده باشد و بر دادگاه ثابت شود، دادگاه اجرت المثل، کارهای انجام شده را محاسبه و مرد را محکوم به پرداخت آن می نماید.
مرجع مطالبه اجرت المثل:
برای مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت دادگاه خانواده صالح به رسیدگی است که این موضوع در ماده 4 قانون حمایت خانواده بدین شرح به صراحت قید گردیده است:
«رسیدگی به امور و دعاوی ذیل در صلاحیت دادگاه خانواده است:
1-...
2-...
7- نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت...»

با توجه به وجود قانون شورای حل اختلاف و طرح دعاوی خانواده تا سقف 20 میلیون تومان، آیا اجرت المثل قابل مطالبه در شورای حل اختلاف می باشد؟
در پاسخ گفتنی است هر چند مهریه و نفقه که در صلاحیت ذاتی دادگاه خانواده می باشد در حال حاضر در شورای حل اختلاف تا سقف تعیین شده قابل مطالبه می باشد ولیکن اجرت المثل در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد.
نحوه مطالبه اجرت المثل:
اجرت المثل بیشتر با درخواست زن به او تعلق می گیرد مگر در مواردی که مرد قصد جدایی از همسر خود را داشته باشد که در این صورت می بایست حق و حقوق مالی زن را که اجرت المثل یکی از آنهاست به وی پرداخت کند.
از جمله حقوقی که به زن تعلق می گیرد عبارت است از مهریه، نفقه، اجرت‌ المثل و یا نحله، که بعضی از این موارد در قانون ذکر شده و یا در شروط ضمن عقد نکاح آورده شده است.
نکته 1- درصورت فوت شوهر، اجرت المثل مانند دیگر حقوق مالی زن مانند مهریه، نفقه گذشته و... قابل مطالبه است.
نکته 2- در صورت شاغل بودن زن اجرت المثل به او تعلق می گیرد و شاغل بودن زن نمی ‌تواند مانع از تعلق اجرت ‌المثل باشد البته این امکان وجود دارد که در رابطه با زن شاغل، کارشناس میزان کمتری از اجرت المثل را تعیین نماید.


نحوه تعیین اجرت المثل:
اجرت ‌المثل معمولاً با تعیین نظر کارشناس صورت می گیرد.
گفتنی است در زمان مطالبه حقوق مالی زن یا نحله به وی تعلق می‌ گیرد و یا اجرت المثل و جمع بین نحله و اجرت المثل میسر نیست «در این رابطه البته اختلاف نظر وجود دارد که شرح آن در مقاله اجرت المثل نمی گنجد»
حال چنانچه اجرت ‌المثل توسط قاضی تعیین گردد و به کارشناسی ارجاع داده نشود به آن نحله می ‌گویند و در مقابل اجرت ‌المثلی وجود دارد که برای تعیین میزان آن موضوع به کارشناسی ارجاع داده می ‌شود تا کارشناس میزان اجرت المثل را معیین نماید.
نحوه تعیین میزان اجرت ‌المثل بر اساس فرمول‌های مشخصی نیست و صورت های عرفی  مد نظر کارشناس قرار می گیرد که این موضوع جنبه قانونی ندارد، از جمله این موارد می توان به میزان تمکن مرد، تعداد فرزند، میزان تحصیلات زن، محل زندگی، میزان و مدت ایام زناشوئی و... اشاره نمود ولیکن نهایتاً آنچه توسط کارشناس مشخص می شود و به زن تعلق می‌ گیرد را اجرت ‌المثل ایام زناشویی می‌ گویند.


مراحل مطالبه اجرت المثل:
برای مطالبه اجرت المثل زن می بایست:
1- دادخواستی با عنوان مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت تقدیم دادگاه خانواده نماید.
2- پس از ارجاع پرونده مطالبه اجرت المثل به شعبه مذکور، روز و ساعت حضور جهت تشکیل جلسه به طرفین ابلاغ می شود.
3- پس از تشکیل جلسه چنانچه برای دادگاه شرایط احقاق دریافت اجرت المثل به اثبات برسد، دادگاه قرار ارجاع امر به کارشناس را صادر می نماید.
4- پرداخت هزینه کارشناسی و اعلام نظر کارشناس در خصوص میزان اجرت المثل
5- و نهایتاً صدور حکم مبنی بر محکومیت مرد به پرداخت اجرت المثل ایام زناشوئی
نکات:

نکته 1- در صورت اعلام نظر از سوی کارشناس و تعیین مبلغ اجرت المثل، طرفین می توانند به این موضوع اعتراض کرده و موضوع به هیأت کارشناسی جهت تعیین اجرت المثل ارجاع گردد.
نکته 2- در صورت ارجاع موضوع به هیأت کارشناسی، اعتراض کننده می بایست هزینه کارشناسی را پرداخت نماید، برای اطلاع از کارشناسی در امور حقوقی بر روی گزینه مقابل کلیک نمایید «کارشناسی در امور حقوقی»
نکته 3- عدم پرداخت دستمزد کارشناس از سوی متقاضی، موجب مختومه شدن پرونده می شود.
نکته 4- از رأی دادگاه در خصوص محکومیت مرد به پرداخت اجرت المثل و یا عدم تعلق اجرت المثل به زن می توان تجدیدنظر خواهی نمود.


وکیل دادگستری متخصص در امور خانواده، بهترین همراه برای شما خواهد بود، برای همراهی به وکیل متخصص در امور خانواده مراجعه نمایید، وکیل دادگستری آگاه به قوانین است، وکیل دادگستری مطلع از شرایط دعوا است، وکیل دادگستری میداند، وکیل دادگستری موجب کاهش استرس شما در دعوا خواهد بود.
روابط عمومی گروه وکلای رسمی

 
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات خانواده
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر