موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | ابطال رأی داور چگونه است؟

17 /02 /1397
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
715

ابطال رأی داور چگونه است؟
مبنای رأی داور قرارداد است و داور فقط در محدوده قرارداد اختیار دارد و رأی داور نیز در همین محدوده معتبر است پس در وهله اول به قراداد داوری و حدود اختیار داور رجوع نمایید شاید نکته ای نهفته باشد.
مستفاد از بند 3 ماده 469 قانون آیین دادرسی مدنی در خصوص وجود قرابت در صورت تراضی طرفین موضوع فاقد اشکال بوده و با توجه به ماده 10 قانون مدنی یعنی همان اصل حاکمیت اراده و ماده 454 قانون آیین دادرسی مدنی و اصل صحت و قاعده ضع امر اخیک الی الحسنه «هر کس کاری انجام می دهد و چیزی می گوید و می نویسد برای اثر و هدف و نتیجه ای است» صرف وجود قرابت دلیل بر بی اعتباری رأی داور نیست و نخواهد بود.
موارد ابطال رأی داور صرفاً و فقط در ماده 489 قانون آیین دادرسی مدنی به صورت حصری قید شده است و این موارد تمثیلی نمی باشد و در خصوص بند 1 آن مبنی بر بر مخالفت با قوانین موجد حق گفتنی است که باید صراحتاً اعلام گردد رأی داور با کدام قانون موجد حق مغایرت دارد و منظور از بند 1 ماده 489 قانون مورد اشاره  ایراد موضوعی نیست بلکه ایراد حکمی است و منظور از ایراد حکمی مخالفت رأی داور با قانون موجد حق است و قانون موجد حق دلیلی حکمی است.
همانگونه که مستحضرید اصل بر اعتبار رأی قاضی تحکیم یا همان داور است و رأی داور فقط در صورت احراز و اثبات علل مصرح در ماده 489 قانون آیین دادرسی مدنی می تواند باطل اعلام گردد.
اصولاً با توجه به اینکه حسب ماده 489 موارد بطلان رأی داور احصاء گردیده است و فقط با احراز موارد مزبور می توان حکم به بطلان رأی داور صادر نمود و لیکن چنانچه داور در چارچوب قرارداد داوری به موضوع رسیدگی و بر اساس استدلال و استنباط  خود مبادرت به صدور رأی نماید، هر چند این استدلال و استنباط به نظر طرفین و حتی دادگاه صحیح نبوده و از نظر طرفین موجه و مدلل نبوده، نمی توان آن را از موارد بطلان رأی داوری محسوب نمود.
 

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.