موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | حق الوکاله وکیل

29 /02 /1397
مدیر سایت
مقالات حقوقی
2744

حق الوکاله وکیل

هزینه حق الوکاله وکیل


 

برای طرفین هر دعوی حق الوکاله وکیل، نحوه دریافت حق الوکاله توسط وکیل، شرایط محاسبه حق الوکاله، شرایط پرداخت حق الوکاله وکیل و همچنین مبنای حق الوکاله وکیل یکی از پر اهمیت ترین موضوعات است و بیشترین سئوالات حقوقی را به خود اختصاص می دهد. حال به راستی حق الوکاله وکیل به چه میزان است و یا اینکه حق الوکاله وکیل به چه صورت مورد محاسبه قرار می گیرد. نحوه پرداخت حق الوکاله وکیل به چه صورت است و آیا ساز و کار مشخصی برای نحوه محاسبه و پرداخت حق الوکاله وکیل وجود دارد. برای اطلاع از میزان دقیق حق الوکاله وکیل و همچنین نحوه محاسبه حق الوکاله مقاله ذیل که توسط وکیل پایه یک دادگستری در تهران تهیه و تنظیم شده است می تواند به شما کمک شایانی نماید و بسیاری از سئوالات شما عزیزان را در خصوص میزان حق الوکاله وکیل و همچنین نحوه محاسبه حق الوکاله وکیل پاسخ دهد. حق الوکاله وکیل چقدر است؟ حق الزحمه وکیل به چه میزان است؟ حق الوکاله وکیل چگونه محاسبه می شود؟ نحوه محاسبه حق الوکاله وکیل چگونه است؟ هزینه وکیل در طلاق توافقی به چه میزان است؟ برای داشتن یک وکیل خوب چقدر باید هزینه کرد؟ مبنای محاسبه حق الوکاله وکیل بر چه اساسی می باشد؟ در خصوص حق الوکاله وکیل بیشتر بدانیم.
با ما در ارتباط باشید. 22881951  - 22873972 -  021

وکیل به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از هیچ نهاد و یا ارگانی حقوق دریافت نمی نماید فلذا حق الوکاله وکیل همان حق الزحمه وکیل می باشد که به صورت مستقیم از موکل خود دریافت میدارد.
البته حق الوکاله وکیل صرفاً حق الزحمه نمی باشد بلکه در مواردی و طبق قرارداد می تواند شامل تمبر مالیاتی، هزینه ایاب و ذهاب، هزینه اقامت و... نیز قرار گیرد.
از این رو حق الوکاله برای وکیل از اهمیت برخوردار می باشد و در نقطه مقابل نیز با عنایت به شرایط مالی موکل حق الوکاله برای او نیز دارای اهمیت است و همیشه قبل از مراجعه به وکیل با یک سئوال مواجه می شود که میزان حق الوکاله وکیل مورد نظر به چه میزان خواهد بود.
میزان حق الوکاله وکیل چقدر است؟
حق الوکاله وکیل به صورت کلی تابع توافق و قرارداد طرفین است البته در خصوص حق الوکاله تعرفه نیز وجود دارد که به صورت مفصل به آن نیز می پردازیم.

میزان حق الوکاله بدین شرح تعیین می گردد که وکیل و موکل بعد از ملاقات، بررسی مدارک، شرایط پرونده، میزان کار، نوع پرونده نسبت به میزان حق الوکاله توافق می نمایند. به صورت ساده تر وکیل با بررسی جمیع جهات از جمله، تخصص خود، میزان موفقیت در پرونده، حقوقی یا کیفری بودن و... مبلغی را به عنوان حق الوکاله تعیین می نماید. از این رو مسلماً پاسخ به این سئوال که میزان حق الوکاله وکیل به صورت دقیق به چه میزان است، کار دشوار و چه بسا محالی قبل از بررسی موضوع باشد. البته در خصوص میزان حق الوکاله وکیل استثنائاتی نیز وجود دارد که در ادامه بدان نیز می پردازیم.
نحوه محاسبه حق الوکاله وکیل چگونه است؟
نحوه محاسبه حق الوکاله وکیل در 3 صورت قابل تصور است:
الف- تعیین حق الوکاله وکیل بر مبنای عرف:
تعیین حق الوکاله وکیل بر مبنای عرف یکی از مواردی است که می توان میزان حق الوکاله وکیل را مشخص نمود.
بر این اساس و به صورت عرفی در خصوص پرونده های با موضوع مالی حداقل حق الوکاله وکیل 10 درصد خواسته می باشد. البته در مواردی حق الوکاله وکیل با توجه به عرف محل می تواند متفاوت باشد. یعنی اگر یک وکیل در تهران قبول وکالت در پرونده ای را نماید از لحاظ عرف با یک وکیل که در توابع استان اقدام به قبول وکالت می نماید می تواند متفاوت باشد. و یا حداقل حق الوکاله وکیل در پرونده طلاق توافقی 2 میلیون تومان می باشد و همچنین بر مبنای عرف حق الوکاله پرونده های کیفری کمتر از 5 میلیون تومان نمی باشد و...
البته همانگونه که اشاره گردید میزان حق الوکاله وکیل با توجه به عرف محل مشخص می شود و حق الوکاله وکیل در تهران به میزان حق الوکاله وکیل در شهریار نیست.
ب- تعیین حق الوکاله بر مبنای قرارداد:
تعیین حق الوکاله بر مبنای قرارداد یکی از اصلی ترین موارد تعیین قرارداد حق الوکاله وکیل می باشد، که در این راستا وکیل و موکل با توافق و تعیین مبلغ حق الوکاله در قرارداد مالی جداگانه اقدام به انعقاد قرارداد می نمایند و میزان حق الوکاله را به صورت توافقی مشخص می نمایند.
 ج- تعیین حق الوکاله بر مبنای تعرفه:
واقعیت حاکم بر جامعه و شرایط اقتصادی و همچنین تعرفه قانونی حق الوکاله که مبلغ اندکی می باشد که حتی هزینه تمبر مالیاتی وکیل را نیز تأمین نمی نماید، فلذا با توجه به همین شرایط هیچ یک از وکلای دادگستری، قرارداد حق الوکاله خود را بر مبنای تعرفه منعقد نمی نمایند چراکه تعرفه حق الوکاله وکلای دادگستری مبلغ بسیار ناچیزی می باشد. به طور مثال حق الوکاله وکیل دادگستری در پرونده کیفری بر مبنای تعرفه 30 هزار تومان می باشد که با توجه به شرایط، بیش از اینکه به عنوان یک حق الوکاله قابل ارزیابی باشد، به عنوان حق المشاوره و حتی هزینه ایاب و ذهاب نیز قابل ارزیابی نمی باشد.
حق الوکاله وکلای دادگستری تابع آیین نامه تعرفه حق الوکاله، حق المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری و وکلای موضوع ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 27/04/1385 است و تا کنون تغییر نکرده است.

نحوه پرداخت حق الوکاله چگونه است؟ شرایط پرداخت حق الوکاله وکیل چگونه است؟
همانگونه که پیشتر نیز اعلام گردید، چنانچه پرداخت حق الوکاله وکیل بر مبنای قرارداد باشد نتیجتاً، شرایط و نحوه پرداخت حق الوکاله نیز با توافق طرفین مشخص می گردد. البته عرفاْ وکلای دادگستری برای دریافت حق الوکاله به صورت پذیرش بخشی از میزان حق الوکاله می باشد و بقیه در مواعد مقرر و یا در انتهای کار قابل دریافت می باشد. اما آنچه مشخص است اینکه نحوه پرداخت حق الوکاله وکیل فقط به توافق طرفین بستگی دارد.
 مبنای پرداخت حق الوکاله وکیل:
مبنای پرداخت حق الوکاله وکیل به 3 صورت می باشد:
الف- مبنای پرداخت حق الوکاله بر مبنای تعداد وکیل:
به طور مثال در پرونده های طلاق توافقی چنانچه هر یک از زوجین اقدام به انعقاد قرارداد با وکیل دادگستری به صورت مستقل نماید هر کدام می بایست حق الوکاله وکیل را پرداخت نماید و یا در مواردی که زوجه وکالت در طلاق دارد می تواند یک وکیل برای خود و یک وکیل برای همسر خود اختیار نماید که در این صورت می بایست حق الوکاله 2 وکیل را پرداخت نماید و یا اینکه خود شخصاً در دادگاه حاضر شده و برای همسر خود فقط وکیل اختیار نماید که در این خصوص فقط حق الوکاله یک وکیل پرداخت می شود.
 ب- مبنای پرداخت حق الوکاله بر مبنای تعداد پرونده:
یعنی شخصی نیاز به وکیل دارد و در خصوص مطالبه مهریه به وی وکالت می دهد و سپس برای مطالبه نفقه، حضانت فرزند و در آخر نیز برای طلاق یک طرفه و یا طلاق توافقی اقدام به انعقاد قرارداد وکالت می نماید که در این موارد به ازای هر یک از پرونده های مورد تقاضا، قرارداد وکالت جداگانه منعقد و همچنین حق الوکاله وکیل به صورت مستقل دریافت می گردد.
 ج- مبنای پرداخت حق الوکاله در مراحل مختلف دادرسی:
حالتی را تصور نمایید که وکیل در پرونده مطالبه چک برای شما اعلام وکالت نموده و با صدور رأی بدوی، طرف دعوی تجدیدنظرخواهی نموده و شما از وکیل تقاضا دارید در این مرحله از رسیدگی نیز دخالت نموده، لیکن وکیل حق اقدام در مرحله تجدیدنظر را از لحاظ قانونی ندارد و می بایست اقدام به اخذ وکالت علیحده از موکل نموده و با پرداخت هزینه های قانونی اقدام به ورود در همان پرونده و در مرحله تجدیدنظر و یا اجرای حکم نماید که در این صورت نیز حق الوکاله به صورت جداگانه دریافت می گردد.
 آنچه در خصوص حق الوکاله وکیل باید بدانید این است که:
حق الوکاله وکیل با توجه به تخصص وکیل، سختی کار، نوع پرونده «حقوقی، کیفری، خانواده، اعاده دادرسی و...» مشخص می شود فلذا در موارد عدیده ای مشاهده می شود که عده ای به نام وکیل دادگستری در تبلیغات خود عنوان می دارند حق الوکاله وکیل مطابق تعرفه دریافت می شود حال آنکه شما هم اکنون می دانید هیچ وکیلی حاضر به اخذ وکالت در پرونده با تعرفه قانونی نمی باشد و یا اینکه حق الوکاله وکیل در پایان کار اخذ می گردد، در این موارد و یا موارد مشابه می بایست برای شما این شبهه به وجود آید که مبادا بجای وکیل به دلال و افراد سودجو مراجعه و آنها با دریافت مدارک و مستندات نسبت به اهداف پلید خود اقدام نمایند.
البته در این راستا وکیل یا وکلای دادگستری وجود دارند که بنا به شرایط اقدام به انجام امور وکالتی با تعرفه قانونی می نمایند.
با ما در ارتباط باشید. 22881951  - 22873972 -  021

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر