موسسه حقوقی دادآوران نستوه | سرقت خودرو و موتور سیکلت

04 /03 /1397
مدیر سایت
نمونه گزارش پرونده
1152

سرقت خودرو و موتور سیکلت
موضوع دادرسی: سرقت خودرو و سرقت موتورسیکلت

شرح شکواییه و اظهارات شاکی در کلانتری:
 مطابق گزارش پلیس، در پی تماس با 110 فردی به نام... گزارش سرقت یک دستگاه موتور سیکلت و سرقت یک دستگاه خودرو سواری پراید را به پلیس داده و گفته مظنونین دو نفر هستند که در همسایگی ما زندگی می کنند، افرادی جوان به نام های... فرزند... و من از ایشان شکایت دارم و درخواست مجازات برای نامبردگان دارم.
 
خلاصه اظهارات متهم ردیف اول در دادسرا:
سابقه کیفری دارید؟ خیر
اعتیاد به مواد مخدر دارید؟ خیر
آیا اظهارات شاکی را قبول دارید؟ چه دفاعی دارید؟ بله اظهارات ایشان را قبول دارم. وسوسه شدم و به همراه دوستم خواستیم آزار برسانیم و سرقت کنیم. اولین بارم بود و سابقه دار نیستم. درخواست عفو دارم.

خلاصه اظهارات متهم ردیف دوم در دادسرا:
فاقد سابقه کیفری می باشم و اعتیاد به مواد مخدر ندارم اما سیگار می کشم. قبول دارم مرتکب اشتباه شدم و الان پشیمان هستم. طراحی سرقت و پیشنهاد آن با... بود. قبول دارم کار بچه گانه ای انجام دادیم. قصد اذیت و آزار داشتیم و الا من دزد نیستم.


قرار تأمین کیفری:
آقایان... به اتهام مشارکت در سرقت مقید به معرفی کفیل به مبلغ 1- مبلغ چهارصد میلیون ریال 2-دویست میلیون ريال
کفیل متهم ردیف اول:اینجانب... حاضرم  با فیش حقوقی ضمانت آقای... را به عهده بگیرم.
کفیل متهم ردیف دوم:اینجانب... حاضرم  با فیش حقوقی ضمانت آقای... را به عهده بگیرم.
قرار قبولی کفالت برای هر دو متهم صادر شد.


کیفرخواست:
احتراماً حسب محتویات پرونده 1- آقای... آزاد با معرفی کفیل 2- آقای... آزاد با معرفی کفیل (متهمان دو ردیف اول و دوم متهم هستند به مشارکت در سرقت). با توجه به کلیه اوراق و محتویات پرونده و توجهاً به اقرار متهمین ردیف اول و دوم به سرقت در مراجع انتظامی و دادسرا در خصوص سرقت و سایر قراین و امارات موجود در پرونده مجرم تشخیص ومستنداً به مواد 656، 661  و 662  قانون مجازات اسلامی کیفر نامبردگان مورد تقاضاست.


رأی دادگاه:
شماره دادنامه:...
در خصوص اتهام آقایان 1- آقای... فرزند... آزاد با معرفی کفیل 2- آقای... فرزند... آزاد با معرفی کفیل دایر بر مشارکت در ارتکاب سرقت یک دستگاه موتورسیکلت و یک دستگاه خودرو سواری پراید موضوع شکایت آقای...، کیفرخواست شماره... با توجه به گزارش مأموران، تحقیقات معمول، کشف بدنه موتورسیکلت مسروقه از ید متهمان در حالی‌ که سعی داشته‌ اند آن را زیر شاخه و برگ درختان پنهان کنند و کشف خودرو پراید در ید ایشان، دفاعیات بلاوجه متهم ردیف اول در دادسرا، اقاریر متهم ردیف دوم و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهمان موصوف محرز است. علیهذا مستنداً به مواد 661 و 667 قانون مجازات اسلامی متهم ردیف اول به تحمل هجده‌ماه حبس و 74 ضربه شلاق تعزیری و رد عین موتورسیکلت و خودرو سواری پراید مسروقه در حق شاکی و متهم ردیف دوم به تحمل شش‌ ماه حبس و چهل ضربه شلاق تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم می‌ گردند. رأی دادگاه نسبت به هر دو متهم حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض و رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر استان می‌باشد.


ماده 661 قانون مجازات اسلامی مقرر می ‌دارد:«در ساير موارد كه سرقت مقرون به شرايط مذكور در مواد فوق نباشد مجازات مرتكب حبس از سه ماده و يک روز تا دو سال و تا 74 ضربه شلاق خواهد بود»، به نظر می ‌رسد اين رأی به صورت صحيح اصدار يافته است چرا كه قاضي هر دو مجازات حبس و شلاق را در نظر گرفته است ولی قاضی محترم دادگاه می توانست با توجه به شرايط خاص متهم، مجازات وی را تخفيف داده و حبس و شلاق را به جزای نقدی تبديل نماید كه مناسب تر به حال  متهم می‌ باشد.
در خصوص استناد قاضی به ماده 667 قانون مجازات اسلامی که مقرر داشته: «در کلیهٔ موارد سرقت و ربودن اموال مذکور در این فصل دادگاه علاوه بر مجازات تعیین شده، سارق یا رباینده را به رد عین و در صورت فقدان عین به رد مثل یا قیمت مال مسروقه یا ربوده‌ شده و جبران خسارت وارده محکوم خواهد نمود»، استناد ایشان به ماده فوق کاملا صحیح بوده و نهایتاً رای صادر شده موافق با موازین و مقررات قانونی و فاقد ایراد به نظر می رسد.

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
جدید ترین نمونه گزارش پرونده
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.