موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | جعل امضاء چک

04 /03 /1397
مدیر سایت
نمونه گزارش پرونده
1713

جعل امضاء چک
موضوع دادرسی: جعل امضا چک، سرقت و کلاهبرداری

شرح شکوائیه و اظهارات شکات:
احتراماً به استحضار مقام محترم قضایی می رساند اینجانبان...، از آقای... به اتهام جعل امضاء چک، سرقت و کلاهبرداری شاکی هستیم بدین توضیح که آقای... اقدام به خرید ایزوگام از اینجانب... نموده و چکی از خانم... به من تحویل داد و در تاریخ سررسید چک حساب خالی بوده به ایشان اطلاع دادم و آقای... گفت تا مورخ ... مبلغ چک را پرداخت میکنم که دوباره حساب چک خالی بود و گفت مهلت می خواهم و تا مورخ... مبلغ چک را  پرداخت میکنم که بعد از این مهلت، خانم... اعلام کرد چک من سرقت شده و حالا از آقای... به اتهام سرقت و جعل امضاء چک شکایت دارم و اعلام داشت آقای... در خانه من میهمان بوده و شب را در آنجا بود که اینگونه سوء استفاده از موقعیت نموده و هم اکنون از ایشان شاکی هستم که چک من را هم سرقت کرده و هم جعل امضاء نموده است.

خلاصه اظهارات متهم:
من یک فقره چک از خانم... داشتم به مبلغ... ریال که بعد از خرید ایزوگام از آقای... چک را به ایشان دادم. اتهامات وارده را قبول ندارم بنده سرقت نکردم و از آقای... مهلت می خواهم که حساب را پر کرده و پول ایشان را پرداخت نمایم.

قرار تأمین کیفری:
آقای... فرزند غلامرضا به اتهام سرقت و کلاهبرداری به مبلغ... ریال وجه نقد (چک بانک مهر اقتصاد) و جعل، با لحاظ مواد 217 و 250 قانون آیین دادرسی کیفری مقید است به معرفی کفیل با وجه الکفاله به مبلغ...  ریال تا ختم دادرسی و اجرای رأی که در صورت معرفی کفیل و صدور قرار قبولی، متهم آزاد و الا بازداشت می شود و در صورت بازداشت متهم می تواند تا مدت 10 روز از تاریخ ابلاغ نسبت به قرار صادره، اعتراض نماید.
کفیل متهم: اینجانب... بدین وسیله به موجب فیش حقوقی و کارت شناسایی متعهد می گردم و ضمانت می کنم هر وقت متهم از طرف مراجع قضایی احضار گردید، در موعد مقرر مشار الیه را معرفی در غیر اینصورت وثیقه مذکور را به صندوق دولت پرداخت نمایم.
قرار قبولی کفالت برای متهم صادر شد.


کیفرخواست:
ریاست محترم حوزه قضایی... با سلام آقای...  فرزند... شغل آزاد، ساکن... فاقد سابقه کیفری، آزاد با قرار قبولی کفالت، متهم است به سرقت و کلاهبرداری به مبلغ... ریال وجه نقد (چک بانک مهر اقتصاد) و جعل با توجه به دلایل زیر: 1- شکایت شاکی  2- گزارش مرجع انتظامی 3- شکایت خانم... مبنی بر سرقت چک و جعل امضا چک و سایر قرائن و اوضاع و احوال پرونده، مجرم تشخیص داده شده و به استناد ماده 656 و 536 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 و ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری مصوب 1367 درخواست صدور حکم مجازات وی می شود.


رای دادگاه:
شماره دادنامه:...
در خصوص اتهام آقای... فرزند... مقیم...، شغل آزاد، فاقد سابقه کیفری، آزاد با قرار قبولی کفالت، متهم به سرقت تعزیری یک فقره چک به شماره... مورخ... به مبلغ... ریال عهده بانک مهر و جعل امضای چک خانم... فرزند... و متهم به کلاهبرداری به میزان... ریال موضوع شکایت آقای... بدین توضیح که شاکی آقای... در تاریخ... شکایتی علیه خانم... و آقای... فرزند... به اتهام جعل امضای چک اقامه نموده و رسید عادی مبین اظهارات متهم... به شاکی آقای... ارائه و تسلیم نموده در قبال خرید ایزوگام متعاقب شکایت آقای... مشار الیه آقای... را به نام مطلع به مرجع انتظامی و دادسرا معرفی نموده و مشارالیه صرفاً اظهار به مطلع بودن از موضوع داشته و برادر آقای... به نام... نیز اظهار اطلاع از موضوع داشته نهایتاً در تاریخ... خانم... فرزند... در مرجع انتظامی حاضر و ادعای سرقت چک توسط آقای... به عنوان آخرین برگ چک نموده و هم ادعای جعل امضا در چک توسط متهم. پس از بازجویی و تحقیق مرجع انتظامی از آقای... و خانم...  در دادسرا نیز تحقیق از شاکی و مطلع به عمل آمده و پس از صدور کیفرخواست در تاریخ... پرونده امر به این دادگاه ارجاع شده بنا به مراتب صدرالذکر و به دلالت شکایت آقای... و مودای اظهارات مطلعین و سند عادی ارائه شده از طرف شاکی مبین تحویل چک توسط آقای.... به آقای... و اظهارات شاکی دیگر خانم... مبنی بر سرقت چک و جعل امضای مشار الیها در چک توسط متهم که متهم به عنوان مهمان در منزلشان حضور داشته دادگاه علماً بزهکاری متهم را محرز تشخیص داده و به استناد ماده 536 و 656 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 و ماده 1 قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشاء، اختلاس و كلاهبرداری مصوب 1367 و با رعایت ماده 134 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 متهم را از از اتهام سرقت تعزیری چک از منزل به تحمل 3 سال حبس تعزیری و 74 ضربه شلاق تعزیری و از اتهام جعل به پرداخت 18.000.000 ریال جزای نقدی در حق دولت و از اتهام کلاهبرداری به تحمل 7 سال حبس تعزیری و پرداخت 35.000.000 ریال جزای نقدی در حق دولت و رد 35.000.000 ریال در حق آقای... با اعمال و اجرای فقط مجازات اشد قضایی، محکوم می نماید و در اجرای مقررات ماده 215 همان قانون و ماده 148 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 دستور معدوم نمودن چک مجعول به شماره فوق الذکر طی صورتجلسه پس از قطعیت حکم صادر می نماید. رأی صادره حضوری و ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه محترم تجدیدنظر استان است.مطابق مبانی حقوق جزا و همچنین ماده 134 از قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 جرایم ارتکابی از سوی متهم پرونده مشمول تعدد مادی می باشد که طبق ماده مذکور اگر جرایم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد دادگاه برای هریک از آن جرایم حداکثر مجازات را حکم می کند و تنها مجازات اشد قابل اجرا است و اگر جرایم ارتکابی بیش از سه جرم باشد دادگاه مجازات هریک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی حداکثر به اضافه نصف آن مجازات را تعیین و در نهایت مجازات اشد قابل اجراست. در پرونده مطروحه نیز متهم مرتکب سه نوع جرم شامل جعل امضا چک، سرقت و کلاهبرداری شده است و بدین ترتیب به نظر می رسد استناد قاضی محترم به این ماده به درستی صورت گرفته است.
نکته دیگر اینکه با توجه به لزوم تناسب قرار تامینی با جرم ارتکاب یافته، قرار وثیقه پانزده میلیون تومانی هیچ گونه تناسبی با جرایم صورت گرفته از سوی متهم که از هم نظر تعدد ارتکاب و هم از نظر نوع جرایم ارتکابی از سوی وی که شامل جعل امضا چک، سرقت و کلاهبرداری می باشد، نداشته و ندارد.

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
جدید ترین نمونه گزارش پرونده
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر