موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | مراحل طلاق توافقی

24 /03 /1397
مدیر سایت
مقالات خانواده
689

مراحل طلاق توافقی
طلاق توافقی یکی از دعاوی شایع خانواده است. در طلاق توافقی با توجه بدین موضوع که زوجین بدون پروسه طولانی رسیدگی، امکان جدایی دارند و از مشکلات متعددی که ممکن است پیش آید جلوگیری می نماید. از این رو طلاق توافقی با توجه به شرایط موجود می تواند بهترین گزینه برای آنها باشد. در طلاق توافقی زوجین می توانند به صورت توافق و به دور از هرگونه جنجال و اختلافی اقدام به جدایی نمایند و همین موضوع باعث شده است طلاق توافقی در کشور رواج بیابد و متقاضیان طلاق توافقی افزایش یابند، در هر صورت در این مقاله که از طرف وکیل طلاق توافقی در تهران به رشته تحریر درآمده است سعی بر آن شده است تا مراحل طلاق توافقی را بیان نماییم. شرایط طلاق توافقی چیست؟ هزینه طلاق توافقی چقدر است؟ برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ مراحل طلاق توافقی چگونه است؟ برای طلاق توافقی به کجا مراجعه کنیم؟ چه مدارکی برای طلاق توافقی مورد نیاز است؟ حق الوکاله وکیل طلاق توافقی در تهران چقدر است؟ درباره مراحل طلاق توافقی بدانیم.
شرایط طلاق توافقی چیست؟
طلاق توافقی دارای شرایطی است و اهمیت بعضی از این شرایط به نحوی است که عدم وجود آن منجر به بسته شدن پرونده طلاق توافقی می گردد.
مهمترین شرط طلاق توافقی را می توان وجود توافق زوجین بر جدایی و یا همان اقدام برای طلاق توافقی دانست، چراکه طلاق توافقی فقط در صورت وجود توافق امکان طرح، رسیدگی و ثبت را دارد.
از آنجایی که مهمترین شرط طلاق توافقی، توافق زوجین می باشد، شرط دیگری برای طلاق توافقی متصور نیست.
در طلاق توافقی زوجین می بایست توافقات خود را در خصوص طلاق مشخص نموده و در صورتجلسه طلاق توافقی قید نمایند. صورتجلسه طلاق توافقی در خصوص کلیه حقوق مالی و غیرمالی مشخص می شود و به امضا طرفین می رسد.
صورتجلسه طلاق توافقی می تواند شامل تعیین تکلیف مهریه «اعم از پرداخت مهریه، بذل مهریه، پیش بینی اقساط مهریه، بذل قسمتی از مهریه و دریافت قسمت دیگر مهریه و.. باشد»، نفقه «اعم از نفقه گذشته زن، نفقه آینده، نفقه فرزند، نفقه فرزندان، افزایش میزان نفقه به صورت سالانه و... باشد»، اجرت المثل، حضانت فرزندان، ملاقات فرزندان و... می شود.
چنانچه زوجین به هر دلیل موفق به طلاق توافقی نشوند، کلیه توافقات بی اعتبار می شود و هیچ کدام از زوجین نمی تواند به استناد آن مدعی حقی شود.
در مواردی که طلاق توافقی طبق وکالت در طلاق باشد توافق زوجین مطابق مواردی می شود که زوج قبلاً در وکالت در طلاق اختیار آن را به زوجه داده است مثال در مواردی وکالت در طلاق بدین نحو است که زوجه می تواند با دریافت کل مهریه، بذل مهریه و... خود را مطلقه نماید یعنی اختیار تعیین توافق به زوجه داده شده است و زن می تواند جهت درخواست طلاق توافقی یک وکیل دادگستری انتخاب نماید.
به یاد داشته باشید در صورت وجود وکالت در طلاق الزاماً می باید یک وکیل دادگستری انتخاب نمایید. چرا که در وکالت در طلاق مرد به همسر خود اختیار می دهد که زن بتواند یک وکیل برای همسر خود انتخاب نماید که وکیل به جای مرد در دادگاه حاضر شده و همسرش را طلاق دهد.
مدارک طلاق توافقی
چیست؟
برای طلاق توافقی مدارک زیر مورد نیاز است:
1- اصل شناسنامه طرفین
2- اصل کارت ملی طرفین
3- اصل عقدنامه ازدواج و یا گواهی عقدنامه
3- صورتجلسه طلاق توافقی که به امضا طرفین رسیده باشد
4- گواهی ثبت نام ثنا برای طرفین
5- در صورت وکالت در طلاق، اصل وکالتنامه و وکالتنامه وکیل طلاق
مراحل طلاق توافقی چگونه است؟
برای طلاق توافقی مراحل پیش روی شما بدین شرح است:
1- ابتدا امر می بایست ترجیحاً در دفتر وکیل طلاق توافقی حاضر و صورتجلسه طلاق توافقی را آماده نمایید و در صورت نیاز به وکیل طلاق توافقی وکالت دهید. سپس ارائه دادخواست طلاق توافقی از طریق دفاتر خدمات قضایی است. دادخواست طلاق توافقی با حضور زوجین به ثبت می رسد. بدیهی است دادخواست طلاق توافقی توسط وکیل طرفین نیز امکان ثبت دارد و نیاز به حضور زوجین نمی باشد.
2- پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی، دادخواست به حوزه قضایی و دادگاه محل اقامت آنان ارسال و تعیین شعبه می گردد. مدیر دفتر با بررسی مدارک و مستندات به طرفین وقت رسیدگی طلاق توافقی را ابلاغ می نماید. البته در حال حاضر ابتدا امر طرفین می بایست به مشاوره مراجعه نمایند و در صورت دریافت گواهی آن اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی نمایند.
3- جلسه طلاق توافقی در روز مقرر و با حضور طرفین و یا وکلای آنان رسمیت می یابد و عدم حضور هر یک از طرفین در جلسه طلاق توافقی منجر به بسته شدن پرونده می شود.
4- پس از شروع جلسه طلاق توافقی، جهت رفع اختلاف موضوع به مشاوره خانواده ارجاع و نظر مشاور خانواده در خصوص طلاق توافقی اخذ می گردد.
5- در صورت باکره بودن زوجه به پزشکی قانونی و در غیر این صورت زوجه به آزمایشگاه جهت تعیین بارداری معرفی می گردد و می بایست در مهلت تعیین شده نتیجه به شعبه ارائه گردد.
6- پس از طی مراحل فوق دادگاه گواهی عدم امکان سازش مبنی بر طلاق توافقی را صادر می کند. زوجین طلاق توافقی می توانند به رای صادره اعتراض نمایند و یا حق اعتراض خود را محفوظ دارند. در صورت اسقاط حق تجدیدنظر و فرجام خواهی دادنامه طلاق توافقی قطعی می شود و امکان مراجعه به دفاتر طلاق وجود دارد.
7- عدم حضور در دفتر طلاق منجر به بی اعتبار حکم طلاق توافقی دارد.
ثبت طلاق توافقی به چه نحو است؟
زوجین برای ثبت طلاق توافقی می بایست پس از قطعیت دادنامه طلاق توافقی و حداکثر ظرف 3 ماه جهت اجرای صیغه طلاق به یکی از دفاتر طلاق مراجعه نموده و تقاضای ثبت واقعه طلاق را بنمایند.
قبل از ثبت طلاق توافقی به یاد داشته باشید در دفتر طلاق حتماً قید گردد زوجه حق رجوع به مهریه خود را ندارد.
پس از ثبت طلاق مُهر طلاق در شناسنامه طرفین می خورد و به زوجه طلاق نامه که شبیه عقدنامه می باشد داده می شود.
در صورتی که زوجین در دوره عقد باشند و ازدواج نکرده باشند پس از ثبت صیغه طلاق نام آنها از شناسنامه حذف می گردد.
چنانچه متقاضی طلاق توافقی می باشد در وهله نخست به یاد داشته باشید طلاق بهترین راهکار شما نمی باشد و همچنین طلاق توافقی هم بهترین گزینه نمی باشد. طلاق توافقی صرفاً برای اشخاصی توصیه می شود که قبل از طلاق با مشاوران متعددی صحبت نموده و هیچ راهی به غیر از طلاق برای آنها وجود ندارد. ولی چنانچه اصرار بر طلاق توافقی داشته باشید، مشاوره وکیل طلاق توافقی را از دست ندهید و با اطلاع از همه جوانب اقدام به طلاق توافقی نمایید.
روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات خانواده
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.