موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | دعوی نفی نسب

11 /02 /1398
مدیر سایت
مقالات خانواده
651

دعوی نفی نسب
طرح دعوی نفی نسب

در این مطلب با تشریح دعوی نفی نسب با شما خواهیم بود.نفی نسب یکی از دعاوی شایع در محاکم دادگستری می باشد. جالب است بدانید دعوی نفی نسب از جمله دعاوی می باشد که مقید به مهلت و زمان خاصی جهت طرح می باشد. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی دادآوران نستوه برای علاقه مندان به اشتراک گذاشته شده است قصد داریم در خصوص کلیات دعوی نفی نسب اطلاعات مفیدی را برای علاقه مندان ارائه نماییم. شاید در خصوص دعوی نفی نسب سوالاتی برای شما ایجاد شده باشد از جمله آنکه دعوی نفی نسب در چه مواردی طرح می شود؟ چه اشخاصی حق طرح دعوی نفی نسب را دارند؟ نفی نسب دارای چه آثار حقوقی می باشد؟ جهت طرح دعوی نفی نسب به کجا مراجعه نماییم؟ شرایط طرح دعوی نفی نسب چیست؟ بهترین وکیل زن تهران در دعوی نفی نسب کیست؟ نحوه طرح دعوی نفی نسب چیست؟ برای اطلاع از سوالات فوق و همچنین کسب اطلاعات کافی بهتر است هم اکنون با وکلا و مشاوران موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

قبل از هر چیز باید گفت، مطابق مقررات قانون مدنی ایران رابطه خویشاوندی سه قسم می باشد ( نسبی، سببی و رضاعی ).

اشخاصی که با یکدیگر خویشاوندی نسبی دارند عبارتند از: اشخاصی که مستقیم یا با واسطه از یکدیگر تولد یافته اند، نظیر رابطه خویشاوندی پدر یا مادر با فرزند و یا رابطه خویشاوندی اجداد با نوادگان و یا اشخاصی که در خط اطراف، مستقیم یا غیر مستقیم از شخص ثالثی تولد یافته اند نظیر خواهر و برادر.

در نظام حقوقی ایران همانند اغلب نظام های حقوقی در کشور های دیگر رابطه خویشاوندی نسبی یا خونی از اهمیت بالایی برخوردار بوده به نحوی که قانون گذار مقررات سخت و مفصلی را برای جلوگیری از تضییع حقوق اشخاص در جامعه وضع نموده است تا این نوع رابطه خویشاوندی که می تواند آثار مالی مهمی از جمله ارث را به دنبال داشته باشد دچار اختلال یا بی نظمی نگردد.

در ادامه باید گفت، دعوی نفی نسب که توضیح آن را در این مطلب پیش رو داریم در خصوص خویشاوندان نسبی مصداق دارد و طرح دعوی مزبور در رابطه خویشاوندی سببی یا رضاعی ممکن نبوده و دارای مصداق نمی باشد.

طرح دعوی نفی نسب در چه مواردی ممکن خواهد بود؟

 این دعوی زمانی طرح می شود که خواهان در مقام مدعی نسبت و رابطه خویشاوندی نسبی خود را با خوانده دعوی منکر می شود و مدعی است با شخص خوانده هیچ گونه رابطه نسبی ندارد. با ذکر مثالی موضوع را روشن می نماییم. فرض نمایید، شخص الف در دوران حیاط خود مسئولیت شخص ب را به عنوان فرزند خوانده بر عهده گیرد. پس از مرگ شخص الف، دیگر فرزندان وی می توانند با طرح دعوی نفی نسب به طرفیت شخص ب منکر رابطه خویشاوندی خواهر و برادری با وی شوند. توجه نمایید، طرح دعوی نفی نسب از سوی هر یک از خویشاوندان نسبی به طرفیت یکدیگر قابلیت طرح دارد به استثنای پدر که نمی تواند به طرفیت فرزند خود طرح دعوی نفی نسب نماید. در اینجا این سوال پیش می آید، در صورتی که پدر منکر رابطه خویشاوندی با طفل متولد شده از همسر خود باشد تکلیف چیست؟ در پاسخ باید گفت، پدر می تواند اقدام به طرح دعوی نفی ولد نماید.

منظور از اماره فراش چیست؟

مطابق ماده ۱۱۵۸ قانون مدنی طفل متولد شده در دوران زوجیت ملحق به شوهر است مشروط به اینکه از تاریخ عقد نکاح (نزدیکی) کم تر از شش ماه یا بیش از ده ماه نگذشته باشد.

فرض نمایید، طفلی متولد  شود که پدر و مادر طفل فرصت و امکانی برای نزدیکی نداشته اند. برای مثال، پدر طفل مدت زمان بسیاری در سفر بوده یا محبوس بوده است، به نحوی که غیبت وی قابل انطباق با مواعد فوق نبوده و بر خلاف اماره فراش باشد، اگر پس از مراجعت چنین شخصی همسر وی طفلی را به دنیا آورد مرد می تواند منکر رابطه نسبی و مدعی دعوی نفی ولد باشد. توجه نمایید، شخصی که ادعا و اظهار وی بر خلاف اماره فراش است می بایست با ارائه دلیل ادعا خود را به اثبات برساند.

سوال دیگری که در اینجا باید بدان پاسخ داده شود اینکه، آیا مقنن فرصت طرح دعوی  نفی ولد از جانب شوهر را محدود نموده است یا خیر؟ در پاسخ باید گفت، مطابق مقررات قانون مدنی در صورتی که شوهر صریحاً یا ضمناً اقرار بر ابوت خود نموده باشد دعوی نفی ولد از او مسموع نخواهد بود. در واقع قانون گذار جهت حمایت از نهاد خانواده و جلوگیری از تزلزل در روابط خویشاوندی و بنا بر مصلحت چنین حکمی را انشا نموده است. برای مثال، چنانچه شوهر برای گفتن تبریک به بیمارستان مراجعه نماید یا برای طفل متولد شده درخواست صدور شناسنامه نماید متعاقباً نمی تواند نسبت به طرح دعوی نفی ولد اقدام نماید. همچنین مهلت طرح دعوی مزبور از جانب شوهر دو ماه از تاریخ اطلاع می باشد. مگر آنکه در خصوص تاریخ تولد طفل خدعه ای به کار رفته باشد که در این صورت مهلت مذکور دو ماه از تاریخ کشف خدعه خواهد بود.

ادله اثبات دعوی نفی نسب کدام است؟

دعوی مزبور می تواند از طریق ادله اثبات دعوی مذکور در قانون مدنی و قانون آیین دادرسی مدنی اثبات گردد. البته مقنن در این باره محدودیت ها و شرایط خاصی را نیز مد نظر قرار داده است.

برای مثال ماده ۱۲۷۳ قانون مدنی می گوید: (اقرار به نسب در صورتی صحیح است که اولاً تحقق نسب بر حسب عادت و قانون ممکن باشد، ثانیاً کسی که به نسب او اقرار شده تصدیق کند مگر در مورد صغیری که اقرار بر فرزندی او شده به شرط آنکه منازعی در بین نباشد).

گفتنی است، صدور قرار کارشناسی و ارجاع به انجام آزمایشات ژنتیک نیز از موارد شایع در دعوی موضوع بحث می باشد.

مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوی نفی نسب کجاست؟

مطابق بند ۱۱ از ماده ۴ قانون حمایت خانواده رسیدگی به دعوی نفی نسب در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد.

همچنین مطابق مقررات ماده ۳۶۸ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی احکام راجع به نسب قابلیت رسیدگی فرجامی را دارا می باشد. به تعبیر بهتر دعاوی مربوط به نسب می تواند تا سه مرحله (بدوی، تجدیدنظر و فرجام خواهی) به درازا انجامد.

در حال حاضر می توانید جهت ثبت دادخواست خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه متشکل از وکلای متخصص و کارآمد عضو کانون وکلای دادگستری مرکز در کلیه دعاوی حقوقی، مخصوصاً دعاوی مربوط به نفی نسب به عنوان وکیل و مشاور در کنار شما خواهد بود. جهت برخورداری از خدمات وکالتی و مشاوره ما با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید

021- 22881951

021- 22873972

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
جدید ترین مقالات خانواده
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر