موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | صدور گواهی عدم امکان سازش

13 /02 /1398
مدیر سایت
مقالات خانواده
458

صدور گواهی عدم امکان سازش

نحوه صدور گواهی عدم امکان سازش بنا به درخواست زوج


 

دراین مطلب سعی داریم به صورت خلاصه و کاربردی به تشریح یکی از عناوین دعاوی خانواده با عنوان صدور گواهی عدم امکان سازش بنا به درخواست زوج بپردازیم. قبل از شروع بحث باید متذکر شد، در مطالب گذشته به صورت تفصیلی به بررسی مبحث طلاق پرداختیم و مطالب فراوانی در خصوص طلاق جهت مطالعه شما عزیزان در سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه وجود دارد. لذا در این مطلب سعی داریم، بدون تکرار مطالب گذشته به بررسی عنوان صدور گواهی عدم امکان سازش بنا به درخواست زوج بپردازیم. با ما همراه باشید. قبل از هر چیز سوالاتی که می تواند برای شما به وجود آید را بررسی می نماییم. در چه مواردی زوج می تواند درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش نماید؟ گواهی عدم امکان سازش در چه مواردی صادر می شود؟ مرجع صالح جهت صدور گواهی عدم امکان سازش کجاست؟ آیا صدور گواهی عدم امکان سازش صرفا به درخواست زوج امکان پذیر است؟ صدور گواهی عدم امکان سازش از جانب زوج بر اساس چه دلایل و مدارکی طرح می گردد؟ زوج در چه مواردی می تواند درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش نماید؟ شما می توانید هم اکنون نیز با وکلا و مشاوران متخصص موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس حاصل نمایید.

در پاسخ به پرسش های فوق باید گفت، مطابق مقررات قانون مدنی ایران که متاثر از فقه امامیه می باشد زوج تحت هر شرایطی می تواند با پرداخت حقوق و واجبات مالی همسر خود را مطلقه نماید. به عبارت بهتر، حق طلاق مختص زوج بوده و در اعمال حق مزبور برای وی محدودیتی متصور نیست. از این رو قانون حمایت خانواده نیز اعمال حق طلاق از جانب زوج را محدود و محصور ننموده است.

مطابق مقررات قانون حمایت خانواده در صورتی که درخواست طلاق از سوی مرد باشد دادگاه مبادرت به صدور گواهی عدم امکان سازش خواهد نمود.

در صورتی که درخواست طلاق از جانب زوجه باشد تکلیف چیست؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت، با توجه به مقررات قانون حمایت از خانواده در صورتی که درخواست طلاق از جانب زوجه باشد دادگاه با احراز شرایط قانونی مبادرت به صدور حکم طلاق خواهد نمود.

آیا صدور گواهی امکان سازش از جانب دادگاه، مختص به موردی است که مرد متقاضی طلاق باشد؟

پاسخ این سوال منفی است. زیرا در مواردی که زوجین تقاضای طلاق توافقی می نمایند، دادگاه اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش خواهد نمود. در نتیجه از پاسخ پرسش های  فوق دریافتیم، دادگاه در دو مورد اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش خواهد نمو د:

۱- موردی که مرد متقاضی طلاق باشد

۲- زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند

 

☑️  درباره "طلاق توافقی" بیشتر بدانید >> کلیک نماییدبا صدور گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه و بنا به درخواست زوج، تکلیف حقوق مالی زن چه خواهد شد؟

در پاسخ باید گفت، صدور گواهی عدم امکان سازش موجب تضییع حقوق مالی زوجه نیست. به تعبیر بهتر، در مواردی که دادگاه بنا به درخواست زوجه مبادرت به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید؛ مکلف است حقوق و واجبات مالی زن را نیز در حکم خود لحاظ نماید

منظور از حقوق مالی زن کدام است؟

در پاسخ باید گفت، این حقوق شامل مهریه، نفقه، جهیزیه و اجرت المثل ایام زوجیت خواهد بود.

شرط تنصیف نصف دارائی و ارتباط آن با درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش بنا به درخواست زوج :


در این خصوص سعی می کنیم، مطلبی مفصل و مستقل تحت همین عنوان به رشته تحریر درآوریم. اما در اینجا به صورت گذرا و خلاصه باید گفت، در مواردی که مرد بدون داشتن دلیل موجه شرعی و قانونی درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش می کند، زن می تواند از دادگاه اعمال این شرط  را درخواست کرده و نصف اموال و دارایی که زوج در طول زندگی زناشویی تحصیل نموده است متعلق به زن خواهد بود. این شرط از شروط تصریح شده در سند نکاحیه بوده و اصولاً از سوی زوج مورد پذیرش و امضا قرار می گیرد. توجه نمایید، چنانچه شرط مزبور در حین عقد نکاح به امضاء زوج نرسیده باشد یا شرایط قانونی آن میسر نباشد اعمال این شرط امکان پذیر نخواهد بود.

مرجع صالح جهت صدور گواهی عدم امکان سازش کجاست؟

مرجع صالح برای صدور گواهی عدم امکان سازش دادگاه خانواده می باشد. این موضوع در ماده ۴ قانون حمایت خانواده تصریح گردیده است‌. اما باید گفت، در حال حاضر شما می توانید جهت ثبت دادخواست خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

مدارک لازم برای ثبت دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش :

- عقد نامه یا رونوشت آن

-  شناسنامه

- عابر بانک جهت پرداخت هزینه های دادرسی

موسسه حقوقی دادآوران نستوه که متشکل از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مرکز می باشند، آماده است تا شما را در راه احقاق حقوق قانونیتان همراهی نماید. در کلیه دعاوی حقوقی، ابتدا مدارک و اسناد مربوط به دعوی از سوی گروه وکلای رسمی مورد بررسی های حقوقی و فنی قرار گرفته و متعاقباً با دعوت از شما درصد موفقیت و پیشرفت کار اعلام خواهد شد. در مشاوره هایمان سعی می کنیم، کلیه راهکارها و مسیر های قانونی را به نحو احسن در اختیار شما قرار دهیم. از مراجعه به موسسات حقوقی تحت مدیریت افراد غیر وکیل دادگستری خودداری نمایید. مطمئن باشید افراد غیر وکیل اطلاعات حقوقی بیش از شما نخواهند داشت. جهت برخورداری از خدمات مشاوره و وکالتی مطمئن در کلیه دعاوی مربوط به طلاق با شماره تلفن های ذیل تماس بگیرید :

 

021- 22873972

021- 22881951

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
جدید ترین مقالات خانواده
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر