موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | استرداد مال

13 /02 /1398
مدیر سایت
مقالات حقوقی
1272

استرداد مال

نحوه طرح دعوی استرداد مال


امروز می خواهیم با موضوع استرداد مال همراه شما عزیزان باشیم. در این مطلب که از سوی موسسه حقوقی دادآوران نستوه برای علاقه مندان به اشتراک گذاشته شده است به تشریح یکی از دعاوی حقوقی با عنوان استرداد مال خواهیم پرداخت. قبل از هر چیز باید دید منظور از عنوان استرداد مال چیست؟ در چه مواردی دعوی استرداد مال قابل طرح می باشد؟ منظور از دعوی استرداد مال چیست؟ دعوی استرداد مال در خصوص چه اموالی قابل طرح است؟ قبل از طرح دعوی استرداد مال رعایت چه نکاتی الزامی می باشد؟ جهت طرح دعوی استرداد مال به کجا مراجعه نماییم؟ هزینه رسیدگی به دعوی استرداد مال چه میزان است؟ برای اطلاع از سوالات فوق ضمن مطالعه مطلب پیش رو می توانید با وکلا و مشاوران موسسه حقوقی دادآوران نستوه نیز در ارتباط باشید.

در پاره ای از موارد مال منظور مال منقول است – به موجب یک رابطه حقوقی نظیر قرارداد امانت به شخص مقابل سپرده می شود، اگر گیرنده مال از استرداد مالی که سابقاً دریافت نموده امتناع نماید پس از رعایت تشریفات مقدماتی که در ادامه بحث توضیح خواهیم داد، دهنده مال می تواند دعوی با عنوان استرداد مال  طرح نماید. توجه نمایید : ردو بدل شدن مال منقول می تواند در قالب یک عقد یا قرارداد باشد و یا بدون وقوع آن.

عقودی نظیر عاریه، ودیعه یا حتی توافقی مطابق ماده ۱۰ قانون مدنی می تواند از جمله عقودی باشد که موجبات ردو بدل شدن مال را فراهم نماید. از دیگر سو ردو بدل شدن مال می تواند بدون وقوع یک عقد یا قرارداد تحقق یابد، مانند موردی که یک شخص مالی را در اثر ارتکاب یک رفتار مجرمانه تحصیل می نماید. اما باید اذعان نمود، وجه تفاوت دو مورد فوق در مشروعیت تحصیل مال می باشد. به عبارت بهتر، در خصوص موردی که شخص بر اثر یک قرارداد، مالی را متصرف می گردد شروع به تصرف مال را باید مشروع و قانونی دانست؛ اما از طرف دیگر در مواردی که شروع به تحصیل مال بدون اذن و اجازه مالک یا متصرف قانونی تحقق می یابد نحوه تصرف مال غیر قانونی است.

☑️ درباره "جرم انتقال مال غیر" بیشتر بدانید >> کلیک نمایید


تشابه دو مورد مذکور در ادامه دخل و تصرف بدون اذن و اجازه مالک آن خواهد بود. در واقع این امکان وجود دارد، شروع به تصرف با اذن و اجازه مالک باشد اما ادامه تصرفات از سوی مالک منع گردد. با ذکر مثالی موضوع را روشن می نماییم، شخص الف مال خود را به شخص ب می سپارد اما پس از مدتی شخص ب از استرداد مال امتناع می نماید، علت ایجاد رابطه فوق می تواند صرفاً حفظ و نگهداری مال از سوی شخص ب  یا استیفای منفعت از جانب وی باشد. در هر صورت با اعلام مالک مبنی بر استرداد مال شخص ب مکلف به بازگرداندن مال خواهد بود و چنانچه بدون علت قانونی از استرداد مال امتناع نماید مالک می تواند اقدام به طرح دعوی نماید.

 نکات کلیدی دعوی استرداد مال کدام است؟

۱-
بهتر است قبل از طرح دعوی با ارسال اظهارنامه استرداد مال را از متصرف بخواهید و چنانچه نتیجه ای حاصل نگردید متعاقباً نسبت به تقدیم دادخواست حقوقی اقدام نمایید. در این خصوص رویه محاکم ایران متفاوت می باشد. برخی از محاکم عدم ارسال اظهار نامه را – مخصوصاً در روابط امانتی – توجیه مناسبی برای رد دعوی می دانند و از دیگر سو محاکمی وجود دارند که ارسال اظهارنامه را از الزامات طرح این دعوی نمی دانند. توصیه ما این است، قبل از طرح این دعوی نسبت به ارسال اظهارنامه مبنی بر بازپسگیری مال اقدام نمایید. تا دچار گرفتاری های تشتت آرا در محاکم حقوقی ایران نشوید.

☑️  مرتبط >> استرداد مال امانی

۲- در برخی از موارد، رفتار متصرف در عدم بازگرداندن مال می تواند واجد وصف مجرمانه نظیر خیانت در امانت باشد. در این موارد شما می توانید نسبت به طرح شکایت کیفری نیز اقدام نمایید. البته باید توجه کنید، مراجع کیفری صرفاً در برخی از جرایم علاوه بر تعیین مجازات کیفری در خصوص رد مال موضوع جرم نیز  تعیین و تکلیف می نمایند. در حقیقت، جرایمی که برای قاضی رسیدگی کننده مجوز اتخاذ تصمیم مبنی بر رد مال در حکم کیفری وجود ندارد چاره ای به غیر از تقدیم دادخواست حقوقی باقی نخواهد ماند. با ذکر مثالی موضوع را روشن می نماییم، اگر شخص الف مرتکب سرقت یک دستگاه خودرو گردد، دادگاه کیفری علاوه بر تعیین مجازات حکم به رد مال نیز صادر می نماید. زیرا قانون در جرم سرقت این اجازه را به دادگاه داده است. اما در صورتی که شخص الف مرتکب بزه خیانت در امانت شود دادگاه کیفری صرفاً می تواند وی را مجازات کند بدون آنکه در حکم خود نسبت به رد مال تصمیم گیری کند. در فرض اخیر شما می بایست جهت بازپس گیری مال اقدام به تقدیم دادخواست حقوقی نمایید.

۳- دعوی استرداد مال صرفاً در خصوص اموال منقول قابل طرح است. توضیح اینکه  مال به دو دسته مال منقول  و مال غیر منقول  تقسیم می گردد و دعوی مزبور در خصوص اموال غیر منقول مصداق نخواهد داشت.

جهت طرح دعوی مزبور به کجا مراجعه نماییم؟

دعوی استرداد مال از جمله دعاوی مالی محسوب می گردد. بدیهی است خواسته این دعوی مطابق مقررات باید تقویم گردد. در صورتی که خواسته کمتر از بیست میلیون تومان تقویم شود رسیدگی به این دعوی در صلاحیت شورای حل اختلاف خواهد بود و در صورتی که خواسته بیشتر از بیست میلیون تومان تقویم شود رسیدگی به دعوی در صلاحیت دادگاه می باشد.

هزینه رسیدگی به این دعوی با توجه به تقویم خواسته مطابق دعاوی مالی برآورد خواهد شد.

در حال حاضر شما می توانید جهت ثبت دادخواست خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای رسمی دادگستری متخصص و مورد اعتماد آماده طرح و دفاع از دعاوی شما در مراجع قضایی می باشد. از جمله مزایای مراجعه به وکیل رسمی دادگستری برخورداری از مشاوره تخصصی و پیمودن مسیر صحیح قانونی تا رسیدن به احقاق حق قانونی می باشد. شما می توانید با مراجعه به موسسه حقوقی دادآوران نستوه از خدمات مشاوره و وکالتی وکلای دادگستری بی واسطه بهره مند شوید. گروه وکلای رسمی این آمادگی را دارد تا جلسات مشاوره را به صورت حضوری یا آنلاین برگزار نماید. همچنین برگزاری جلسات مشاوره حضوری می تواند با حضور یک وکیل یا گروهی از وکلا تشکیل گردد.

☎  با ما در تماس باشید

گروه وکلای رسمی در کلیه دعاوی مربوط به استرداد مال در کنار شما خواهد بود.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر