موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | شرایط استفاده از آزادی مشروط

15 /02 /1398
مدیر سایت
مقالات کیفری
216

شرایط استفاده از آزادی مشروط
  اعطای آزادی مشروط به زندانیان


بررسی آزادی مشروط و شرایط آن


هنگامی که شخصی به ارتکاب جرمی متهم می شود، علیرغم تمام تلاش ها برای تبرئه نتیجه نمی دهد و یا متهم مرتکب عملی شده است که به موجب قانون مستوجب و مستحق مجازات است. در روند دادرسی حکم محکومیت صادر و قطعی شده است. در این حالت متهم که حال و با قطعیت حکم «مجرم» تلقی می گردد، بایستی خود را به دایره اجرای احکام مربوطه معرفی نماید (چنانچه در بازداشت نباشد). در این حالت مجرم باید خود را برای اجرای مجازاتهای تعیینی، آماده نماید . چنانچه وی به پرداخت جریمه محکوم گردیده است، بایستی آن را بپردازد، چنانچه به شلاق محکوم شده باشد، بایستی متحمل ضربات تعیینی باشد و در کل مجرم مکلف به تحمل مجازات تعیینی می باشد.

در این جستار به بررسی نهاد «آزادی مشروط» می پردازیم. یکی از سوالات متداول زندانیان، متهمین، مجرمین و خانواده ایشان چگونگی اجرای آزادی مشروط است؟ شرایط  استفاده ازآزادی مشروط چیست؟ آزادی مشروط چیست؟ شرایط استفاده از آزادی مشروط چیست؟ درخواست اجرای آزادی مشروط، چه زمانی بایستی مطرح گردد؟ درخواست اجرای آزادی مشروط توسط چه کسانی قابل طرح است؟ مدت آزادی مشروط چه میزان است؟ آیا در مدت آزادی مشروط قید و شرطی قابل طرح و اجرا می باشد؟ آزادی مشروط در چه صورت ملغی می گردد؟ بهترین وکیل آزادی مشروط کیست؟ برای اطلاع از سوالات فوق ضمن مطالعه مقاله پیش رو می توانید هم اکنون با وکلا و مشاوران ما در ارتباط باشید .

 

در گام نخست بایستی به تعریف آزادی مشروط بپردازیم :

آزادی مشروط  به معنی صدور حکم آزادی محکوم علیه از مجازات حبس است که به وسیله دادگاه صادر کننده حکم محکومیت قطعی با رعایت شرایط مقرر در قانون مجازات اسلامی، با این قید که محکوم علیه در مدت تعیین شده -که قانون مشخص کرده است- باید شروطی را رعایت کند تا آزادی او قطعی گردد، می باشد.

 سابقه آزادی مشروط  و تاریخچه آزادی مشروط درقانون ایران ما به «‌قانون‌ راجع به‌ وادارنمودن ‌محبوسین‌ غیرسیاسی به ‌کار» مصوب ۱۲/۱۲/۱۳۱۴ و «قانون تعلیق مجازات زندانیان» مصوب ۱۴/۱۰/۱۳۳۱ بازمی گردد. پس از آن «قانون راجع به آزادی مشروط زندانیان» مصوب ۲۳/۱۲/۱۳۳۷ از تصویب شد  که این قانون مبنای قانونگذاران بعدی در موضوع آزادی مشروط قرار گرفت. سپس «قانون راجع به مجازات اسلامی» مصوب ۲۱/07/۱۳۶۱ در ماده ۳۹ به همراه پنج تبصره به آزادی مشروط پرداخت. در سال ۱۳۷۰ قانونگذار با اصلاح قوانین سابق در ذیل مواد ۳۸ تا ۴۰ به آزادی مشروط زندانیان را بررسی کرد. در نهایت با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید مصوب 01/02/۱۳۹۲ قانونگذاردر مواد 58 تا 63  مقررات آزادی مشروط را وضع نمود.

☑️ بیشتر بدانیم >> رتبه‌ بندی جرائم زندانیان در ایران

با عنایت به تعریفی که پیشتر از آزادی مشروط ارائه دادیم، دریافتیم که آزادی مشروط تنها مختص حبس های تعزیری می باشد.

✔ محکومان به مجازات بیشتر از ده سال حبس بایستی حداقل نیمی از مجازات را بگذرانند تا مشمول شرایط آزادی مشروط گردند. لیکن در مورد محکومان به حبس کمتر از ده سال تحمل یک سوم مدت مجازات حبس برای درخواست اجرای آزادی مشروط کافی است.

✔ برای اجرای آزادی مشروط زندانی پس از تحمل مدت مقرر در قانون، از دادستان یا قاضی اجرای احکام درخواست می کند که پیشنهاد اجرای آزادی مشروط وی را به دادگاه صادر کننده حکم قطعی، اعلام نماید.

✔ چنانچه دادگاه شرایط ذیل را در متهم+گرفتن آزادی مشروط احراز نماید و مهلت مقرردر قانون نیز سپری شده باشد، دادگاه می تواند حکم به آزادی مشروط محکوم علیه را صادر نماید. خاطر نشان می گردد که طبق صراحت قانون دادگاه در صدور حکم آزادی مشروط مختار بوده و بایستی شرایط مندرج در قانون برای قاضی احراز گردد و در نهایت خود اوست که تصمیم می گیرد که با آزادی مشروط موافقت نماید یا خیر.

برای صدور حکم به آزادی مشروط بایستی اصلاح متهم برای قاضی احراز شود، یعنی مشخص شود که وی پس از آزادی از زندان، دیگر مرتکب جرمی نخواهد شد.همچنین محکوم باید تا آنجا که استطاعت دارد، ضرر و زیان مورد حکم را بپردازد یا شرایط پرداخت آن را فراهم نماید.

 فقدان یا دارا بودن سابقه کیفری برای صدور حکم به آزادی مشروط مهم نیست، بلکه آنچه اهمیت دارد «عدم استفاده سابق محکوم علیه از آزادی مشروط» می باشد. بنابراین محکوم علیه نباید قبلاً از آزادی مشروط استفاده نموده باشد .

✔ احراز شرایط فوق بایستی با گزارش رئیس زندان و تایید قاضی اجرای احکام باشد . قاضی اجرای احکام موظف است مواعد مقرر و وضعیت زندانی را درباره تحقق شرایط فوق بررسی و در صورت احراز آن، پیشنهاد آزادی مشروط را به دادگاه تقدیم نماید.

✔ قانون گذار مقرره ای در باب مدت آزادی مشروط وضع کرده است، بر اساس این مقرره، حداقل مدت زمان آزادی مشروط یک سال و حداکثر پنج سال می باشد و به هر حال آزادی مشروط شامل باقی مدت مجازات می باشد، مگر حبس باقیمانده کمتر از یک سال باشد که در این صورت مدت آزادی مشروط معادل باقیمانده زمان حبس است.

✔ دادگاه  می تواند با توجه به وضعیت محکوم علیه و اوضاع و احوال وقوع جرم، وی را به اجرای دستورات مندرج در تعویق صدور حکم، ملزم کند. برخی از این دستورات عبارتند از :

- حضور به‌ موقع در زمان و مکان تعیین ‌شده توسط مقام قضایی یا مددکار اجتماعی ناظر

- ارایه اطلاعات، اسناد و مدارک تسهیل ‌کننده نظارت بر اجرای تعهدات محکوم برای مددکار اجتماعی.

- اعلام هرگونه تغییر شغل، اقامتگاه یا جابجایی در مدت کمتر از پانزده روز و ارایه گزارشی از آن به مددکار اجتماعی.

- کسب اجازه از مقام قضایی به منظور مسافرت به خارج از کشور.

- اگر دادگاه محکوم علیه را به دستورات فوق ملزم کند و وی بدون عذر موجه از انجام دستورات دادگاه تبعیت نکند، برای بار اول یک تا دو سال به مدت آزادی مشروط وی افزوده می شود. در صورت تکرار یا ارتکاب جرائم تعزیری تا درجه 7 و یا جرایم عمدی مستوجب دیه، قصاص یا حد، علاوه بر اجرای مجازات جدید، مدت باقیمانده محکومیت قبلی هم به اجرا در می آید.

اما چنانچه محکوم علیه مرتکب جرمی نشود و یا دستورات را کامل اجرا کند ، آزادی وی قطعی میگردد. بنابراین آزادی مشروط منوط به شرایط و ضوابطی است که قانونگذار آن را معین و مشخص نموده و بایستی موارد مندرج در قانون رعایت گردد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل گروه وکلای نستوه اقدام به ارائه مشاوره تخصصی در امور حقوقی به شما عزیزان نموده است. جالب است بدانید موسسین این موسسه همگی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز می باشند. یکی از مزایای موسسه حقوقی دادآوران نستوه قابل استعلام بودن تمام وکلای حاضر در این موسسه از طریق سایت کانون وکلای دادگستری مرکز می باشد که خود مقدمه اعتماد برای شما عزیزان می باشد

 

📞 شماره های تماس :

 

 

021- 22873972

021- 22881951

 

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر