موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | شکایت خیانت در امانت

16 /02 /1398
مدیر سایت
مقالات کیفری
215

شکایت خیانت در امانت

درباره جرم خیانت در امانت


امروز با موضوع خیانت در امانت همراه شما عزیزان خواهیم بود. جالب است بدانید یکی از جرائم علیه اموال که در این روزها و بر اثر مراودات بسیار زیاد اشخاص با یکدیگر بسیار زیاد شده است، جرم «خیانت در امانت» می باشد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه به دلیل پرسش مکرر شما همراهان گرامی بر آن شد که جرم خیانت در امانت را به صورت ساده و کاربردی، برای علاقه مندان به اشتراک گذارد. هرچند دفاع درجرم خیانت درامانت و یا طرح دعوی خیانت در امانت نیازمند دانش فنی و تخصصی می باشد لیکن با مطالعه مقاله پیش رو اطلاعات را خواننده کسب می کند. شاید سئوالاتی برای شما از قبل پیش آماده باشد که : خیانت در امانت چیست؟ ارکان جرم خیانت در امانت  کدامند؟ جرم خیانت در امانت چگونه محقق می شود؟ نحوه طرح دعوای خیانت در امانت چگونه است؟ دادگاه صالح برای طرح دعوی خیانت در امانت کدام دادگاه است؟ مدارک و ادله مورد نیاز برای طرح شکایت خیانت در امانت چیست؟ بهترین وکیل برای شکایت خیانت در امانت کدام وکیل است؟ نحوه طرح دعوی خیانت در امانت چیست؟ شما هم اکنون می توانید با وکلا و مشاوران موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.
 

معنای لغوی خیانت در امانت چیست؟

معنای لغوی خیانت نقض عهد و پیمان شکنی و بی وفایی آورده اند. همچنین عدم رعایت امانت را از جمله معانی آن شمرده اند.
در معنای اصطلاحی خیانت در امانت، تعریف خاصی ارائه نشده است. لکن برخی حقوقدانان خیانت در امانت را رفتار مجرمانه و خلاف امانت،  فرد نسبت به مال منقولی  که به موجب امانت به فرد سپرده شده اند را می دانند.

همچنین عده ای، اتلاف تصاحب یا مفقود نمودن همراه با سونیت فردی که صاحب مال نیست و مال بر حسب امانت به او سپرده شده است، بیان نموده اند.

عنصر مادی جرم خیانت در امانت استعمال، تصاحب و یا مفقود کردن مال دیگری می باشد.

نکته مهم جرم خیانت در امانت ، وصف «امانی بودن» و «سپردن» مال در نزد مجرم می باشد. بنابراین چنانچه فردی مالی را به عدوان از صاحبش بگیرد و در نزد وی تلف شود، جرم تحقق یافته خیانت در امانت نمی باشد.

در مورد استعمال باید گفت که استعمال مال، استفاده از آن مال می باشد. برای مثال چنانچه شخصی خوردروی خود را به تعمیرکاری سپرده و وی با خودروی مورد نظر به سفر خانوادگی برود ، مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.

«تصاحب در جرم خیانت در امانت» رفتار مالکانه با مال است. یعنی فرضاً فردی که مال به او سپرده شده است، مال را برای خودش بردارد. مثلاً فرش سپرده شده به قالیشویی توسط صاحب قالیشویی به منزل برده شود و آن را جز اموال خودش بداند.

«مفقود کردن در جرم خیانت در امانت» به معنای گم کردن می باشد، لکن این گم کردن بایستی همراه با سونیت باشد. پس چنانچه رادیو سپرده شده به تعمیر کار بر اثر سیل مفقود شود، این موضوع مشمول خیانت در امانت نمی باشد.

«تلف کردن در جرم خیانت در امانت» از بین بردن عمدی مال توسط امین می باشد. این مورد هم شامل تلف شدن غیر عمدی مال نمی باشد.

عنصر معنوی جرم خیانت در امانت که بایستی برای تحقق جرم وجود داشته باشد، عبارت از سونیت خاص برای استعمال، تصاحب یا اتلاف مال متعلق به دیگری.

عنصر قانونی جرم خیانت در امانت، ماده 674 قانون مجازات اسلامی می باشد. این ماده چنین مقرر می دارد: هرگاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته ‌هایی از قبیل ‌سفته، چک، قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هرکار با اجرت یا بی ‌اجرت به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیای مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی‌ برسد و شخصی که آن اشیا نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس ‌از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

مشخصاً مراد قانونگذار از سپردن، هر نوعی از سپردن و به امانت دادن می باشد .

برای طرح شکایت خیانت در امانت، شاکی بایستی با در دست داشتن اسناد شناسایی و ادله و مدارک خود (مانند شهادت شهود، مستندات، قبوض و رسیدها) به دادسرای محل اقامت  طرف مقابل مراجعه نموده و شکایت خود را دایر بر خیانت در امانت مطرح نماید.
دادسرا پس از رسیدگی و احراز جرم بودن عمل و انتساب آن به مشتکی عنه، کیفرخواست صادر نموده و پرونده را به دادگاه می فرستد.

در نظر داشته باشید که ارائه دلایل و مستندات و نحوه دفاع و لوایح پرونده در این مرحله تاثیر به سزایی بر سرنوشت پرونده شما دارند. کما اینکه اشخاصی با ناآگاهی و عدم دارا بودن اطلاعات کافی حقوقی و حتی بدون اخذ مشورت با وکیل دادگستری اقدام به طرح شکایت خیانت در امانت نموده اند و یا حتی اشخاصی که به ارتکاب خیانت در امانت متهم شده اند، راساً در دادگاه  یا دادسرا حضور یافته و از ارائه دفاع مناسب و یا توضیحات سودمند عاجز میمانند. در هر دو حالت فرد خود را در معرض صدمات جبران ناپذیر مالی، جانی و... قرار می دهد.

به خاطر داشته باشید که پروسه دادرسی پروسه ای سخت و طاقت فرسا بوده و از عهده اشخاص عادی خارج بوده و به مشورت و حضور افراد متخصص نیاز دارد.
حضور وکیل متبحر، دلسوز و با سابقه و متعهد می تواند تضمین کننده حفظ حقوق شما در روند دادرسی باشد. بنابراین برای دریافت مشاوره در امور کیفری و حقوقی با وکیل دادگستری معتمد و دارای اعتبار نیاز از موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر