موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | دفاع در حمل مشروب چگونه است؟

21 /02 /1398
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
127

دفاع در حمل مشروب چگونه است؟
دفاع شکلی در قبال اتهام حمل مشروبات الکلی بدین شرح است:


در مواردی ممکن است که به اتهام حمل مقداری مشروبات الکلی تعقیب کیفری شده و به اتهام وی در دادگاه انقلاب رسیدگی و حکم بدوی دایر بر محکومیت شما صادر شده باشد.
در اینگونه موارد، بدواً برای قبول وکالت متهم اکیداً توصیه به مطالعه پرونده و سپس قبول قطعی وکالت برای دفاع از متهم می شود.
به طور کلی برای دفاعی محکم و اعتراضی موجه به رأی صادره از دادگاه بدوی باید ایرادات و اعتراضات خویش را در لایحه تجدیدنظرخواهی، پس از قید اجمالی از قضیه، در دو قسمت مجزا شامل ایرادات و اعتراضات شکلی و دفاعیات و اعتراضات ماهوی بیان نمائیم.
بدین ترتیب در صورتی که فرض مطروحه بر این باشد که افرادی به عنوان مأمورین ذی ربط، موکل را در خیابان متوقف و خودرو وی را تفتیش و مقداری مشروبات الکلی کشف کرده باشند؛ دفاعیات شکلی خویش را به شرح ذیل برای تجدیدنظرخواهی از رأی محکومیت صادره قلمی خواهیم کرد.
بدواً باید به ایراد به صلاحیت ذاتی دادگاه انقلاب عنوان داشت: ماده 44 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (مصوب دی ماه 1392 با اصلاحات بعدی) مقرر داشته: " رسیدگی به جرائم قاچـاق کالا و ارز سازمان یافـته و حرفه‏ای، قاچاق کالاهای ممنوع و... در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب است..." از این رو آنچه رسیدگی به آن در محدوده بزه موضوع این پرونده می تواند در صلاحیت دادگاه انقلاب اسلامی باشد؛ «قاچاق کالاهای ممنوعه» است نه حمل کالای ممنوعه ای که معلوم نیست توسط چه کسی به کشور قاچاق و وارد شده  و از طرفی، دلیلی نیز بر اصالت آن کالا دایر بر تولید آن در خارج از کشور که مقدمه ضروری قاچاق است در پرونده وجود ندارد و تحقیقی نیز در خصوص تقلبی بودن این مشروبات الکلی و مآلاً تولید آن در داخل یا خارج کشور صورت نگرفته است و لذا دلیلی بر قاچاق بودن مشروبات الکلی مکشوفه از ید موکل در پرونده وجود ندارد.
ماده 703 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی نیز در تعریف قاچاق مشروبات الکلی مقرر داشته:" وارد نمودن مشروبات الکلی به کشور قاچاق محسوب می شود..." در حالی که موکل، وارد کننده مشروباتی که از ید وی کشف و ضبط شده نبوده است و صرفاً حامل آن مشروبات بعنوان کالای ممنوعه بوده که معلوم نیست، واقعاً از خارجِ کشور وارد شده و یا به صورت تقلبی در داخل کشور تولید شده است.
از طرفی بزه انتسابی به موکل در زمره جرایم احصاء شده ای که رسیدگی به آنها بر مبنای ماده 303 قانون آئین دادرسی کیفری در صلاحیت دادگاه انقلاب است نیز نمی باشد. لذا با عنایت به استثنائی بودن صلاحیت دادگاه انقلاب و ضرورت اکتفا به قدر متیقن در خصوص حدود صلاحیت آن دادگاه و ضرورت رجوع به اصلِ صلاحیت دادگاه های عمومی در صورت شک در صلاحیت مراجع اختصاصی، استدعای نقض دادنامه معترض عنه و ارسال پرونده به دادگاه ذی صلاح را به استناد مقررات بند "پ" ماده 450 قانون آئین دادرسی کیفری دارم.
در ایراد شکلی دوم باید عنوان نماییم که مأمورین کاشف، در مقام کشف بزه انتسابی به موکل، بر خلاف مقررات آئین دادرسی کیفری عمل کرده و مآلاً تحقیقات ایشان بی اعتبار است؛ زیرا بزه انتسابی به موکل نیز در زمره جرایم مشهود نبوده تا مأمورین مربوطه، بدون رعایت ماده 44 قانون آئین دادرسی کیفری که در آمره بودن مقررات آن تردیدی وجود ندارد؛ مبادرت به متوقف کردن خودرو موکل و بازرسی آن نمایند.
در سومین ایراد شکلی به این موضوع اشاره خواهیم کرد که: در جمیع اوراق و محتویات پرونده، هیچ دلیلی دایر بر ضابط بودن مأمورین کاشف و گزارش دهنده وجود ندارد؛ این در حالی است که به موجب ماده 30 قانون آئین دادرسی کیفری، احراز عنوان ضابط، منوط به تحصیل کارت ویژه ضابطان دادگستری است و در مانحن فیه، معلوم نیست که آیا مأمورین کاشف، واجد عنوان ضابط بوده اند یا خیر؟
از این رو نظر به اینکه حسب مقررات قسمت اخیر ماده مرقوم، تحقیقات و اقدامات صورت گرفته از ناحیه افراد فاقد کارت ویژه ضابطین ممنوع و از نظر قانونی، بی اعتبار است، لذا موجبی برای شروع به تعقیب موکل وجود نداشته؛ زیرا مراد مقنن از بند "ب" ماده 64 قانون آئین دادرسی کیفری، اعلام و اخبار کسانی است که ضابط بوده و اقدامات ایشان منطبق با قانون باشد؛ از این رو پرونده اقتضای صدور دستور به معدوم نمودن مشروبات مکشوفه و صدور قرار منع تعقیب موکل را بواسطـه عدم رعایت تشریفات مقــرر بــرای کشف و تحقیق جرم داشته است که از این حیث استدعای اعمال مقررات قسمت اخیر تبصره ماده 455 قانون آیین دادرسی کیفری را می کنیم.


به قلم وکیل سید مهدی حجتی وکیل پایه یک دادگستری

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر