موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | وکیل دادسرای کارکنان دولت

23 /02 /1398
مدیر سایت
مقالات کیفری
1493

وکیل دادسرای کارکنان دولت
 


 

دادسرای جرائم کارکنان دولت


 وکیل دادسرای کارکنان دولت

 ممکن است در بین مطالب صفحات روزنامه ها و یا سایت ها و رسانه ها نام دادسرای کارکنان دولت و یا دادگاه کیفری کارکنان دولت، به گوشتان خورده باشد. ساختمان دادسرای کارکنان دولت و دادگاه کارکنان دولت در خیابان 15 خرداد (بازار) می باشد. برخی مردم تصور میکنند که دادسرای کارکنان دولت و دادگاه کارکنان دولت به تخلفات کارکنان دولت رسیدگی میکند. این موضوع اساساً صحیح نمی باشد زیرا دادسرا مرجعی است قضایی که وقوع یا عدم وقوع جرم را بررسی میکند حال آنکه رسیدگی به  تخلفات کارکنان و مامورین دولت در هیات های رسیدگی به تخلفات کارکنان دولت رسیدگی می شود و نه در دادسرای کارکنان دولت و یا دادگاه کارکنان دولت که مربوط به جرم ارتکابی است. سوالاتی که می تواند برای شما پیش آید بدین شرح است که: وکیل دفاع در دادگاه کیفری تهران کیست؟ بهترین وکیل دادگاه کارکنان دولت کیست؟ وکیل دادسرای کارکنان دولت کیست؟ آدرس دادسرای کارکنان دولت کجاست؟ آدرس دادگاه کارکنان دولت کجاست؟ برای شکایت از قاضی به کجا مراجعه نماییم؟ بهترین وکیل شکایت در دادسرای کارکنان دولت کیست؟ برای اطلاع از سوالات فوق مقاله به اشتراک گذاشته شده توسط سایت حقوقی موسسه حقوقی دادآوران نستوه را مطالعه نمایید. شما می توانید با وکلای این موسسه در ارتباط باشید.
با ما در ارتباط باشید. 22881951  - 22873972 -  021
برخی تخلفات کارکنان دولت وصف مجرمانه دارند که دادسرای کارکنان دولت صالح به رسیدگی می باشد و برخی جرائم نیز تخلف اداری محسوب می شوند. روند کار این دو مرجع با یکدیگر متفاوت بوده و حتی انفصال از مشاغل دولتی نیز که  در برابر وقوع برخی جرائم، برای کارمند دولت ایجاد می شود، یک نوع مجازات برای ارتکاب آن جرم است و نه تنبیهی داخلی برای کارمند دولت.

پیشینه دادسرای کارکنان دولت و دادگاه کارکنان دولت :

دیوان کیفر شاخه ای از دادگستری بود که در سال 1307 ایجاد شده و به جرائم کارکنان دولت رسیدگی می کرد. این دیوان در سال 1331 توسط دکتر محمد مصدق منحل گردید. نام این دیوان در ابتدا دیوان جزای عمال دولت بود.

صلاحیت دادسرای کارکنان دولت و دادگاه کارکنان دولت :

دادسرا و دادگاه کارکنان دولت در واقع به کلیه جرائمی که کارکنان دولت در رابطه با شغل دولتی خود انجام می دهند رسیدگی می کند.

برای مثال این دادسرا به جرم ارتشا یک کارمند اداره مالیات رسیدگی می کند اما اگر همان کارمند بابت فحاشی در خیابان پرونده ای برای رسیدگی داشته باشد به دادسرای عمومی ارجاع می گردد و ارتباطی به دادسرای کارکنان دولت ندارد مگر آنکه فحاشی در رابطه با شغل کارمند صورت گرفته باشد.

 ☑️ بیشتر بدانیم >> مجازات دریافت رشوه


رسیدگی به جرائم مقامات موضوع مواد 307 و 308 آیین دادرسی کیفری در دادسرای کارکنان دولت که شامل :

رسیدگی به اتهامات رؤسای قوای سه ‏گانه و معاونان و مشاوران آنان، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، وزیران و معاونان وزیران، دارندگان پایه قضائی، رئیس و دادستان دیوان محاسبات، سفیران، استانداران، فرمانداران مراکز استان و جرائم عمومی افسران نظامی و انتظامی از درجه سرتیپ و بالاتر و یا دارای درجه سرتیپ دومی شاغل در محل های سرلشکری و یا فرماندهی تیپ مستقل، حسب مورد، در صلاحیت دادگاه‌های کیفری تهران است، مگر آنکه رسیدگی به این جرائم به موجب قوانین خاص در صلاحیت مراجع دیگری باشد (مانند اینکه مقام مزبور روحانی بوده که به اتهامات وی در دادسرای ویژه روحانیت رسیدگی می شود .

شمول این ماده بر دارندگان پایه قضائی و افسران نظامی و انتظامی در صورتی است که حسب مورد، در قوه قضائیه یا نیروهای مسلح انجام وظیفه کنند.

رسیدگی به اتهامات افسران نظامی و انتظامی موضوع این ماده که در صلاحیت سازمان قضائی نیروهای مسلح می ‌باشد، حسب مورد در صلاحیت دادگاه نظامی یک یا دو تهران است.

 

 

ماده 308 قانون آیین دادرسی کیفری مقرر می دارد :

 

رسیدگی به اتهامات مشاوران وزیران، بالاترین مقام سازمان‌ها، شرکتها و مؤسسه های دولتی و نهادها و مؤسسه ‌های عمومی غیردولتی، مدیران کل، فرمانداران، مدیران مؤسسه‌ها، سازمان‌ها، ادارات دولتی و نهادها و مؤسسه‌‏های عمومی غیردولتی استان‌ها و شهرستان‌ها، رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، شهرداران مراکز شهرستان‌ها و بخشداران، حسب مورد، در صلاحیت دادگاههای کیفری مرکز استان محل وقوع جرم است، مگر آنکه رسیدگی به این اتهامات به موجب قوانین خاص در صلاحیت مراجع دیگری باشد.

ج - اعلام جرم علیه سرکلانتران یا مقامات انتظامی بالاتر، جهت رسیدگی به جرایمی که  در مقام ضابط دادگستری مرتکب شده اند.

د - گزارش های سازمان بازرسی کل کشور حسب ارجاع دادستان تهران.

ه-  جرایم شهرداران مناطق و معاونان شهردار تهران.

همچنین در صورتی افراد غیر کارمند دولت با کارمند دولت مرتکب جرم گردد، دادسرای کارکنان دولت به جرائم کلیه مرتکبین، معاونان و شرکای جرم رسیدگی می کند.

برا اساس بخشنامه شماره ۲۰/۲۰۱/۸۲ مورخ ۱۳۸۲/۲/۷ شرح وظايف دادسرای رسيدگی به جرائم كاركنان دولت به شرح زیر است :

ـ رسيدگی به اتهامات مذكور در ذيل تبصره ماده ۴ قانون اصلاح تشكيل دادگاه های عمومی و انقلاب، مصوب ۱۳۸۰

ـ رسيدگی به جرائم مربوط به كتاب و رسانه اعم از مطبوعات، سينما ، تئاتر و اينترنت

- رسيدگی به جرائم ارتشاء و اختلاس كليه كاركنان دولت و نيروهاي مسلح از درجه سرگردبه بالا

ـ رسيدگی به جرائم شهرداران مناطق تهران و معاونين آنها

- رسيدگی به جرائم اتباع بيگانه به استثناء اتباع كشورهای افغانستان، هند، پاكستان وبنگلادش

دادسرای کارکنان دولت و دادگاه کارکنان دولت صلاحیت عام برای رسیدگی به جرائم کلیه معاونین و شرکا جرم را هر چند ماهیتاً شامل این قانون نشوند را داراست، بنابراین علاوه بر اینکه اشخاص غیر کارمند می توانند به عنوان شاکی در این دادسرا حاضر شوند، بلکه ممکن است به عنوان مشتکی عنه و متهم نیز در این دادسرا احضار گردند.

گرچه دادسرای کارکنان دولت و دادگاه کارکنان دولت دادگاه اختصاصی نیست و شعب تخصصی از محاکم عمومی برای رسیدگی به جرایم کارکنان دولت است، اما چنانچه به عنوان متهم و یا شاکی در این دادسرا حضور بیابید بایستی بر قوانین اداری و استخدامی و نیز تمام قوانین کیفری تسلط داشته باشید. بنابراین برای دفاع در این محاکم بایستی به  وکیل متخصص دادسرای کارکنان دولت مراجعه نمایید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه، با دارا بودن دپارتمان کیفری به صورت تخصصی در خصوص دعاوی دادسرای کارکنان دولت و دادگاه کارکنان دولت، آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی به هموطنان گرامی می باشد.

 

☎  با ما در تماس باشید

 

به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

 

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر