موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | لغو حضانت

31 /02 /1398
مدیر سایت
مقالات خانواده
341

لغو حضانت
 شرایط لغو حضانت


متاسفانه هر روز شاهد از هم پاشیدن زندگی زوجین و وقوع طلاق بین آنها هستیم. حال آنکه حاصل ازدواج غالباً فرزند یا فرزندانی است که گاهی بر سر نگهداری و حضانت آنها بین والدین اختلافاتات شدیدی رخ می دهد. ابتدا بایستی بررسی کنیم که منشا حق حضانت والدین چیست و چگونه ایجاد می شود بنابراین وکلای موسسه حقوقی دادآوران نستوه اقدام به تهیه مطلبی تحت عنوان لغو حضانت نموده اند که البته مترادف سلب حضانت می باشد و ایرادی در به کاربردن هر یک از اصطلاحات اعلام شده نمی باشد. آیا والدین تکلیفی برای حضانت دارند؟ حضانت طفل با چه کسی است؟ آیا مادر حق حضانت طفل را دارد؟ آیا حضانت طفل قابل اسقاط است؟ آیا حضانت طفل قابل سلب است؟ چگونه می توان حضانت را از والد دیگر سلب کرد؟ دادگاه صالح بر رسیدگی به لغو حضانت طفل کجا است؟ آیا پدر می تواند طفل را از کشور خارج کند؟ راه های ممکن برای خارج کردن طفل از کشور کدامند؟ برای اطلاع از سوالات فوق ضمن مطالعه مقاله تهیه شده توسط گروه وکلای نستوه می توانید هم اکنون با وکلای این موسسه در ارتباط باشید

شماره تماس ها «  22881951  - 22873972 -021 »


بر اساس ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی نگهداری اطفال، حق و تکلیف ابوین یعنی پدر و مادر می باشد. بنابراین نگهداری از اطفال تنها یک حق نیست و تکلیفی است قانونی که قانونگذار بر عهده پدر و مادر گذاشته است.

قانونگذار با پیش بینی شرایطی، حق حضانت را از والدین سلب می کند زیرا اساساً مصلحت طفل و حفظ امنیت روحی و روانی او، بر حق حضانت والدین مقدم است.

بنابراین قانونگذار در ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی بیان نموده است: «هر گاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت او می باشد، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می ‌تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه‌ٔ قضایی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند، اتخاذ کند.»

پس چنانچه والدین فاقد صلاحیت لازم برای نگه داری طفل باشند این حق از آنها سلب خواهد.

 

در چه مواردی حضانت از والدین سلب میشود؟

1- داشتن اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار توسط هر یک از والدین

2- وجود اشتهار به فساد اخلاق و فحشاء توسط هریک از والدین

3- ابتلاء به بیماری‌ های روانی با تشخیص پزشکی قانونی هر یک از والدین

4- سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضداخلاقی مانند فساد و فحشاء، تکدی گری و قاچاق توسط هریک از والدین

5- تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف  توسط هر یک از والدین

منظور از اعتیاد در بند اول «اعتیاد زیان آور» و نه هر اعتیادی است. البته تشخیص زیان آور بودن یا نبودن اعتیاد تنها با مقام قضایی رسیدگی کننده به دعوی سلب حضانت می باشد. همچنین هر نوع ادعایی دال بر اشتهاد به فساد اخلاقی، مثبت فساد اخلاقی نیست و این ادعا بایستی به وسیله ادله محکمه پسند، در دادگاه صالح اثبات گردد سپس دادخواست سلب حضانت به دادگاه خانواده تقدیم گردد.

 

با عنایت به موارد پیش گفته یکی از موارد سلب حضانت ضرب و جرح خارج از حد متعارف حال آنکه بر اساس ماده ۱۱۷۹قانون مدنی، ابوین در حدود متعارف و برای تادیب حق تنبیه بدنی فرزند را دارند. اما چنانچه تنبیه وارده بیشتر از حد متعارف و تادیب باشد، میتواند از موارد سلب حضانت طفل باشد. تشخیص این موضوع با دادگاه رسیدگی کننده به دعوی سلب حضانت می باشد.

 

حضانت اطفال پس از وقوع جدایی والدین چگونه است؟

پس از متارکه ، جدایی والدین «طلاق»، طبیعتاً وضعیت نگهداری از اطفال تعییر می کند. بر اساس ماده 1169 قانون مدنی، در صورت جدایی والدین اولویت حضانت اطفال تا هفت سال تمام با مادر و سپس با پدر است. اما به هر حال مصلحت طفل مهمترین فاکتور برای اعطای حضانت به وی است که مرجع تشخیص آن نیز دادگاه می باشد.

پدر نمی تواند در مدت حضانت طفل توسط مادر، درخواست لغو حضانت وی را داشته باشد. تنها در صورت ازدواج مادر با شخص دیگر و یا حدوث جنون بر وی و یا وجود شرایط مقرر در قانون، می توان درخواست لغو حضانت را به دادگاه صالح تقدیم دارد.

بر اساس تصریح قانون، تنها ازدواج مادر مجوز لغو حق حضانت است و آشنایی متعارف وی با مرد دیگری به قصد ازدواج، از بین برنده حق مادر برای حضانت طفل نمی باشد.

بر اساس ماده 1171 قانون مدنی در صورت فوت یکی از والدین، حق حضانت با دیگری است و حتی اگر متوفی پدر بوده و برای طفل قیم تعیین کرده باشد باز هم حضانت با مادر می باشد.

در صورت جدایی بین والدین، والد دیگری که حق حضانت را دارا نمی باشد مگر به موجب قانون و یا شرایط مقرر، حق دارد که فرزندش را ملاقات کند. تعیین زمان و مکان این ملاقت ها با دادگاه است.

 

بر اساس ماده ۴۰ قانون حمایت خانواده : هر کس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت خودداری کند و یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع کند، در صورت تقاضای طرف مقابل، به دستور دادگاه تا زمان اجرای حکم دادگاه، بازداشت می ‌شود.

بنابراین جلوگیری از دیدار طفل و یا عدم استرداد وی، ضمانت اجرا دارد. همچنین خارج کردن طفل از کشور یا بردن وی به شهر دیگری مستلزم تایید و اجازه دادگاه است. بر همین اساس و با استناد به ماده ۴۲ قانون حمایت خانواده صغیر و مجنون را نمی‌ توان بدون رضایت ولی، قیم، مادر یا شخصی که حضانت و نگهداری به او واگذار شده از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محل دیگر یا خارج از کشور فرستاد، مگر اینکه دادگاه آن را به مصلحت صغیر و مجنون بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی حق این امر را اجازه دهد. دادگاه در صورت موافقت با خارج کردن صغیر و مجنون از کشور، بنا به درخواست ذی نفع، برای تضمین بازگرداندن صغیر و مجنون، تأمین مناسبی اخذ می ‌کند. بنابراین نباید اینگونه پنداشت که چون ولایت فرزند با پدر است، وی می تواند طفل را بدون اجازه از کشور خارج کند بلکه قانونگذار حق دیدار با طفل رابرای مادر ملحوظ  و محترم دانسته است و همچنین عکس این موضوع نیز صادق است.

در صورتی که حضانت طفل با یکی از طرفین بوده و طرف دیگر بنا به دلایل قانونی، خواهان لغو حضانت از وی باشد، بایستی به دادگاه محل اقامت طفل مراجعه کرده (دفترخدمات قضایی دادخواست را ثبت می کند) و دادخواست لغو حضانت خود را با ادله و مستندات به دادگاه تقدیم کند. دادگاه پس از بررسی و رسیدگی چنانچه دلایل لغو حضانت را موجه بداند ، حضانت را از طرف مقابل سلب می کند و رای بر سلب حضانت خواهد داد.


موسسه حقوقی دادآوران نستوه، با دارا بودن دپارتمان حقوق خانواده که توسط وکلای متخصص در قوانین خانواده تشکیل شده است، آماده ارائه خدمات وکالت در کلیه دعاوی خانواده  می باشد. همچنین وکلای متخصص موسسه حقوقی دادآوران نستوه، می توانند مشاوره های لازم را به شما داده لوایح مرتبط را تنظیم نمایند.

در صورت نیاز، با موسسه حقوقی دادآوران نستوه با شماره های ذیل تماس بگیرید : 

«22881951  - 22873972 -021 »

 

به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

 

روابط عمومی گروه وکلای نستوه 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات خانواده
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر