موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | آخرین دفاع چیست؟

07 /03 /1398
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
2648

آخرین دفاع چیست؟
در مواردی که به عنوان وکیل متهم در دادسرا، عهده دار دفاع از وی هستیم؛ ممکن است در پایان مرحله تحقیقات مقدماتی، احضاریه ای برای موکل دایر بر حضور برای اخذ آخرین دفاع توسط بازپرس یا دادیار تحقیق ارسال شود.

وکیل دادگستری، طبعاً می داند که ابلاغ چنین احضاریه ای به موکل بدان معنی است که بازپرس یا دادیار تحقیق، تحقیقات را خاتمه یافته دانسته و دلایل مکشوفه یا ارائه شده در پرونده را برای گناهکاری موکلش کافی دانسته است ولذا قصد دارد با اخذ آخرین دفاع، مبادرت به صدور قرار جلب به دادرسی نسبت به متهم نماید.
در واقع ابلاغ احضاریه برای اخذ آخرین دفاع، قرینه ای متقن بر آن است که نظر بازپرس بر مجرمیت متهم و قصد وی بر صدور قرار جلب به دادرسی است.

بدین ترتیب، وکیل متهم در مرحله اخذ آخرین دفاع، باید از تمامی آنچه در چنته دارد برای تغییر نظر بازپرس استفاده کند.
یادمان باشد که به موجب ماده  263 قانون آئین دادرسی کیفری، بازپرس می تواند به جای متهم، وکیل وی را نیز برای اخذ آخرین دفاع احضار کند و از این حیث منعی وجود ندارد.
از طرفی باید بدانیم که مستنبط از ماده 263 قانون مذکور، ارائه آخرین دفاع، حق متهم است و متهم می تواند این حق را از خود ساقط و برای اخذ آخرین دفاع، نزد بازپرس حاضر نشود و مقام تحقیق در دادسرا نمی تواند به واسطه عدم حضور متهم برای ارائه آخرین دفاع وی را جلب و یا از کفیل یا وثیقه گذار بخواهد که متهم را حاضر کند.
به هر حال توصیه می شود که وکیل، متهم را تشویق به حضور نزد بازپرس برای اخذ آخرین دفاع نماسد و متهم در معیت وکیل خود در دادسرا برای ارائه آخرین دفاع حاضر شود؛ زیرا عدم حضور برای اخذ آخرین دفاع، در صورتجلسه بازپرسی وحتی قرار جلب به دادرسی قید می شود و معمولاً عدم حضور متهم یا وکیل وی برای ارائه آخرین دفاع نزد مقام تحقیق در دادسرا، توأم با استنباط مناسبی توسط دادگاه به عنوان مرجع رسیدگی کننده نیست و بر ذهنیت قاضی دادگاه بر متهم، اثرگذار است.
معذالک مستحسن است که وکیل قبل از حضور موکل برای ارائه آخرین دفاع، با مراجعه به شعبه ذی ربط، اوراق جدیدالتحصیل و سایر اقدامات صورت گرفته توسط بازپرس یا دادیار تحقیق را ملاحظه و صورت برداری کند.
این اقدام از دو جهت توصیه می شود: یکی از آن جهت که ممکن است در آخرین تحقیقات صورت گرفته، عقیده بازپرس یا دادیار تحقیق در مورد عنوان اتهامی قابل انتساب به متهم تغییر کرده باشد ولذا ضروری است که وکیل از این موضوع اطمینان خاطر پیدا کند که در آخرین دفاع نیز قرار است بر مبنای همان عنوان انتسابی اولیه، دفاعیات ارائه گردد و یکی دیگر از آن جهت که احراز کند که آیا بیم تشدید قرار برای موکل می رود یا خیر؟ و در صورتی که استنباط وکیل از اوراق و محتویات پرونده آن باشد که مثلاً بازپرس به جای سرقت ساده، عقیده بر سرقت مشدد پیدا کرده است؛ بر مبنای تغییر عنوان اتهام انتسابی تمهیدات لازم را برای جلوگیری از بازداشت موکل خویش برای عجز از تودیع تأمین مناسب بیاندیشد.
از طرفی وکیل در آخرین دفاع، باید نقش فعالانه ای را بر عهده گرفته و ضروری است که خلاصه دفاعیاتی که عندالاقتضا در طول تحقیقات مقدماتی از موکل خویش به عمل آورده و بالاخص ایرادات شکلی وارده را برای جلوگیری از ایراد نقص توسط دادگاه و اعاده احتمالی پرونده به دادسرا را برای جلوگیری از اطاله دادرسی بیان نماید؛ زیرا ممکن است که مقام تحقیق بواسطه عدم امکان تخصیص وقت برای مطالعه کامل پرونده، مطالبی را از یاد برده و یا دقت لازم را به خرج نداده باشد ولذا تأکید مجدد بر دفاعیات و ایرادات سابق که باید توأم با بیان شفاهی و تحذیر بازپرس به مداقه در اوراق مورد نظر یا دفاعیات منظور باشد در دفاع آخر بسیار ضروری است؛ چرا که ممکن است تحقیقات مقدماتی ماه ها به طول انجامیده باشد و یا مقام تحقیق بارها تغییر کرده و از روال پرونده، اطلاعات درستی نداشته باشد؛ ولذا این وظیفه وکیل است که بازپرس یا دادیار تحقیق را بر موضوع پرونده و هست و نیست های آن آگاه و مشرف نماید.

توصیه می شود که آخرین دفاعیات را در قالب لایحه ای آماده و در مقدمه لایحه، اجمالی از روند پرونده و اتفاقاتی که رخ داده را به صورت خلاصه بیان نمائیم تا مقام تحقیق را در جریان آنچه که تا آن زمان محقق شده قرار دهیم. این کار باعث می شود که اگر مقام تحقیق وقت کافی برای مطالعه پرونده (بالاخص پرونده های قطور و چند جلدی) نداشته است؛ با اطلاع از روند طی شده و اتفاقاتی که در طول تحقیقات مقدماتی رخ داده است مبادرت به اتخلذ تصمیم نهایی کند و البته این زحمت وکیل در مراحل بعدی نیز به کار آمده و عندالاقتضا در دفاع از موکل در دادگاه بدوی یا مرحله تجدیدنظرخواهی، مجدداً با تکمیل مواردی قابل استفاده خواهد بود.
به قلم وکیل سیدمهدی حجتی وکیل پایه یک دادگستری

روابط عمومی گروه وکلای نستوه
با ما در ارتباط باشید «22881951  - 22873972 -  021».

برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر