موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | جرم انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی

12 /04 /1398
مدیر سایت
مقالات کیفری
1044

جرم انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی

انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی

 
با توجه به شرایط حاکم بر جامعه و گسترش جرم انتقال مال غیر به شیوه های جدید در این مطلب که تحت عنوان جرم انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی به رشته تحریر درآمده است  به بررسی شرایط جرم انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است موضوع انتقال مال غیر یکی از مواردی است که در دادگاه ها بسیار زیاد به چشم می خورد. قبل از ورود به بحث لازم است پرسش هایی در ارتباط با موضوع حاضر مطرح گردد بدین شرح که انتقال مال غیر چه تفاوتی با معامله فضولی دارد؟ دفاع در جرم انتقال مال غیر چگونه است؟ آیا انتقال عین مرهونه از سوی راهن می تواند مصداق بزه مزبور باشد؟ مجازات انتقال مال غیر چیست؟ نمونه شکایت انتقال مال غیر چگونه است؟ اگر یکی از شرکای مال مشاع اقدام به انتقال سهم مشاعی سایر شرکا نماید، آیا عمل عنوان انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی خواهد بود؟ اشخاص دخیل در جرم انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی چه کسانی هستند؟ در ادامه این مطلب تلاش می شود، به پرسش های فوق پاسخ های کوتاه، مفید و کاربردی داده شود همچنین شما می توانید هم اکنون با گروه وکلای نستوه از طریق 22881951 - 22873972 - 021  همراه باشید.
 
رکن قانونی بزه انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی چیست؟
به موجب ماده ۱  قانون راجع به انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی مصوب فروردین ۱۳۰۸  کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است، به نحوی از انحا عینا یا منفعتاً بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل نماید کلاهبردار محسوب و مطابق ماده ۲۳۸ قانون مجازات عمومی محکوم می شود؛ و همچنین است انتقال گیرنده که در حین معامله عالم به عدم مالکیت انتقال دهنده باشد...
پس همانطور که ملاحظه گردید، رکن قانونی بزه انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی در فروردین ۱۳۰۸ از سوی مقنن وضع گردیده است. جهت مطالعه متن قانون و آشنایی بیشتر با بزه انتقال مال غیر می توانید، به قانون فوق مراجعه نمایید.
 
 بیشتر بدانیم >> تعریف انتقال مال غیر
 
تفاوت بزه انتقال مال غیر با معاملات فضولی چیست؟
گفتنی است، معاملات فضولی موضوع مواد ۲۴۷ به بعد قانون مدنی ایران می باشد. اما به نظر می رسد، آنچه که بزه انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی را از معاملات فضولی متمایز می سازد سوء نیت مرتکب آن باشد. در حقیقت، در معامله فضولی شخص ناقل بدون سوء نیت و قصد مجرمانه، اقدام به انتقال مال دیگری برای او می نماید. حال آنکه در بزه انتقال مال غیر مرتکب واجد سوء نیت مجرمانه می باشد.
 
 بیشتر بدانیم >> شرایط انتقال مال غیر 
 
موضوع جرم انتقال مال غیر چیست؟
(مال، اعم از منقول یا غیر منقول، عین یا منفعت) به تصریح قانون، موضوع بزه انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی می تواند مطلق مال، اعم از منقول یا غیر منقول، عین یا منفعت باشد. در نتیجه، موضوع جرم می تواند؛ یک باب ویلا یا یک گوشی تلفن همراه و... باشد. 
همچنین، موضوع جرم می تواند، عین یا منفعت متعلق به دیگری باشد. در حقیقت، اجاره مال دیگری بدون مجوز قانونی و با سوء نیت می تواند بزه انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی باشد.
در این بخش باید اذعان نمود، انتقال عین مرهونه از سوی راهن نمی تواند مصداق بزه انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی باشد. زیرا، عین مرهونه از مالکیت راهن خارج نشده و صرفاً وثیقه ای برای ادای دین وی می باشد.
 
☑ بیشتر بدانیم >> نمونه شکایت مال غیر
 
مجازات انتقال مال مشاع از سوی شریک چیست؟
مال مشاع به مالی اطلاق می شود که دارای دو یا چند مالک باشد. مطابق مقررات قانون مدنی هر شریک مال مشاع می تواند، سهم مشاعی خود را بدون اجازه سایر شرکا منتقل نماید. اما سوالی که مناسب است در اینجا مطرح و به آن پاسخ داده شود اینکه، در فرضی که احد از شرکای مال مشاع، اقدام به انتقال سهم سایر شرکا به همراه سهم خود می نماید تکلیف چیست؟ آیا رفتار وی منطبق با بزه انتقال مال غیر می باشد؟
 
 
شاید به این پرسش نتوان پاسخ روشن و دقیقی داد. اما به نظر می آید، در صورتی که شریک مال مشاع با سوء نیت، سهم سایر شرکا را به همراه سهم خود انتقال دهد عمل وی از مصادیق بزه انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی باشد.
 
اشخاص دخیل در بزه انتقال مال غیر چه کسانی هستند؟
بزه انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی می تواند سه شخص را مشمول عنوان کیفری وتحمل مجازات نماید. این اشخاص عبارتند از:
انتقال دهنده مال غیر بدون مجوز قانونی، انتقال گیرنده ای که در حین معامله عالم به عدم مالکیت انتقال دهنده باشد. و حتی مالک نیز تحت شرایطی مستحق تحمل مجازات خواهد بود. توضیح اینکه، مالکی که از وقوع معامله مطلع شده می بایست ظرف یک ماه از تاریخ اطلاع، به موجب اظهارنامه خریدار را از مالکیت خود آگاه نماید، در غیر این صورت معاون جرم محسوب می گردد.
 
موسسه حقوقی دادآوران نستوه متشکل از وکلای رسمی و پایه یک عضو کانون وکلای دادگستری مرکز می باشد که آمادگی این را دارد که به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما عزیزان باشد. اعضا گروه وکلای نستوه، پیش از هر اقدام حقوقی مدارک مربوط به پرونده شما را به دقت مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد و متعاقباً با دعوت از شما درصد موفقیت و پیشرفت کار را به اطلاع شما خواهد رساند. مشورت با وکلای رسمی دادگستری بهترین سرمایه گذاری پیش از مراجعه به دادگستری می باشد.
 

اول بپرسید ، بعد اقدام نمایید : 22881951 - 22873972 – 021

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر