موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | معامله فضولی

13 /04 /1398
مدیر سایت
مقالات حقوقی
157

معامله فضولی

شرایط معامله فضولی

 
 
امروز با موضوع معامله فضولی همراه شما هستیم. با توجه به آنکه تفاوت دعوای حقوقی معامله فضولی با دعوی کیفری انتقال غیر تفاوت هایی دارد بهتر است مقاله پیش رو با دقت مطالعه نمایید. البته توصیه می نماییم با توجه به ظرافت موجود در معامله فضولی و انتقال مال غیر بهتر است با وکیل متخصص از موسسه حقوقی دادآوران نستوه با شماره تماس های 22881951 - 22873972 - 021  در ارتباط باشید لیکن سوالاتی که در این رابطه وجود دارد عبارتند از  معامله فضولی چه تفاوتی با بزه انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی دارد؟ تفاوت معامله فضولی با معامله باطل و بلا اثر چیست؟ اجازه مالک، در سرنوشت معامله فضولی چه نقشی خواهد داشت؟ چنانچه مالک، معامله فضولی را رد نماید تکلیف معامله چه خواهد شد؟ بهترین وکیل ایران کیست؟ در صورت رد معامله فضولی چه کسی مسئول جبران خسارات طرف دیگر معامله خواهد بود؟ بهترین وکیل تهران کیست؟ هم اکنون با دپارتمان حقوقی گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
 
منظور از معاملات فضولی چیست؟ 
در پاسخ به این پرسش باید گفت، شخصی که مالی را معامله می کند، (اعم از خریدار یا فروشنده) یا باید مالک مال باشد، و یا از سوی مالک سمت قانونی جهت معامله  را دارا باشد. منظور از سمت قانونی اعم از وکالت، ولایت، وصایت یا قیومت است. ماده ۲۴۷ قانون مدنی در این باره می گوید: معامله به مال غیر، جز به عنوان ولایت یا وصایت یا وکالت، نافذ نیست ولو اینکه صاحب مال باطناً راضی باشد... بنابراین با توجه به توضیحات فوق واضح است، معامله نسبت به مالی که شخص معامل مالک مال نبوده و دارای سمت قانونی از جانب مالک نیز نبوده است را معامله فضولی می گویند
 
تفاوت معامله فضولی و بزه انتقال مال غیر چیست؟
مهم ترین تفاوت معماملات فضولی با بزه انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی در سوء نیت مرتکب می باشد. در واقع معامل فضول بدون قصد مجرمانه و بدون آنکه سوء نیتی داشته باشد اقدام به معامله می نماید. برای مثال، خود را مالک معرفی نمی نماید. یا تصورش بر این می باشد که سمت قانونی از جانب مالک برای معامله را دارد، در حالی که چنین تصوری بر خلاف واقع بوده است. بنابراین، با توجه به فقدان عنصر روانی در چنین مواقعی جرمی نیز تحقق نخواهد یافت. 
 
 
تفاوت معامله فضولی با معامله باطل چیست؟
در این خصوص باید گفت، معامله باطل همانند موجود مرده ای است که هیچ اثری از حیث حقوقی ندارد تا آنجا که توافق بعدی طرفین نیز نمی تواند موجب اعتبار و صحت آن گردد. بدون تردید، هیچ یک از آثار و تعهدات یک معامله صحیح در فرضی که از ابتدا باطل و بلا اثر می باشد بر آن بار نخواهد شد. چرا که در معامله باطل طرفین یا یکی از آنان قصد و اراده ای برای انجام چنین معامله ای نداشتند. از مصادیق معامله باطل می توان به موردی اشاره نمود که یکی ازطرفین در لحظه معامله مست و فاقد اراده بوده است.
اما در خصوص معامله فضولی باید گفت، این معامله بر خلاف معامله باطل از ابتدا فاسد و بلا اثر نمی باشد. در حقیقت معامله فضولی برای آنکه تبدیل به یک معامله صحیح گردد نیازمند اجازه مالک می باشد. چنانچه پس از انعقاد معامله فضولی، مالک معامله را اجازه نماید، آن معامله ازابتدا صحیح و معتبر خواهد بود. از سوی دیگر، رد معامله فضولی از سوی مالک موجب بطلان و بی اعتباری آن خواهد گردید.
 
تاثیراجازه مالک بر معامله فضولی چیست؟
همانطور که پیش تر گفتیم، چنانچه مالک مراتب رضایت خود را نسبت به معامله فضولی اعلام نماید، معامله از حین انعقاد صحیح محسوب شده و کلیه تعهدات طرفین به قوت خود باقی است. 
 
رضایت مالک در معامله فضولی از لحاظ شکلی به چه نحو خواهد بود؟
در پاسخ به این پرسش باید گفت، رضایت مالک حاصل می شود به هر لفظ یا فعلی که دلالت بر رضایت نماید. ماده ۲۴۸ قانون مدنی در این خصوص صراحت دارد. سوال دیگر اینکه، چنانچه مالک معامله را اجازه نکند تکلیف چیست؟ در این باره باید گفت، معامله از اساس باطل و بلااثر تلقی شده و مالک در برابر خریدار هیچ گونه تعهدی ندارد. همچنین رد معامله فضولی می تواند به هر لفظ یا فعلی باشد که دلالت بر رد و عدم اجازه نماید.
 
مسئول جبران خسارت در معامله فضولی با کیست؟
یا در صورتی که مالک معامله را رد نماید چه کسی مسئول جبران خسارات وارده به خریدار می باشد؟ 
چنانچه معامله فضولی از سوی مالک رد شود، مالک هیچ گونه مسئولیتی در قبال خریدار بر عهده نخواهد داشت. فروشنده فضول مسئول رد ثمن و جبران خسارات وارده بر خریدار خواهد بود. با این توضیح که، در صورت علم و آگاهی خریدار به فضولی بودن معامله فروشنده صرفاً مسئول استرداد ثمن خواهد بود. اما چنانچه خریدار از فضولی بودن معامله آگاه نباشد، فروشنده علاوه بر استرداد ثمن می بایست خسارات وارده بر خریدار را نیز جبران نماید.
 
پیش از هر اقدام حقوقی با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید. مشورت شما بهترین سرمایه گذاری برای شما خواهد بود. بسیاری از مراجعین دادگستری، متاسفانه بدون مشورت با متخصصین امر وکالت که همانا وکلای رسمی دادگستری می باشند و با انجام اقدامات خودسرانه موجبات تضییع حقوق خود و اتلاف وقت دستگاه قضا را موجب می شوند. در انتها نیز طرف مقابل یا مقام قضایی رسیدگی کننده را متهم به انجام اقدامات غیر قانونی می نمایند. این افراد به هیچ عنوان خود را مقصر نمی دانند. در حالی که، بیشترین تقصیر متوجه خود این اشخاص خواهد بود. بدون تردید، مشورت شما با متخصصین امر می تواند از حرکت ما در مسیر اشتباه و بی بازده پیشگیری نماید‌.
 
موسسه حقوقی دادآوران نستوه متشکل از وکلای رسمی دادگستری آماده است در کلیه دعاوی حقوقی به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد
 
 

 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر