موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | منع اشتغال مرد از سوی زن

30 /04 /1398
مدیر سایت
مقالات خانواده
350

منع اشتغال مرد از سوی زن

منع اشتغال زوج (مرد)
وکیل دعاوی خانوادگی

 
در این نوشتار به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوق خانواده با عنوان منع اشتغال زوج می پردازیم که در بسیاری از موارد موجبات بروز اختلاف می باشد. در وهله اول باید گفت، مطابق مقررات ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی ایران (شوهر می تواند زن خود را از حرفه یا صنعتی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد منع کند). همانطور که در متن ماده ملاحظه می گردد، شوهر این حق را دارد، تحت شرایطی از اشتغال همسر خود جلوگیری نماید. (از طریق دادگاه ). ماده مزبور در خصوص منع اشتغال مرد از سوی زن ساکت بوده، و در این خصوص حکم صریحی انشاء نمی نماید با این مقدمه سوالاتی در ذهن به وجود می آید از جمله آنکه: ، آیا می توان مرد را از اشتغال به شغل منع نمود؟ شرایط اعمال حق منع اشتغال زوج چگونه است؟ آیا زوج را می توان از اشتغال به شغلی خاص منع نمود؟ تحت چه شرایطی می توان زوج را از اشتغال به شغلی خاص منع نمود؟ بهترین وکیل طلاق در تهران کیست؟ بهترین وکیل دعاوی خانواده در ایران کیست؟ رسیدگی به دعوی منع اشتغال زوج در صلاحیت کدام دادگاه می باشد؟ در این مطلب که از سوی موسسه حقوقی دادآوران نستوهبه اشتراک گذاشته می شود سعی می شود، به صورت خلاصه و گذرا به سوالات شما پاسخ داده شود لیکن برای مشاوره می توانید هم اکنون با شماره تماس 22881951 - 22873972021  با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
 
مستند قانونی منع اشتغال زوج چیست؟
 
همانطور که  پیش ترگفتیم، قانون مدنی در خصوص منع اشتغال زوج ساکت است. اما ماده ۱۸ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ در این باره می گوید: (شوهر می تواند با تایید دادگاه زن خود را از اشتغال به هر شغلی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیت خود یا زن باشد منع کند. زن نیز می تواند از دادگاه چنین تقاضایی را بنماید. دادگاه، در صورتی که اختلالی در امر معیشت خانواده ایجاد نشود، مرد را از اشتغال به شغل مذکور منع می کند ). قسمت اول این ماده مشابه ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی است. اما قسمت دوم آن حکمی مقرر نموده که در قانون مدنی ایران مسبوق به سابقه نمی باشد. در حقیقت، قسمت دوم ماده ۱۸ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ گامی در راستای حمایت بیشتراز حقوق زن و ایجاد تساوی در حقوق زن و مرد را نشان می دهد. چرا که این ماده، تحت شرایطی خاص، اعمال حق  جلوگیری از اشتغال مرد را موجب گردیده است.
 
شرایط منع اشتغال زوج از شغلی خاص چگونه است؟
 
بر اساس ماده ۱۸ قانون حمایت خانواده، چنانچه زن تقاضای منع اشتغال همسر خود را داشته باشد، دادگاه در صورتی این تقاضا را می پذیرد که اختلالی در امر معیشت خانواده ایجاد نشود. بدون تردید، در جامعه سنتی ایران ریاست شوهر بر خانواده کماکان به قوت و اعتبار خود باقیست. مضافا اینکه ، تامین معاش اغلب خانواده های ایرانی بر عهده شوهر است. از این رو مقنن منع اشتغال زوج را بی قید و شرط ندانسته و آن را محدود به موردی نموده که در معیشت خانواده اختلالی به وجود نیاید. به تعبیر بهتر، صرف اینکه شغل مرد مخالف مصالح خانوادگی یا حیثیت خود یا زن باشد برای ممنوع نمودن وی از اشتغال به آن شغل کافی نمی باشد. علاوه بر مورد فوق منع اشتغال زوج نباید موجب اختلال در معیشت خانواده گردد.
 
مرد را از اشتغال به چه شغل هایی می توان منع نمود؟
 
در پاسخ به این پرسش باید گفت، شغلی که می توان زن یا شوهر را از آن منع نمود، مشاغل مشروع می باشد. مشاغلی که ذاتاً  نامشروع است از این معقوله خروج موضوعی دارد.(مانند، فروش مواد مخدر یا خرید و فروش اموال مسروقه). بدون تردید، مقررات قانون مدنی و قانون حمایت خانواده ناظر به این گونه شغل ها نیست.
 
سوال دیگری که می بایست به آن پاسخ داده شود اینکه، تشخیص اینکه شغل شوهر منافی مصالح خانوادگی یا حیثیت همسر یا خود وی است با کیست؟
 
به نظر می آید در این زمینه باید به عرف مراجعه نمود.
 
مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوی منع اشتغال زوج کجاست؟
 
رسیدگی به دعوی منع اشتغال زوج در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد.
 
در حال حاضر می توانید، جهت ثبت دادخواست منع اشتغال زوج به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. این دعوی از جانب زن به طرفیت شوهر مطرح می گردد. بدیهی است نام زوج در ستون خوانده تصریح خواهد شد.  مدارک لازم برای طرح این دعوی عبارتند از: کارت ملی، سند نکاحیه، ادله مربوط به اشتغال زوج و اینکه شغل زوج بر خلاف مصالح خانوادگی یا حیثیت زن یا خود مرد است، ادله مربوط به این موضوع که که منع اشتغال زوج اختلالی در معیشت خانواده ایجاد نمی نماید.
 
با مراجعه به موسسه حقوقی دادآوران نستوه از خدمات وکالتی و مشاوره ای این موسسه حقوقی معتبر در تهران برخوردار شوید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مرکز می باشند که در وهله نخست مدارک مربوط به پرونده شما را با دقت مورد مطالعه و بررسی قرار خواهند داد‌. پس از بررسی مدارک با دعوت از شما درصد موفقیت و پیشرفت کار به اطلاع شما خواهد رسید. چنانچه وکالت در پرونده های حقوقی خود را به این گروه از وکلا بسپارید از کلیه خدمات وکالتی در طرح و دفاع از دعاوی و پیگیری پرونده در مراجع قضایی و غیر قضایی برخوردار خواهید شد. طرح و دفاع از دعاوی و حتی پیگیری پرونده در مراجع قضایی از امور تخصصی و مستلزم داشتن دانش حقوقی می باشد. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای متخصص ارائه کننده خدمات مشاوره و وکالتی در کلیه دعاوی حقوقی می باشد.  
 
اول بپرسید ، سپس اقدام نمایید : 22881951 - 22873972 – 021
 
برچسب ها:
جدید ترین مقالات خانواده
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر