موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | وکیل خیانت در امانت شهریار

24 /06 /1398
مدیر سایت
مقالات کیفری
722

وکیل خیانت در امانت شهریار
بهترین وکیل خیانت در امانت شهریار


با توجه به گستردگی جرم خیانت در امانت در دادسرا و دادگاه شهریار سعی بر آن داریم با موضوع وکیل خیانت در امانت شهریار همراه شما عزیزان باشیم.
شما می توانید برای همراه داشتن وکیل خیانت در امانت شهریار هم اکنون با شماره تلفن های 65514382 – 65502197 – 021 ضمن دریافت مشاوره از خدمات وکیل متخصص بهره مند گردید.
مواردی که ممکن است در خصوص جرم خیانت در امانت مد نظر شما قرار گیرد عبارت است از
•    بهتری وکیل خیانت در امانت شهریار کیست؟
•    مجازات خیانت در امانت چیست؟
•    آدرس وکیل خیانت در امانت شهریار کجاست؟
•    شکایت خیانت در امانت چگونه است؟
خیانت در امانت در لغت به عهد شکنی، نقض عهد، پیمان شکنی و بی وفایی تعریف شده است.اما در قانون تعریفی از این جرم توسط قانونگذار صورت نگرفته است و تنها حقوقدانان و دکترین حقوق به تعریفی از این جرم پرداخته اند که متداول ترین تعریف نیز تعریف دکتر میرمحمد صادقی است که ایشان در تعریف این جرم این طور فرموده اند که: جرم خیانت در امانت عبارت است از استعمال، تصاحب، تلف، یا مفقود نمودن توام با سوء نیت نسبت به مالی که از طرف مالک یا متصرف قانونی به کسی سپرده شده و بنا بر استرداد یا به مصرف معین رساندن آن بوده است.

با توجه به اصل قانونی بودم جرم و مجازات ها یک عمل در صورتی جرم محسوب میشود که توسط قانونگذار جرم انگاری شده و برای آن مجازات تعیین شده باشد که این امر هم در ماده 2 قانون مجازات اسلامی به صراحت بیان شده است در مورد جرم خیانت در امانت نیز قانونگذار در ماده 674 کتاب تعزیرات بدین شرح جرم بودن این عمل را پیش بینی نموده است: هرگاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته هایی از قبیل چک و قبض و نظایر آن بعنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی اجرتی به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور مسترد شود یا به مصرف معین برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده آن ها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال،تصاحب،تلف یا مفقود نماید به حبس از 6 ماه تا 3 سال محکوم میگردد.

بنابراین با توجه به تعریف پیش گفته عنصر مادی جرم مذکور استعمال (مصرف کردن یا مورد استفاده قرار دادن)، تصاحب (برخورد مالکانه با مال مورد امانت)، تلف (نابود کردن یا از بین بردن مال) یا مفقود نمودن مال متعلق به دیگری است که این رفتار مجرمانه میتواند هم به صورت فعل (انجام دادن کار) و هم به صورت ترک فعل واقع شود.
موضوع جرم خیانت در امانت مال متعلق به دیگری است اعم از منقول یا غیر منقول و اعم از عین مال یا وسیله تحصیل مال.

لذا در صورتی که امین مالک مال سپرده شده به او باشد تصاحب مال توسط وی را نم یتوان خیانت در امانت دانست.

آنچه برای تحقق جرم خیانت در امانت شرط میباشد «سپرده شدن مال به امین» و «استرداد یا به مصرف معین رساندن مال» است. بنابراین اگر کسی بدون اینکه از طرف مالک یا مأذون از طرف او به مال دیگری دسترسی پیدا کند و باعث تلف آن مال شود یا آن مال را به مصرف شخصی خود برساند و... مشمول جرم مذکور نخواهد شد زیرا شرط اصلی در این جرم که همان سپرده شدن مال توسط مالک یا متصرف قانونی می باشد در این فرض منتفی است.

دیوانعالی کشور برای جلوگیر از سوء استفاده اشخاص و فرار از مسولیت خویش که گاهاً با استناد به اینکه عقد ودیعه یا به طور کلی عقد امانی در میان نبوده و یا به جهتی از جهات عقد فی مابین باطل بوده، خود را از مسولیت مبرا میدانستند در رأی شماره 1332 مورخ 15/6/1317 خود بیان داشته: «اگر مالی با هر عنوان به کسی سپرده شود و بنا بر استرداد یا رسانیدن در مصرف معینی باشد و شخصی که مال نزد او بوده آن را به ضرر مالک تصاحب یا تلف یا مفقود یا استعمال نماید مستحق مجازات است و برای تحقق این امر وقوع امانت عقدی ضرورت ندارد.»
بنابراین عقودی که در آنها استرداد شرط است میتواند موضوع خیانت در امانت باشد نه عقودی مثل بیع و قرض و ...  که باعث ایجاد مالکیت میگردد.

خیانت در امانت در دسته جرایم مالی و اقتصادی قرار میگیرد مانند کلاهبرداری و سرقت.

تفاوتی که خیانت در امانت  و کلاهبرداری با سرقت دارند در این است که در هر دو مورد کلاهبرداری و خیانت در امانت قربانی از روی اراده و اختیار و به میل خود مالش را در اختیار مجرم قرار میدهد برخلاف سرقت که مساله «ربودن» با استفاده از غفلت و یا غیبت مالک آن مطرح است.
با وجود شباهت بیان شده بین خیانت در امانت و کلاهبرداری نباید فراموش کرد که آنچه در کلاهبرداری شرط است حیله و فریب و تقلب است که این عنصر در جرم خیانت در امانت وجود ندارد و به همین خاطر است که دیوانعالی کشور در یکی از آرای خود جمع نشدن این دو عنوان را بر عمل واحد مورد تاکید قرار داده است زیرا کلاهبرداری متضمن نوعی فریب است و خیانت در امانت همراه با رضایت است (رای شماره 951 مورخ 19/7/1317)
مجازات جرم خیانت در امانت 6 ماه تا 3 سال حبس است که با توجه به ماده 19 قانون مجازات اسلامی جز جرایم تعزیری درجه 5 قرار میگیرد.
راهای اثبات جرم خیانت در امانت :
1.    یک بار اقرار (به استناد ماده 172 قانون مجازات اسلامی)
2.    شهادت دو مرد (به استناد ماده 199 قانون مجازات اسلامی)
3.    علم قاضی
برای کسب اطلاعات بیشتر هم اکنون با ما در ارتباط باشید.


روابط عمومی گروه وکلای نستوه
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر