موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | وکیل مطالبه وجه چک شهریار

31 /06 /1398
مدیر سایت
مقالات حقوقی
632

وکیل مطالبه وجه چک شهریار
بهترین وکیل مطالبه وجه چک در شهریار

امروزه چک در معاملات بین افراد حتی مردم عادی غیر از تجار و بازرگانان جایگاه خاص و ویژه ای دارد و یکی از راه های پرداخت در معاملات است که  در عین آسان و در دسترس بودن آن مسولیت و تکالیفی نیز برعهده دارنده دسته چک و صادرکننده آن نیز دارد که در صورت عدم آشنایی با مسولیت ها ممکن است منجر به نتایج ناخوشایندی برای ایشان می گردد  و به علت استفاده بیشتر مردم از چک در معاملاتشان دعاوی مربوط به چک نیز در محاکم ما از جمله دعاوی شایع است.
در خصوص مطالبه وجه چک شاید سوالاتی برای شما پیش آید که عبارت است از
•    چگونه چک را مطالبه نماییم؟
•    وکیل مطالبه وجه چک در شهریار کیست؟
•    چگونه در دادگاه شهریار مطالبه وجه چک داشته باشیم؟
•    هزینه وکیل مطالبه وجه چک در شهریار به چه میزان است؟

در دعاوی مطالبه وجه چک اولین رکن اینست که مدرک و سند دعوا چک باشد. یعنی مدرک دین مورد مطالبه باید چک باشد.
به موجب ماده 310 قانون تجارت «چک نوشته ای است که به موجب آن وجوهی را که نزد بانک محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد و به دیگری واگذار مینماید.»
دومین رکن در دعاوی مذکور حال شدن یا رسیدن موعد  پرداخت چک است. زیرا هر دینی که هنوز موعد آن نرسیده باشد امکان مطالبه آن وجود ندارد.
لذا اگر قبل از موعد سررسید چک دارنده به بانک مراجعه کند بانک نه میتواند وجه آن را در حق دارنده پرداخت کند و نه در صورت عدم موجودی نسبت به برگشت آن اقدام نماید. همینطور اگر موعد چک نرسیده باشد و نسبت به آن دعوایی در دادگاه مطرح شود به استناد عدم سررسید دادگاه قرار رد دعوا صادر میکند.
در صورتی که چک با گواهی عدم پرداخت از سوی بانک مواجه شود دارنده برای مطالبه وجه آن میتواند از طرق  ذیل اقدام نماید:
اقامه دعوای کیفری:
البته طرح شکایت کیفری منوط به رعایت مواعد قانونی میباشد یعنی از تاریخ صدور ظرف 6  ماه نسبت به وصول آن به بانک مراجعه نماید و بعد از مراجعه به بانک و دریافت گواهی عدم پرداخت  ظرف 6 ماه اقدام به طرح شکایت کیفری نماید. شکایت کیفری فقط علیه صادر کننده امکان پذیر است و علیه هیچ یک از ظهرنویسان و ضامنین امکان پذیر نمی باشد.
بعضی از چک ها نیز دارای وصف کیفری نیستند یعنی اقامه دعوای کیفری نسبت به آنها امکان پذیر نمیباشد از جمله چک های وعده دار، چک های بدون تاریخ، چک سفید امضا،چک مشروط و بابت تضمین انجام معامله


اقدام از طریق دایره اجرای ثبت:
با توجه به اینکه چک در زمره اسناد لازم الاجرا قرار میگیرد دارنده آن میتواند با مراجعه به دایره اجرای ثبت درخواست صدور اجراییه علیه صادر کننده را داشته باشد. البته در صورت اقدام از این طریق نیز تنها میتوان علیه صادر کننده اجراییه صادر کرد و علیه ظهرنویس و ضامنین اجراییه صادر نمیگردد البته در صورتی که چک به نمایندگی صادر شده باشد اجراییه هم علیه صادرکننده خواهد بود و هم علیه صاحب حساب.
نکته ای که در این روش باید به آن توجه نمود این است که مطابقت امضای صادر کننده با امضای مندرج در چک باید توسط بانک گواهی گردد و اصل چک در این روش از دارنده آن اخذ خواهد شد.
در این روش دارنده باید چک و گواهی عدم پرداخت را به اجرای ثبت اسناد محلی که  بانک محال علیه در آنجا واقع شده تسلیم کند.


اقامه دعوای حقوقی از طریق تقدیم دادخواست:
دارنده در هرحال حق اقامه دعوی علیه صادر کننده چک را دارد. برای اقامه دعوای حقوقی در صورتی که چک باید در ایران تادیه شود بایستی ظرف یک سال و چنانچه در خارج از ایران باد تادیه شود باید ظرف دو سال از تاریخ عدم پرداخت چک علیه مسولین چک اقدام نماید .
از جمله دلایل برگشت خوردن چک و صدور گواهی عدم پرداخت میتوان به عدم کفایت موجوی، خط خوردگی، اختلاف در مندرجات ،عدم تطابق امضا و ... اشاره کرد.
در صورتی که موجودی حساب صادر کننده از مبلغ چک کمتر باشد دارنده میتواند مبلغ موجود در حساب را مطالبه کند و نسبت به کسری مبلغ اقدام به برگشت زدن چک کند و گواهی عدم پرداخت را از بانک دریافت نماید.
اگر چک سرقت یا مفقود شود صادرکننده یا دارنده باید به بانک دستور عدم پرداخت آن رابدهد و دلیل آن را نیز صریحاً قید نماید و ظرف یک هفته گواهی تقدیم شکایت اش را که از دادسرا دریافت کرده به بانک ارایه دهد و الا بانک پس از یک هفته وجه چک را با درخواست دارنده چک به او پرداخت میکند.
مطابق رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور دارنده چک میتواند تخییراً به دادگاه محل وقوع عقد یا قرارداد یعنی محل صدور چک یا به دادگاه محل انجام تعهد یعنی محل استقرار بانک محال علیه و یا با عنایت به قاعده عمومی صلاحیت نسبی موضوع ماده 11 قانون آیین دادرسی مدنی برای اقامه دعوا به دادگاه محل اقامت خوانده مراجعه کند.


لازم به ذکر است برای مطالبه وجه چک با توجه با قانون جدید نیاز به تقدیم دادخواست نمی باشد و دارنده می تواند تقاضای صدور اجراییه را از دادگاه صلاحیت دار بخواهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
65514382 – 65502197 – 021
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر