موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | نحوه دفاع در قبال اتهام وساطت در امر رشاء چگونه است؟

30 /09 /1398
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
341

نحوه دفاع در قبال اتهام وساطت در امر رشاء چگونه است؟
در مواردی ممکن است که با مراجعه کننده ای مواجه باشیم که به اتهام وساطت در امر رشاء از طریق مذاکره، جلب موافقت یا وصول و ایصال وجه تحت تعقیب دادسرا قرار گرفته و مآلاً به اتهام وساطت در امر رشاء برای وی کیفرخواست صادر گردیده است.
در این موارد، چنانچه بخواهیم وکالت چنین متهمی را بپذیریم، بدواً ضروری است که با تنظیم وکالتنامه ای صرفاً جهت مطالعه پرونده، از کم و کیف موضوع و آنچه که در پرونده رخ داده است اطلاعات لازم را تحصیل نمائیم.
توجه داشته باشیم که مطالعه را باید متمرکز بر این مطلب کنیم که آیا وساطت صورت گرفته توسط متهم در امر رشاء منتهی به نتیجه شده است یا خیر؟
در واقع باید بینیم که آیا مذاکرات موکل و جلب موافقت مرتشی برای دریافت رشوه و یا وجوهی که بابت پرداخت رشوه در اختیار وی قرار گرفته است منتج به نتیجه مورد نظر مبنی بر دریافت و پرداخت رشوه شده است یا خیر؟
اگر ضمن مطالعه پرونده، دریافت و پرداخت رشوه محرز گردید، طبعاً اتخاذ استراتژی دفاعی برای  برائت موکل از اتهام انتسابی، نتیجه ای در بر نخواهد داشت و باید از استراتژی دیگری برای دفاع از موکل استفاده کنیم.
اما چنانچه علی رغم تمامی اقدامات و وساطت هایی که از ناحیه موکل صورت گرفته است، اقدامات وی منجر به دریافت و پرداخت رشوه نشده باشد؛ در این صورت برای رفع اتهام از موکل، دفاعی به ترتیب زیر تدارک خواهیم دید:
"نظر به اینکه بزه انتسابی به موکل بر مبنای مفاد کیفرخواست صادره، مستند به مقررات ماده 593 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی است و با عنایت به اینکه ماهیت بزه موضوع این ماده "معاونت" است؛ چراکه، مرتکب با رفتار خویش مقدمات و موجبات تحقق بزه رشاء و ارتشاء را فراهم می کند نه آنکه خودش در دریافت یا پرداخت رشوه مباشرت داشته باشد؛ از این رو تردیدی نیست که تحقق بزه موضوع ماده مرقوم منوط به تحقق بزه ارتشاء است و مادامی که رشوه ای توسط مرتشی دریافت نشده باشد، با توجه به استعاریه ای بودن بزه معاونت در نظام حقوقی ایران، جرم موضوع ماده 593 نیز محقق نخواهد شد.
در مانحن فیه نیز اگرچه موکل اقدامات و عملیات لازم را از طریق وساطت بین راشی و مرتشی انجام داده است؛ لیکن با عنایت به عدم تحقق بزه ارتشاء (مثلاً به واسطه دستگیری راشی و مرتشی در محل قرار) و اینکه معاون، وصف مجرمانه رفتار خویش را از مباشر به عاریه می گیرد و مادامی که جرم مورد نظر مباشر به صورت تام محقق نشده باشد، رفتار معاون نیز به تبعیت از رفتار مباشر نمی تواند دارای وصف مجرمانه گردد؛ لذا با عنایت به عدم تحقق بزه، از دادگاه رسیدگی کننده استدعای صدور حکم برائت موکل را می کنیم.
توجه داشته باشید که در این موارد، ممکن است دادگاه، موکل را به استناد ماده 122 قانون مجازات اسلامی و ماده 280 قانون آئین دادرسی کیفری، متهم به شروع به جرم وساطت در امر رشاء و ارتشاء نماید که در این صورت
 دفاعاً اظهار خواهیم داشت که: آنچه که به عللی خارج از اراده محقق نشده است، اصل بزه رشاء و ارتشاء است نه معاونت در آن. در واقع موکل عنصر مادی بزه انتسابی را بدون هیچ مانعی تا به انتها انجام داده و رکن مادی بزه معاونت، تماماً تحقق یافته؛ لیکن عقیم مانده است ولذا عدم تحقق بزه اصلی به عللی خارج از اراده مرتکبین، تأثیری در ماهیت بزه انتسابی به موکل نداشته و در حقوق ایران، چیزی تحت عنوان "شروع به معاونت" مورد جرم انگاری قرار نگرفته است.
به قلم وکیل سیدمهدی حجتی وکیل پایه یک دادگستری

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر