موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | وکیل حضانت شهریار

03 /10 /1398
مدیر سایت
مقالات خانواده
229

وکیل حضانت شهریار
وکیل حضانت شهریار
در دعاوی خانوادگی معمولاً کودکان تحت سرپرستی بیشترین آسیب را متحمل می شوند با این مقدمه تصمیم داریم با موضوع وکیل حضانت شهریار همراه شما عزیزان باشیم.
حضانت در لغت به معنای پروردن و پرورش دادن آمده و دراصطلاح عبارت است از نگهداری مادی و معنوی طفل توسط کسانی که قانون مقرر داشته است.
حضانت مخصوص ابوین و خویشان طفل است که در مورد خویشان و اقربا رعایت ترتیب طبقات ارث در نگهداری طفل مهم نیست. شاید تعریف حضانت در مقایسه با مفهوم ولایت بیشتر باعث روشن شدن ذهن گردد.
آنچه در مورد ولایت از نظر قانونگذار مهم است نمایندگی ولی در اموال و اداره امور مولی علیه است به علت ضعف قوای دماغی و یا اعسار آنان در حالی که در حضانت آنچه مورد توجه قانونگذار است تربیت اخلاقی و حفظ و نگهداری جسمی و روحی و معنوی طفل است.
حضانت طفل مطابق قانون مشخص شده است و همچنین شرایط سلب حضانت را نیز قانون مشخص نموده است.

مواردی که در خصوص وکیل حضانت در شهریار می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از
•    وکیل حضانت در شهریار کیست؟
•    آدرس دفتر وکالت در شهریار کجاست؟
•    شرایط حضانت چیست؟
•    شرایط سلب حضانت چیست؟
•    هزینه وکیل حضانت در شهریار چقدر است؟
ضمن مطالعه مطلب پیش رو می توانید در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی با وکیل حضانت در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و همچنین می توانید با وکیل حضانت در شهریار از طریق 65514382 – 65502197 – 021 در ارتباط باشید.

بحث حضانت در مواقعی مثل طلاق، فوت هر دو یا یکی از ابوین مورد پیدا میکند.
در صورتی که بین ابوین طلاق واقع شود اگر طلاق توافقی باشد باید در مورد ترتیب حضانت طفل نیز توافق صورت بگیرد و محکمه در صورت رعایت مصلحت طفل به توافقات انجام شده ترتیب اثر میدهد ولی در صورتی که توافق انجام گرفته را موافق مصالح طفل تشخیص ندهد میتواند برخلاف توافق و با در نظر گرفتن غبطه و مصلحت طفل در این باره تصمیم گیری کند.

بیشتر بدانید: موارد سلب حضانت چیست؟

در صورت فوت پدر یا مادر حضانت با چه کسی است؟
اما در صورت فوت یکی از ابوین حضانت طفل با آنکه زنده است خواهد بود هرچند متوفی پدر باشد و برای طفل وصی تعیین کرده باشد ولی در مورد غیر از مرگ، مادر تا سن 7 سالگی طفل اولویت نگهداری فرزند را دارد و پس از آن نیز حضانت دختر تا 9 سالگی و پسر تا 15 سالگی با پدر خواهد بود. اگر طرفین به ترتیب دیگری توافق کرده باشند و اختلاف حادث شود توافق بی اثر می باشد.
اما اگر هر دو والدین طفل فوت نمایند حضانت با اقربای طفل خواهد بود مگر اینکه هیچ یک از آنها شرایط نگهداری از طفل را نداشته باشند که در این صورت برای وی قیم تعیین خواهد شد.
اگر پدر برای فرزند خود قبل از فوت وصی تعیین کرده باشد وظیفه حضانت با وصی خواهد بود.

بیشتر بدانید: حضانت طفل بعد از جدایی با کیست؟

آنچه که در مورد حضانت باید مورد توجه قرار داد  این است که حضانت هم حق و هم تکلیف است یعنی همانطور که کسی نمیتواند حق حضانت و نگهداری فرزند را از کسی سلب کند مگر به موجب قانون، کسی نمیتواند از زیر بار مسولیت و وظیفه نگهداری طفل نیز شانه خالی کند.
به موجب ماده 40 قانون حمایت خانواده وقتی حضانت به یکی از ابوین سپرده میشود دیگری حق ندارد از ملاقات وی با فرزند ممانعت بعمل آورد در غیر اینصورت تا زمان اجرای حکم بازداشت خواهد شد. همچنین نمیتوان فرزند مشترک را بدون رضایت والد دیگر به مسافرت و یا جهت نقل مکان به جای دیگر منتقل نمود مگر اینکه اجازه دادگاه را در این خصوص کسب نماید که دادگاه نیز با در نظر گرفتن مصلحت و غبطه فرزند در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد.
در صورتی که یکی از ابوین به علت اعتیاد به مواد مخدر یا اشتهار به فساد و فحشا و... صلاحیت نگهداری را نداشته باشد حضانت از ایشان سلب و به والد دیگر یا در صورت فوت یا عدم توانایی و صلاحیت وی به یکی از اقربای طفل و یا به قیم (در صورت نبودن و یا عدم توانایی خویشان) واگذار خواهد شد.
مطابق ماده 1190 قانون مدنی نفقه فرزند به عهده پدر خواهد بود حتی اگر حضانت به عهده مادر باشد و اگر از انجام اینکار سرباززند مطابق ماده 53 قانون  حمایت خانواده مرتکب جرم شده و قابل تعقیب خواهد بود.
مطابق بند آخر ماده 1172 قانون مدنی هرگاه کسی که حضانت به عهده اوست از نگهداری خودداری نماید الزام میشود و اگر الزام ممکن و موثر واقع نشد حضانت به خرج پدر و هرگاه پدر فوت شده باشد به خرج مادر تأمین می شود.
با ما در ارتباط باشید.
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات خانواده
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر