موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | طرح دعوی به طرفیت متعهد و ضامن چگونه است؟

08 /10 /1398
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
285

طرح دعوی به طرفیت متعهد و ضامن چگونه است؟
شیوه صحیح طرح دعوی به طرفیت متعهد و ضامن بدین شرح است که:
 
در مواردی ممکن است با مراجعه کننده ای مواجه باشیم که به استناد یک سند غیر تجاری که طی آن متعهد اصلی برای تأدیه دین خویش، ضمانت شخص ثالثی را نیز جلب کرده است، قصد وصول دین موضوع آن سند را از طریق طرح دعوی مقتضی داشته باشد.

اگرچه می دانیم که ضمانت موضوع قانون مدنی، از مصادیق نقل ذمه به ذمه است نه ضم ذمه به ذمه و به موجب ماده 698 قانون مدنی، بعد از اینکه ضمان به طور صحیح واقع شد، ذمه ضامن مشغول و ذمه مضمون عنه بری ء می شود؛ لیکن این امر بدان معنی نیست که در مقام طرح دعوی به عنوان وکیل خواهان، با استناد به مقررات ماده مرقوم، با این استدلال که متعهد اصلی با وقوع عقد ضمان، دیگر تعهدی در قبال متعهدله یا به عبارتی مضمون له ندارد، صرفاً ضامن را طرف دعوی قرار دهیم نه مضمون عنه را.

به یاد داشته باشیم که در مواردی ممکن است که مطابق با مقررات قسمت اخیر ماده 699 قانون مدنی، علی رغم تحقق و انعقاد عقد ضمان، التزام به تأدیه دین توسط ضامن، معلق شود و در واقع، ضامن بدون تعلیق در انشاء که به موجب صدر ماده 699 باطل است، با تعلیق در مُنشاء، خود را ضامن دانسته؛ لیکن تأدیه دین را معلق به عدم پرداخت دین توسط متعهد کرده باشد.

بدین ترتیب، ضامن می تواند در ضمن عقدِ ضمان در عین اینکه منجزاً ضمانت مضمون عنه را می نماید در همان حال التزام به تأدیه را معلق به این امر نماید که طلبکار در صورتی می تواند به او رجوع کند که پیش از آن به مدیون رجوع کرده باشد.

منصرف از اینکه چنین ضمانتی را مصداق ضمان وثیقه ای یا ضمانت طولی بدانیم، چون اصولاً احراز تحقق عقد ضمان و وجود اصل دینی که از آن ضمانت شده است توسط دادگاه ضروری است و با توجه به ضرورت بررسی این امر که آیا دین، جزئاً یا کلاً توسط مدیون و متعهد اصلی پرداخت شده است یا نه و همچنین احراز حصول معلق علیه و مآلاً اشتغال ذمه ضامن در قبال دائن، ضروری است که علاوه بر ضامن، متعهد اصلی نیز طرف دعوی ما قرار گیرد؛ زیرا در صورتی که دعوی به طرفیت مدیون اصلی مطرح نشده باشد؛ طبعاً دادگاه نخواهد توانست اصل تحقق عقد ضمان را که با پیوند اراده دو نفر محقق شده را با طرف دعوی قرار گرفتن یک نفر از ایشان احراز کرده و وجود اصل دین و یا پرداخت جزء یا کل آن توسط مدیون را کشف کند و مآلاً در صورتی که التزام به تأدیه معلق شده باشد، حصول معلق علیه و مسئولیت ضامن را احراز نماید ولذا ضروری است که دعوی به طرفیت ضامن و مضمون عنه مطرح شود والا با قرار عدم استماع دعوی مواجه خواهد شد.
بدیهی است که چنانچه عهده دار وکالت از خوانده چنین دعوی نادرستی باشیم، با استدلال هایی که به شرح فوق بیان گردید، می توانیم دفاع مؤثری در قبال دعوی خواهان به عمل آوریم.
به قلم وکیل سیدمهدی حجتی وکیل پایه یک دادگستری

 

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر