موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | دفاع در قبال درخواست قسامه در مواردی که ایراد ضرب منتهی به جنایت نشده چگونه است؟

27 /11 /1398
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
248

دفاع در قبال درخواست قسامه در مواردی که ایراد ضرب منتهی به جنایت نشده چگونه است؟
 دفاع در قبال درخواست قسامه در مواردی که ایراد ضرب منتهی به جنایت نشده بدین شرح است:

در مواردی ممکن است که فردی به اتهام ایراد ضرب عمدی مورد تعقیب دادسرای عمومی و انقلاب قرار گرفته و در نهایت متعاقب صدور کیفرخواست و ارسال پرونده به دادگاه کیفری 2، شاکی یا وکیل وی به لحاظ ضعف ادله اثباتی و با استناد به حضورمتهم در محل وقوع ایراد ضرب عمدی؛ مورد را از موارد لوث معرفی و از دادگاه درخواست نماید تا با اجرای مراسم قسامه، ادعای خویش را به اثبات برساند.
 
در چنین مواردی در صورتی که وکالت از متهم را بر عهده داشته باشیم، باید در قبال چنین درخواستی به این نکته توجه داشته باشیم که قسامه از جمله ادله شرعی و اختصاصی در حوزه جنایات است وجنایت نیز به لحاظ فقهی، آن دسته از صدمات بدنی‌ به‌ دیگری‌ را در بر می گیرد که‌ منتهی به قتل‌ یا ایجاد جراحت‌، شکستگی‌ و مانند این‌ها شود.
 
بدین ترتیب برای دفاع در قبال درخواست اجرای مراسم قسامه توسط شاکی یا وکیل وی باید دفاعی به شرح ذیل تدارک دید:
"نظر به اینکه در مانحن فیه اتهام موکل صرفاً ایراد ضرب عمدی نسبت به شاکی است که منتهی به هیچ اثری از قبیل نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضاء بدن وي نشده و آثاری از قبیل مرض دایمی‌ یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مضروب علیه را نیز در پی نداشته تا رفتار انتسابي به ايشان، مصداق جنایت باشد و معذلک رفتار ارتکابی و انتسابی به موکل، در حد ایراد ضرب بدنی عمدی ساده است که از شمول تعریف فقهی جنایت خارج بوده و از طرفی، قسامه در زمره ادله اختصاصی جنایات است که نه در فقه و نه در قانون مجازات اسلامی، استناد به آن در صدمات بدنی ساده تجویز نگردیده و در زمره ادله استثنایی است که در همان محدوده جنایات و به قدر متیقن قابل استناد است؛ لذا درخواست شاکی و وکیل ایشان، فاقد وجاهت شرعی و قانونی است و دادگاه نمی تواند در چنین مواردی مبادرت به استنا به قسامه نماید.

به قلم وکیل سیدمهدی حجتی وکیل پایه یک دادگستری
 
روابط عمومی گروه وکلای نستوه
برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر