موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | اقدام وکیل در صورت لغو قرار تعلیق اجرای مجازات توسط دادگاه تجدیدنظرچیست؟

27 /11 /1398
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
256

اقدام وکیل در صورت لغو قرار تعلیق اجرای مجازات توسط دادگاه تجدیدنظرچیست؟
اقدام وکیل در صورت لغو قرار تعلیق اجرای مجازات توسط دادگاه تجدیدنظربدین شرح است:

 
در مواردی ممکن است که متعاقب صدور حکم محکومیت تعلیقی موکل از دادگاه بدوی، به لحاظ تجدیدنظرخواهی دادستان یا شاکی خصوصی نسبت به حکم محکومیت تعلیقی صادره؛ دادگاه تجدیدنظر در مقام رسیدگی به تجدیدنظرخواهی به عمل آمده؛ مبادرت به لغو قرار تعلیق اجرای مجازات کرده و با این کیفیت، دادنامه معترض عنه را با توجه به تعیین مجازات قانونی توسط دادگاه بدوی، تأئید و استوار نماید.

در چنین حالتی بدیهی است که تبدیل حبس تعلیقی موکل به حبس تنجیزی، اسباب نارضایتی وی بوده و طبعاً وکیل باید با استفاده از امکانات موجود، اقدام مؤثری در راستای تغییر وضعیت به وجود آمده برای موکل به عمل آورد.

در این راستا، بدواً باید دانست که چون الغای قرار تعلیق اجرای مجازات، محکوم علیه را در وضعیت نامساعدی قرار می دهد لذا بدیهی است که رأی دادگاه تجدیدنظر در لغو قرار تعلیق اجرای مجازات، از مصادیق تشدید است و عرفاً حبس تنجیزی اشد از حبس تعلیقی محسوب می شود.
 
از این رو بدیهی است که اقدام دادگاه تجدیدنظر در لغو قرار تعلیق مجازات، در تعارض با قاعده منع تشدید مجازات در مرحله تجدید نظر و ماده 458 قانون آئین دادرسی کیفری است و همین امر می تواند موجب موجهی برای طرح درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور به استناد مقررات قسمت اخیر بند "چ" ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری باشد.
 
لازم به توضیح است که وقتی ماده 458 قانون آئین دادرسی کیفری، تشدید مجازات در مرحله تجدید نظر را ممنوع کرده است؛ لذا هر نوع تشدید در دادگاه تجدید نظر به معنی تعیین مجازات به بیش از مجازات مقرر قانونی است؛ زیرا قانون اصل را بر صحت مجازات معینه توسط دادگاه بدوی گذارده و از طرفی، دادگاه تجدیدنظر را از تشدید مجازات منع کرده است ولذا عدم رعایت این ممنوعیت قانونی توسط دادگاه تجدیدنظر و تشدید وضعیت متهم، به معنی تعیین مجازات به بیش از مجازات مقرر قانونی است و البته قاعده تفسیر به نفع متهم کردن قوانین کیفری و فرض تفسیر موسع قوانین شکلی نیز اجازه چنین تفسیری از مقررات مورد اشاره می دهد.
 
بدین ترتیب در مقام درخواست اعاده دادرسی چنین استدلال خواهیم کرد:
اولاً: قانونگذار در تبصره 2 ماده 427 قانون آئین دادرسی کیفری، قرارهای قابل تجدیدنظر را احصاء نموده است و قرار تعلیق اجرای مجازات در زمره قرارهای قابل تجدیدنظر قرار ندارد؛ از این رو قرار تعلیق اجرای مجازات اساساً قابل تجدید نظر نیست و طبعاً دادگاه تجدیدنظر مجوزی برای ورود به موضوع لغو قرار نداشته است و موارد لغو قرار تعلیق همان است که در مادتین 55 و 54 قانون مجازات اسلامی بدانها تصریح شده است.

ثانیاً: در مانحن فیه، دادگاه تجدیدنظر با لغو قرار تعلیق اجرای مجازات و تبدیل حبس تعلیقی موکل به حبس تنجیزی، باعث وخامت وضعیت موکل و تشدید مجازات وی شده است؛ زیرا مجازات تنجیزی به هر حال شدیدتر از مجازات تعلیقی است ولذا این اقدام دادگاه تجدیدنظر در تعارض بارز با مقررات ماده 458 قانون آئین دادرسی کیفری و قاعده منع تشدید مجازات در مرحله تجدیدنظر قرار دارد و با عنایت به اینکه در ماده مرقوم، چنین مجوزی برای دادگاه تجدیدنظر وجود ندارد، لذا تشدید صورت گرفته بیش از میزان مقرر قانونی محسوب می گردد.

ثالثاً: مجازات مورد حکم، کمتر از حداقل مجازات مقرر قانونی نبوده تا شاکی/دادستان، حق درخواست تشدید مجازات و مآلاً افزایش آن به حداقل مجازات قانونی داشته باشند ولذا اساساً، تجدید نظرخواهی شاکی/دادستان از این حیث خلاف قانون بوده و به تبع آن تشدید وضعیت موکل نیز با لغو قرار تعلیق اجرای مجازات، غیر قانونی محسوب و از موجبات تجویز درخواست اعاده دادرسی است.
به قلم وکیل سیدمهدی حجتی وکیل پایه یک دادگستری
 
روابط عمومی گروه وکلای نستوه
برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر