گروه وکلای رسمی | 09128940952 | وکیل خلع ید در شهریار

05 /12 /1398
مدیر سایت
مقالات حقوقی
246

وکیل خلع ید در شهریار
خلع ید یکی از موضوعات حقوقی مهمی است که می بایست با ظرافت مورد ارزیابی و دعوی قرار گیرد با این مقدمه تصمیم داریم با موضوع وکیل خلع ید در شهریار همراه شما عزیزان باشیم.

خلع ید در معنای اعم و اخص به کار میرود معنای عام شامل :
1. دعوای تخلیه ید
2. دعوای تصرف (تصرف عدوانی، مزاحمت و ممانعت از حق)
3. دعوای خلع ید به معنای اخص میشود.
خلع ید به معنای اخص دعوایی است که مالک یک مال غیر منقول (البته در این خصوص اختلاف نظر وجود  دارد و بعضی از حقوقدانان و محاکم طرح این دعوا را در مورد اموال منقول هم امکان پذیر میدانند.) زمانیکه مالش را دیگری بدون مجوز قانونی و من غیر حق تصرف نموده باشد، مطرح میکند. مالک با طرح این دعوای رفع تصرف غاصب را از مالش خواستار است.

بیشتر بدانید:
مواردی که در خصوص وکیل خلع ید در شهریار می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از
هزینه وکیل خلع ید در شهریار چقدر است؟
شرایط خلع ید در ملارد چیست؟
مدارک خلع ید در دادگاه چیست؟
دفتر وکیل در شهر جدید اندیشه کجاست؟
نمونه دادخواست خلع ید چگونه است؟
جهت دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با موسسه حقوقی دادآوران نساتوه از طریق تلفن و با شماره های 65502197 – 65514382 - 021   یا و همچنین از طریق نشانی شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با ما در ارتباط باشید.
 
آنچه در مورد طرح این دعوی باید مدنظر قرار داد اینست که این دعوی فقط از ناحیه مالک ملک یا نماینده قانونی وی قابلیت تقدیم دارد.
(برخلاف دعاوی تصرف که اشخاص مأذون از طرف مالک مانند امین، مستأجر و ... هم میتوانند اقدام به تعقیب قضایی متصرف غیر قانونی نمایند.)
زیرا  در این دعوی مالکیت و اثبات آن از ارکان تشکیل دهنده این دعوی است و در صورت مالک نبودن و یا عدم ارائه مدرکی که مثبت ادعای مالکیت باشد، دادگاه رسیدگی کننده قرار رد صادر خواهد کرد. 
بنابراین نکته دیگری که باید در زمان طرح این دعوا به آن توجه کرد اینست که حتماً در ضمن تقدیم دادخواست مدرکی که ثابت کند شما مالک ملک متنازع فیه هستید را باید ضمیمه نمایید.
 
بیشتر بدانید:
 
اما اگر شخص واقعاً مالک مال باشد ولی سندی که نشان دهنده مالکیتش باشد نداشته باشد ابتدائاً باید دعوای اثبات مالکیت را مطرح کند و با گرفتن حکم قطعی در این خصوص اقدام به طرح دعوای خلع ید نماید.
بنابراین اگر ملک فاقد سند رسمی باشد و سابقه ثبتی نداشته باشد باید به استناد ادله ای مانند شهادت شهود، تقاضای تحقیق محلی و یا استناد به سند عادی مالکیت خود را ثابت نماید اما اگر ملک مذکور به ثبت رسیده ولی هنوز سند رسمی به نام خواهان تنظیم نشده باشد در این حالت مالک میتواند دعوای الزام به تنطیم سند رسمی و سپس خلع ید را مطرح نماید.
 
بیشتر بدانید:
 
دومین رکنی که بعد از مالکیت و اثبات آن دراین دعوی مطرح است، غیرقانونی بودن تصرف متصرف/غاصب است. بنابراین اگر ملک به یکی از طرق قانونی در تصرف متصرف قرار گرفته باشد نمیتوان این دعوی را مطرح کرد ودر صورت طرح نیز  دعوی مطروحه رد خواهد شد.
دادگاه صالح برای طرح دعوای خلع ید در شهریار کجاست؟
مطابق ماده 12 قانون آیین دادرسی مدنی دعاوی مربوط به اموال غیر منقول اعم از دعاوی مالکیت، مزاحمت، ممانعت از حق، تصرف عدوانی و سایر حقوق راجع به آن در دادگاهی اقامه میشود که مال غیر منقول در حوزه آن واقع است اگر چه خوانده در حوزه آن مقیم نباشد. بنابر این ماده در زمان اقامه دادخواست باید در دادگاهی که مال در حوزه آن واقع شد اقدام به طرح دعوی نمود.
حال چنانچه ملک در شهریار باشد، دادگاه شهریار و اگر ملک در ملارد باشد، دادگاه ملارد و اگر ملک در فردیس باشد، دادگاه فردیس و... صالح به رسیدگی می باشد.
در هر دعوایی خواهان موظف است علاوه بر تعیین خواسته، بها و ارزش آن را نیز تعیین کند یعنی خواسته را ارزیابی و قیمت گذاری نماید مگر اینکه خواسته غیر مالی باشد مثل اثبات زوجیت، سلب حضانت و... .تعیین و تقویم خواسته در دوجا حائز اهمیت است:
1. قابلیت تجدیدنظرخواهی از رأی 
2. هزینه دادرسی
 
بیشتر بدانید:
 
اما در مورد دعوای خلع ید هزینه دادرسی مطابق ارزش معاملاتی املاک هر منطقه که از طرف اداره امور اقتصادی و دارایی تعیین میشودباید مشخص گردد و بهای خوسته خواهان صرفاً از بابت قابلیت تجدیدنظرخواهی موثر خواهد بود.
اموال غیرمنقول که از ارث ناشی شده تا زمانیکه تقسیم نشده اند بین ورثه، جزء اموال مشاع هستند (اموال مشاع به اموالی گفته میشود که بیش از دو نفر مالک داشته باشد) در اینگونه اموال نیز امکان طرح دعوی خلع ید از طرف یکی از شرکا وجود دارد. 
بدین صورت که در اموال مشاع (چه شراکت اختیاری باشد و چه قهری مثل ارث) اگر یکی از شرکا بدون اذن سایر شرکا در مال مشترک تصرف نماید اقدام او غیر قانونی بوده و سایر شرکا میتوانند علیه او اقامه دعوای خلع ید نمایند.
نکته ای که لازم است در این خصوص بیان شود این است که در اقامه این دعوی حضور همه شرکا و یا وراث لازم و ضروری نیست بلکه اگر تنها یکی از شرکا نیز علیه متصرف اقامه دعوی نماید تکلیف برای دادگاه ایجاد میشود که به این دعوی رسیدگی نماید و در صورت احراز مالکیت و غیرقانونی بودن تصرف متصرف حکم به خلع ید خواهد داد.
 
بیشتر بدانید:
 
منتها تفاوتی که در این خصوص وجود دارد در زمان اجرای حکم این است که بعد از صدور حکم وبیرون راندن متصرف ملک به تصرف محکوم له دعوای خلع ید داده نمی شود زیرا در اموال مشاع تصرف هریک از شرکا نیازمند اذن سایر شرکا میباشد به این دلیل که هر جزء اموال مشاع متعلق به همه شرکا میباشد و هیچ شریکی نمیتواند ادعای مالکیت مستقل بر بخش خاصی از مال مشاع را بنماید و جزء به جزء مال مشاع متعلق به همه شرکاست و امکان تصرف از طرف یکی از شرکا بدون اذن و اجازه سایر شرکا وجود ندارد به همین دلیل هم هست که بعد از صدور حکم مال مشاع به تصرف یکی از شرکا داده نخواهد شد.  
 
هم اکنون جهت دریافت مشاوره و اخذ وکالت با ما در ارتباط باشید.
 
برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره