گروه وکلای رسمی | موارد استرداد هدایای دوران نامزدی چگونه است..؟ | سوالات حقوقی متداول
ثبت سفارش خدمات:0
کاربر جاری:کاربر میهمان
عضویت در سایت
ورود به حساب کاربری
ثبت شکایات
قوانین سایت
صفحه نخست نقشه سایت تماس با ما
 

دفاع در دعوی استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت وقوع عقد نکاح بدین شرح است:

در مواردی ممکن است که متعاقب وقوع عقد نکاح، زوجین بواسطه حدوث اختلافات متعدد و عدم تفاهم متقابل از یکدیگر مفارقت حاصل و زوجیت آنها به طلاق انجامیده باشد.
در چنین مواردی ممکن است که زوج با تقدیم دادخواستی مبادرت به طرح دعوی مطالبه هدایایی نماید که در دوران نامزدی، به زوجه سابق خویش اهدا کرده و عنوان نماید حال که عقد نکاح منحل شده است و رابطه ای میان ایشان و خوانده دعوی وجود ندارد؛ محکومیت خوانده را از دادگاه به استرداد هدایای دوران نامزدی خواسته باشد.
در اينگونه موارد می توانیم به شرح آتی دفاع نمائیم.
در محور اول دفاعیات باید به این نکته توجه داشته باشیم که خواهان بدواً باید دلایل اثباتی ادعای خویش دایر بر تسلیم هدایا به خوانده در دوران نامزدی را ارائه کرده باشد والّا دعوی خواهان از اساس مبتنی بر دلیل نبوده و محکوم به بطلان خواهد بود لیکن اگر خواهان دلایل کافی برای اثبات تقدیم هدایا در دوران نامزدی به خوانده را در اختیارداشته باشد در این صورت در محور دوم دفاعیت خویش با اشاره به اینکه  خواهان مشخص نکرده است که دعوی خود را بر مبنای استرداد هدایای دوران نامزدی مستقر کرده یا بر مبنای رجوع از هبه دفاع خواهیم کرد:
قطع نظر از منجز نبودن خواسته، چنانچه خواسته خواهان استراد هدایای دوران نامزدی بر مبنای مقررات ماده 1037 قانون مدنی باشد در این صورت نظر به اینکه دوران نامزدی به عقد نکاح و وقوع رابطه زوجیت منتهی شده است و خواهان و خوانده همسر دائمی و رسمی یکدیگر بوده اند نه نامزد هم و شرط استرداد هدایای دوران نامزدی در ماده 1037 قانونی مدنی به هم خوردن وصلت منظور و منتهی نشدن دوران نامزدی به عقد نکاح است؛ لذا موضوع استرداد هدایای دوران نامزدی با توجه به منتج شدن دوران نامزدی به عقد نکاح منتفی است و خواسته خواهان فاقد وجاهت قانونی است.
اما چنانچه خواسته خواهان، استرداد هدایای دوران نامزدی بر مبنای رجوع از هبه باشد؛ در این صورت نیز نظر به اینکه هدایایی را که خواهان در دوران نامزدی به شما اهدا کرده است به قصد و به منظور وصلت بوده که نهایتاً مقصود طرفین محقق شده است؛ نتیجتاً هبه موضوع فرض مطابق با ماده 800 قانون مدنی در مقابل انجام عمل مشروع ازدواج بوده و بر مبنای مقررات ماده 801 قانون مدنی از مصادیق هبه معوض بوده که عوض آن ازدواج با موکله بوده است که محقق شده است؛ از این رو نظر به اینکه  طبق بند 2 ماده 803 قانون مدنی درصورتی‌ که هبه معوض باشد و عوض هم داده باشد امکان رجوع وجود ندارد؛ لذا دعوی خواهان در این صورت نیز فاقد وجاهت قانونی بوده و محکوم به بطلان است.

 

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

بازديد : 70