گروه وکلای رسمی | خدمات وکالت | وکالت دعاوی خانوادگی| الزام به تمکین
ثبت سفارش خدمات:0
کاربر جاری:کاربر میهمان
عضویت در سایت
ورود به حساب کاربری
ثبت شکایات
قوانین سایت
صفحه نخست نقشه سایت تماس با ما
 

الزام به تمکین

تمکین به طور کلی در رابطه با وظایف زن به صورت عام و خاص می باشد و این در حالی است که در قانون ایران در خصوص تمکین مرد چیزی وجود ندارد و در رویه نیز تمکین مرد پذیرفته شده نیست.

تمکین چیست..؟
تمکین به صورت گسترده به دو دسته تقسم می شود:

1- تمکین عام: مطلق وظایف زن را شامل می شود که در خانه بر عهده دارد.
2- تمکین خاص: فقط شامل وظایف زناشوئی از طرف زن با همسر خود می شود.

معنی تمکین به صورت کلی شامل همه موارد می شود یعنی هم تمکین عام و هم تمکین خاص حال چنانچه زنی بدون اجازه همسر زندگی مشترک را ترک نمود برای مرد چه حقی ایجاد می شود و چه بایستی انجام دهد..؟

در این خصوص مرد می تواند با ارسال اظهارنامه رسمی زن را به بازگشت به زندگی مشترک دعوت نماید و عواقب قانونی ناشی از عدم حضور زن را نیز به وی یاد آوری نماید و مهلتی برای بازگشت برای زن قرار دهد.

در تمام این مدت مرد بایستی نفقه زن خود را پرداخت نماید.

حال چنانچه پس از ارسال اظهارنامه و ابلاغ به زن و تمام شدن مدت مقرر که بایستی مدتی عرفی باشد زن به منزل باز نگردد مرد با مراجعه به دادگاه خانواده و تقدیم دادخواست تقاضای الزام زن به تمکین را خواهد خواست.

اگر از نظر دادگاه زن بدون دلیل قانونی از ادای وظایف زناشوئی امتناع نماید و حاظر به بازگشت به خانه و زندگی مشترک حتی با رأی دادگاه نباشد ناشزه محسوب شده و آثار قانونی نشوز نسبت به زن و مرد تحمیل می شود.

به مجرد نشوز زن دیگر مستحق نفقه نخواهد بود و اینکه مرد می تواند با مراجعه به دادگاه تقاضای ازدواج مجدد داشته باشد بدون اینکه با ازدواج مجدد حق طلاق برای زن فراهم شود.


دعاوی خانوادگی خود را به وکلای زن و یا وکلای مرد متخصص در این زمینه بسپارید تا وکلای شما آنها را پیگیری نمایند و شما با کمترین دغدغه خاطر در پرونده حاظر شوید شما می توانید برای داشتن وکلای متخصص در امور خانواده با  گروه وکلای رسمی ایران تماس بگیرید و یا به ما مراجعه نمایید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

الزام به تمکین
سایر دسته بندی های خدمات وکالت گروه وکلای رسمی:
وکالت دعاوی خانوادگی


بازديد : 869