گروه وکلای رسمی | خدمات وکالت | وکالت دعاوی خانوادگی| حضانت فرزندان
ثبت سفارش خدمات:0
کاربر جاری:کاربر میهمان
عضویت در سایت
ورود به حساب کاربری
ثبت شکایات
قوانین سایت
صفحه نخست نقشه سایت تماس با ما
 

حضانت فرزندان

حضانت به معنی نگهداری از طفل، مواظبت و مراقبت از وی شناخته شده است.
 

طفل به کسی گفته می شود که صغیر باشد یعنی کسی که به سن بلوغ نرسیده باشد در حقوق ایران دختر بعد از رسیدن به سن 9 سال تمام قمری و پسر بعد از رسیدن به 15 سال قمری بالغ محسوب می شوند.

حضانت و نگهداری از طفل هم حق و هم تکلیف برای پدر و مادر است و تا زمانی که صفت طفولیت زائل نشده است حق و تکلیف ابوین هم چنان باقی خواهد ماند.

کسی که عهده دار حضانت است نمی تواند آن را اسقاط یا منتقل کند.

پدر یا مادری که حضانت و نگهداری طفل را بر عهده دارد نمی تواند در اجرای این تکلیف خود از دیگری دستمزد بخواهد.

حضانت در درجه اول تکلبف طبیعی پدر و مادر است و در صورت جدایی والدین از یکدیگر، حضانت طفل چه دختر باشد و چه پسر تا رسیدن به سن 7 سال با مادر است و پس از آن پدر برای دختر تا سن 9 سالگی و برای پسر تا سن 15 سالگی عهده دار این حق می گردد.


سئوال: پس از رسیدن به سن 9 سالگی در دختر و 15 سالگی در پسر حضانت و نگهداری با چه شخصی است..؟

در این سنین خود فرزندان تعیین می کنند که برای زندگی نزد کدام یک از والدین بمانند و دادگاه نیز با در نظر گرفتن غبطه و مصلحت این اجازه را صادر می کند.

در مدت زمانی که نگهداری و حضانت طفل بر عهده یکی از والدین است آنها حق ندارند از این امر امتناع نمایند در صورت امتناع دادگاه به تقاضای یکی از خویشاوندان طفل و یا دادستان عمومی و انقلاب محل، پدر یا مادری که حضانت بر عهده اوست را الزام می کند و چنانچه الزام ممکن نباشد حضانت به خرج و هزینه پدر تأمین می گردد و در صورت فوت پدر بر عهده مادر مسقر خواهد شد.

در صورت فوت پدر و مادر حضانت طفل با ولی قهری او یعنی جد پدری است و بعد از فوت او نیز وصی منصوب از طرف جد پدری مسئولیت حضانت را بر عهده می گیرد.

نکته: صغیر و مجنون را نمی توان بدون رضایت ولی و قیم و یا شخصی که حضانت طفل به او سپرده شده است از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محلی دیگر و یا به خارج از کشور فرستاد مگر در شرایطی خاص:
1-  با اجازه دادگاه
2- در صورتی که این امر به مصلحت صغیر و مجنون باشد
3- با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی حق
4- دادگاه بنا به درخواست ذینفع تأمین مناسبی برای تضمین بازگرداندن طفل اخذ می کند.


دعاوی خانواده از جمله دعاویی است که معمولاً اشخاص به تصور اینکه خود می توانند بدون حضور وکیل پیروز باشند اقدام به طرح و پیگیری می کنند جدایی از اینکه در دادگاه فقط هر پرونده یک بار تعیین و تکلیف می شود و غیر از آن در مواردی به صورت استثناء حضور وکلای متخصص زن و یا وکلای متخصص مرد در دعاوی نوید بخش به طرفین است ما  گروه وکلای رسمی  را به شما معرفی می کنیم بهترین وکلای ایران را از ما بخواهید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

حضانت فرزندان
سایر دسته بندی های خدمات وکالت گروه وکلای رسمی:
وکالت دعاوی خانوادگی


بازديد : 964