گروه وکلای رسمی | خدمات وکالت | وکالت دعاوی خانوادگی| طلاق خلع و مبارات
ثبت سفارش خدمات:0
کاربر جاری:کاربر میهمان
عضویت در سایت
ورود به حساب کاربری
ثبت شکایات
قوانین سایت
صفحه نخست نقشه سایت تماس با ما
 

طلاق خلع و مبارات

طلاق به معنای انحلال عقد نکاح دائم است که با اجرای صیغه طلاق رابطه زوجیت میان زن و مرد از بین می رود ولیکن با عنایت به نوع طلاق یک آثار از آن حاصل می شود که متفاوت از دیگری است.

قانون مدنی طلاق را بر دو قسم برشمرده است:
1- طلاق بائن
2- طلاق رجعی

نکته: مهمترین تفاوت در نوع طلاق رجعی و طلاق بائن در این است که در طلاق رجعی مرد در زمان عده امکان رجوع به زن را دارد و در طلاق بائن مرد حق رجوع به زن را ندارد.

طلاق خلع و مبارات از اقسام طلاق بائن می باشند که برای شوهر حق رجوع وجود ندارد.

خلع در لغت به معنای کندن و درآوردن آمده است.

 در قرآن کریم ذکر شده که هر یک از زن و مرد مادامی که رابطه زوجیت بین آنها برقرار است لباس دیگری قلمداد می شوند و جدایی آنها از یکدیگر به منزله در آوردن و کندن لباس است ولی در اصطلاح حقوقی طلاق خلع به معنای رها کردن زوجه در مقابل بذل مال است.

طلاق خلع مربوط به زمانی است که زن از شوهر تنفر و کراهت پیدا کند و حاضر باشد در ازای پرداخت مالی به شوهر از قید زوجیت وی رها گردد که این مال ممکن است مهریه زن و یا معادل آن و یا اینکه حتی بیشتر و یا کمتر از مهریه باشد که به این مال فدیه نیز می گویند.

فدیه می بایست همانند مهریه مالیت داشته باشد.

مبارات در لغت به معنای بیزار شدن از یکدیگر است.

طلاق مبارات به واسطه کراهتی که زن و شوهر از یکدیگر پیدا می کنند ایجاد می شود که در این صورت زن می تواند مالی را که فدیه یا عوض نامیده می شود به شوهر بدهد تا او را حاضر به طلاق نماید در واقع این مال نمی تواند بیشتر از مهریه باشد.

شوهر به محض وقوع طلاق خلع و مبارات مالک فذیه می گردد و تا زمانی که زن به فدیه رجوع نکرده و آن مال را از شوهر مطالبه نکند طلاق بائن محسوب می شود و مرد حق رجوع ندارد.

در طلاق خلع و مبارات زن می تواند تا قبل از طلاق و حتی بعد از طلاق خلع و مبارات در مدت زمان عده و تا قبل از مدت انقضای آن به فدیه رجوع کند که در این صورت طلاق خلع و مبارات به طلاق رجعی تبدیل می شود و مرد می تواند در زمان عده به زن رجوع کند.

 

شما می توانید برای داشتن وکلای متخصص در همه امور خانواده با  گروه وکلای رسمی مراجعه نمایید ما به شما بهترین وکلای این حرفه را معرفی خواهیم کرد.
اگر تمایل به داشتن وکیل زن دارید،
اگر تمایل به داشتن وکیل مرد دارید،
اگر تمایل به داشتن هر دو وکیل در پرونده دارید هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

 

طلاق خلع و مبارات
سایر دسته بندی های خدمات وکالت گروه وکلای رسمی:
وکالت دعاوی خانوادگی


بازديد : 838