وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | ورود ثالث در فرجام خواهی چگونه است؟

24 /06 /1399
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
445

ورود ثالث در فرجام خواهی چگونه است؟
نحوه اقدام از حیث ورود ثالث در مرحله رسیدگی فرجامی بدین شرح است:

در مواردی ممکن است که با مراجعه کننده ای مواجه باشیم که در دعوای مطروحه در مراجع قضایی برای خویش حق مستقلی قائل است و قصد دارد که با ورود به دعوی مطروحه در مراجع قضایی، حقوق خویش را استیفاء و یا مانع از تضییع حق خویش گردد.

طبعاً در چنین مواردی، راهکار ما به عنوان وکیل دادگستری، تقدیم دادخواست ورود شخص ثالث خواهد بود تا بدین ترتیب موجبات حضور موکل در جریان دعوی اصلی فراهم گردد.
لیکن باید قبل از تحریر و تقدیم دادخواست ورود شخص ثالث، ببینیم که پرونده در کدامیک از مراحل رسیدگی قرار دارد.

اگر پرونده در دادگاه بدوی یا تجدیدنظر مطرح باشد و هنوز ختم رسیدگی اعلام نشده و رأیی صادر نشده باشد؛ طبعاً مرجع تقدیم دادخواست ورود ثالث هر یک از دو دادگاه بدوی یا تجدیدنظر خواهد بود؛ لیکن اگر پرونده در اثر فرجام خواهی (اعم از اینکه رأی صادره ذاتاً قابل فرجام باشد و یا در اثر انقضاء مدت تجدیدنظرخواهی نسبت به آن فرجام خواهی شده باشد) به دیوان عالی کشور رفته و در آن مرجع مطرح رسیدگی باشد؛ بنا به دلایل آتی نمی توانیم به دیوان عالی کشور دادخواست ورود ثالث تقدیم نمائیم؛ زیرا:

اولاً: به موجب ماده 130 قانون آئین دادرسی مدنی، طرح دادخواست ورود شخص ثالث فقط در دادگاه نخستین و تجدیدنظر مورد پیش بینی قرار گرفته و مقنن در این ماده به امکان ورود ثالث در مرحله رسیدگی فرجامی در دیوان عالی کشور، تصریحی نداشته است.

ثانیاً: عدم منع تقدیم دادخواست ورود ثالث به دیوان عالی کشور به معنی تجویز آن نیست؛ زیرا دیوان عالی کشور صرفاً عهده دار رسیدگی شکلی و تطبیق آراء صادره از مراجع تالی با قانون است و به‌ منظور نظارت در اجرا صحیح قوانین در محاکم و... تشکیل گردیده است و با ابرام دادنامه فرجام‌خواسته از سوی دیوان، رأی صادره از سوی دادگاه های تالی قطعیت پیدا می‌کند نه اینکه دیوان رأی قطعی صادر ‌نماید و در صورت نقض نیز رأساً رسیدگی ماهیتی نمی کند؛ از این رو عنوان دادگاه بر شعب دیوان عالی کشورصادق نیست. در واقع دیوان عالی کشور، دادگاه محسوب نمی شوند تا امکان رسیدگی به دعوی ورود ثالث را بر مبنای تشریفات مقرر در ماده 131 به بعد قانون آئین دادرسی مدنی داشته باشد.

بدین ترتیب در صورت قرار داشتن پرونده در مرحله رسیدگی فرجامی، با عنایت به اینکه مطرح بودن پرونده در دیوان علی کشور، مانع از اعتراض ثالث به رأی فرجام خواسته نیست و امکان ورود ثالث نیز در این مرحله وجود ندارد؛ لذا می توانیم به عنوان وکیل معترض ثالث مبادرت به تقدیم دادخواست اعتراض ثالث نسبت به رأی فرجام خواسته به دیوان عالی کشورنمائیم که در این صورت، دیوان باید رسیدگی فرجامی را متوقف و پرونده را جهت رسیدگی به اعتراض ثالث، به مرجع صادر کنند رأی فرجام خواسته اعاده می نماید.

به قلم وکیل سیدمهدی حجتی وکیل پایه یک دادگستری

 

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران

برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره