وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | نحوه طرح ابطال اسناد در حالت حجر چگونه است؟

24 /06 /1399
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
324

نحوه طرح ابطال اسناد در حالت حجر چگونه است؟
 نحوه طرح دعوی ابطال اسنادی که خواهان مدعی تنظیم آنها در حالت حجر است بدین شرح است:

در مواردی ممکن است که با مراجعه کننده ای مواجه باشیم که مدعی است، خود یا مورث وی در زمانی که موقتاً به واسطه برخی امور عارضی محجور بوده و برای مثال به واسطه جراحی مغز دچار اختلال حواس گردیده و قادر به اداره امور مالی خویش نبوده است؛ اسنادی را به نفع شخص یا اشخاص ثالث تنظیم نموده و لذا خواهان آن باشد که معاملات و اسنادی که در دوره زمانی مشخصی که قدرت اداره امور مالی و تصمیم گیری صحیح وجود نداشته است مورد ابطال قرار گیرد.

برای دفاع از حقوق چنین فردی باید در نظر داشته باشیم که مبنا و اساس درخواست ابطال معاملات و اسناد صادره در دوره مورد نظر خواهان، "حجر" است ولذا بدیهی است که نمی توان مستقیماً و بدون آنکه حجر فرد مورد نظر در بازه زمانی مشخصی احراز و اثبات گردد، مستقیماً مبادرت به طرح دعوی ابطال اسناد و معاملات نمود.

از این رو برای طرح صحیح دعوی ابطال اسناد و معاملاتی که خواهان، مدعی تنظیم آن در حالت حجر است؛ بدواً باید از دادگاه ذی ربط، حکم به "اثبات حجر" در بازه زمانی مشخصی را درخواست کرد و متعاقباً با توجه به اینکه "سفه" نوعی از حجر است که عدم نفوذ معاملات محجور را در پی دارد؛ از دادگاه رسیدگی کننده، درخواست ابطال اسناد و معاملات مورد نظر را خواست نه اعلام بطلان معاملات را؛ زیرا معاملات این دسته از محجورین، بر خلاف صغیر غیر ممیز و مجنون که فاقد قصد انشاء هستند؛ از اساس باطل نیست تا بتوان اعلام بطلان آنها را از دادگاه درخواست کرد بلکه این معاملات غیر نافذ بوده و با تنفیذ بعدی، قوام می گیرند ولذا در این موارد متعاقب اثبات حجر، ابطال معامله و ابطال سند مربوط به آن را باید از دادگاه درخواست نمود.

به قلم وکیل سیدمهدی حجتی وکیل پایه یک دادگستری

 

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران

برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره