وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | دادسرای تخصصی چیست؟

24 /06 /1399
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
272

دادسرای تخصصی چیست؟
بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ و مقررات حاکم بر آن ریاست محترم قوه قضاییه این اختیار را پیدا کرد که شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب را به شعب تخصصی به منظور رسیدگی به موضوعات خاص تبدیل نماید.

شعب تخصصی علاوه بر این که می تواند به موضوعات تخصصی رسیدگی نماید، صلاحیت رسیدگی به سایر موضوعات را که در صلاحیت شعب دادسرای عمومی و انقلاب است را نیز خواهد داشت.

هدف از ایجاد شعب تخصصی به کار گیری دقت، سرعت و تخصص بیشتر در تحقیقات مقدماتی خواهد بود. برخی از شعبه تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران عبارت است از: دادسرای جرایم مربوط به سرقت، دادسرای جرایم امنیت، دادسرای جرایم پزشکی و دارویی، دادسرای جرایم پولی و بانکی، دادسرای جرایم زمین خواری، دادسرای جرایم ناشی از تخلفات رانندگی راهور، دادسرای جرایم پولی بانکی و ....
حال شاید این سوال پیش آید که دادسرای تخصصی چه تفاوتی با دادسرا‌ اختصاصی دارد؟

همانطور که در بالا گفتیم، دادسرای تخصصی شعبه ای از دادسرای عمومی و انقلاب است که از سوی رئیس قوه قضاییه به منظور رسیدگی تخصصی به برخی از موضوعات اختصاص داده می‌شود و ارجاع سایر موضوعات به شعبه تخصصی منع قانونی ندارد. برای مثال؛ دادسرای تخصصی جرایم پزشکی و دارویی صلاحیت رسیدگی به پرونده های مربوط به کلاهبرداری و تحصیل مال ازطریق نامشروع را نیز دارد. از طرف دیگر شعب اختصاصی صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد، مگر موضوعاتی که به موجب قانون رسیدگی به آن در صلاحیت شعب اختصاصی قرار داده شده باشد. نمونه ای از دادسرای اختصاصی دادسرای نظامی است. این دادسرا به جرایم خاص پرسنل نیروهای مسلح که به نوعی مربوط به وظایف نظامی آنان است رسیدگی می‌نماید.

 

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران

برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره