گروه وکلای رسمی | 09128940952 | وکیل تعزیرات حکومتی

28 /06 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
19

وکیل تعزیرات حکومتی
تعزیرات حکومتی یکی از نهادهای نظارتی و شبه قضایی محسوب می شود چراکه قضات حاضر در آن عضو و زیر مجموعه قوه قضاییه نمی باشند و آراء صادره از تعزیرات حکومتی در شعب تجدید نظر تعزیرات حکومتی قابل اعتراض می باشد و در نهایت دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به این آراء را دارد. در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای رسمی تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل تعزیرات حکومتی خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.
رسیدگی تعزیرات حکومتی چگونه است؟
تخلفات مربوط به تعزیرات حکومتی چیست؟
مجازات تخلفات تعزیرات حکومتی چیست؟
اعتراض به رای تعزیرات حکومتی چگونه است؟
نمونه لایحه اعتراض به رای تعزیرات حکومتی چگونه است؟
در پرونده های مربوط به تعزیرات حکومتی به کدام وکیل مراجعه کنیم؟

در ابتدای این مطلب منظور دید تعزیرات حکومتی چیست؟
قانون تعزیرات حکومتی مصوب سال ۱۳۶۷ می باشد، هدف از وضع این قانون و همچنین ایجاد سازمان تعزیرات حکومتی ضرورت و نظارت دولت بر کنترل فعالیت‌های اقتصاد و به نوعی جلوگیری از نقض قوانین و مقررات از ضوابط توزیع کالا و قیمت گذاری می باشد. تصور نمایید، تولید کنندگان، توزیع کنندگان و فروشندگان کالاها اعم از خرد و کلان بدون توجه به مقررات وضع شده از جانب نهادهای دولتی اقدام به تولید، توزیع و فروش کالا بر اساس ضوابط و قیمتهای مد نظر خود نمایند.

در این شرایط چه اتفاقی برای اقتصاد جامعه و مصرف کنندگان خواهد افتاد؟

بدون شک فعالیت های اقتصادی کشور دچار هرج و مرج شده و همچنین بیش از همه مردم و اقشار کم ‌درآمد جامعه دچار ضرر و خسران خواهند شد. لذا به منظور جلوگیری از هرج و مرج در نظام اقتصادی کشور وضع قانونی با عنوان قانون تعزیرات حکومتی و ایجاد سازمانی که بتواند فعالیت های اقتصادی را تحت کنترل خود درآورد به وجود آمد.


بیشتر بدانید: وکیل قاچاق کالا


تخلفات مربوط به تعزیرات حکومتی کدام است؟
به منظور اطلاع و آگاهی از تخلفات مربوط به قانون تعزیرات حکومتی باید به قانون تعزیرات حکومتی مصوب سال ۱۳۶۷ مراجعه نمود. برخی از این تخلفات عبارتند از:
الف . گرانفروشی: منظور از گرانفروشی عرضه کالا و خدمات بیش از قیمت های اعلامی از سوی مراجع رسمی کشور خواهد بود. برای مثال، بر اساس اعلام نهاد دولتی ذیربط کالای الف در سال ۱۳۹۸ می بایست با قیمت ۱ میلیون ریال عرضه شود و به دست مصرف کننده نهایی برسد.  چنانچه فروشنده ای با تخلف از ضوابط تعیین شده کالای فوق را با قیمتی بیش از ۱ میلیون ریال به فروش برساند مرتکب تخلف گران فروشی شده است.
ب . کم فروشی و تقلب: منظور از کم فروشی یا تقلب عرضه کالا یا خدمات کم تر از مقادیر خریداری شده است. برای مثال؛ فروشنده مبلغ ۱ کیلو برنج را از خریدار دریافت می دارد، اما مقداری کم تر از یک کیلو برنج به خریدار تسلیم می کند.
ج . احتکار: منظور از احتکار نگهداری کالا به قیمت عمده با تشخیص مرجع ذی صلاح و امتناع از عرضه آن به قصد گرانفروشی یا اضرار به جامعه پس از اعلام ضرورت عرضه به دولت است. برای مثال، شخص الف در دوران تحریم اقتصادی اقدام به احتکار اقلام ضروری زندگی مردم مانند، غلات و مواد بهداشتی کرده تا از این طریق به سود اقتصادی و منافع مالی دست یابد.
د . عدم درج قیمت: منظور عدم درج قیمت کالا و خدمات مشمول به نحوی که برای مراجعین قابل روئیت باشد به صورت نصب برچسب یا اتیکت یا به صورت نصب تابلوی نرخ در محل واحد. به نظر می رسد، این مورد نیاز به توضیح ندارد.
ر . اختفاء و امتناع از عرضه کالا: منظور از خودداری از عرضه کالا دارای نرخ رسمی به قصد گرانفروشی با تبعیض در فروش. بسیار اتفاق می افتد، علی رقم موجود بودن کالای خاص فروشنده از فروش به قصد گرانفروشی یا تبعیض امتناع می کند.
ز . عدم صدور فاکتور: منظور خودداری از صدور فاکتور مطابق ضوابط تعیین شده است. امروزه بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای در ازای خرید کالا به خریدار فاکتور و رسید خرید می دهند.

 

بیشتر بدانید: مجازات گرانفروشی چیست؟


جریمه و تعزیرات مربوط به تخلفات تعزیرات حکومتی کدام است؟
تخلفات مربوط به تعزیرات حکومتی بر حسب مورد می تواند، جریمه هایی نظیر تذکر کتبی با درج در پرونده، ممهور نمودن پروانه واحد به مهر، جریمه نقدی، قطع تمام یا برخی از خدمات دولتی، تعطیل و لغو پروانه واحد محل در بر داشته باشد.

رسیدگی به تخلفات تعزیرات حکومتی در صلاحیت کدام مرجع است؟
سازمان تعزیرات حکومتی به تخلفات مربوط به قانون تعزیرات حکومتی رسیدگی می کند. سازمان تعزیرات حکومتی دارای شعب بدوی و تجدیدنظر به منظور رسیگی به پرونده های مربوط به تخلفات تعزیرات حکومتی است.
نکته ی مهمی که باید بدانید اینکه، رسیدگی به تخلف قاچاق کالاهای غیر ممنوعه نظیر تجهیزات مربوط به گوشی های تلفن همراه و رایانه در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است. البته چنانچه قاچاق کالای غیر ممنوعه در سطح وسیع و کلان انجام گیرد (موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور شود) رسیدگی به این موضوع در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب و بر اساس قانون اخلال گران در نظام اقتصادی کشور خواهد بود.
از طرف دیگر، رسیدگی به جرم قاچاق کالاهای ممنوع نظیر قاچاق سلاح و مواد مخدر در صلاحیت دادگاه انقلاب است.


بیشتر بدانید: وکیل دعاوی قاچاق کالا و ارز


در پرونده های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای  دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه در پرونده های مربوط به تعزیرات حکومتی به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما خواهد بود. گروه وکلای نستوه از هیچ کوششی به منظور احقاق حقوق قانونی شما دریغ نخواهد کرد. برخی از خدمات گروه وکلا در پرونده های مربوط به تعزیرات حکومتی به شرح زیر است:
بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی، تنظیم شکایات مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده و ارائه راهکار قانونی، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی
امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلا تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای رسمی تهران تماس بگیرید.

 

بیشتر بدانید: سازمان تعزیرات حکومتیروابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره