گروه وکلای رسمی | 09128940952 | وکیل دادگاه اقتصادی

28 /06 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
22

وکیل دادگاه اقتصادی
در سال ۱۳۹۸ به موجب دستورالعمل ریاست قوه قضاییه و در راستای مبارزه و پیشگیری با مفاسد اقتصادی مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران تشکیل و شروع به کار نمود لیکن دادگاه های ویژه چندی است که در رسانه ها اخباری را به خود اختصاص داده اند با این مقدمه و اهمیت ویژه دادگاه های اقتصادی در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای رسمی تنظیم و ارائه می‌شود، بررسی یکی از موضوعات حقوقی به عنوان وکیل دادگاه اقتصادی خواهیم پرداخت. در ادامه همراه ما باشید تا در مورد موضوع وکیل دادگاه اقتصادی بیشتر بدانید.
در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه باشید، به پاسخ  پرسش های زیر دست خواهید یافت.
منظور از دادگاه اقتصادی چیست؟
دادگاه اقتصادی صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
در دادگاه اقتصادی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
میزان مجازات دادگاه اقتصادی چقدر است؟
دفاع در دادگاه اقتصادی چگونه است؟
بهترین وکیل دادگاه اقتصادی کیست؟
حق الوکاله وکیل در دادگاه اقتصادی چقدر است؟


منظور از دادگاه اقتصادی چیست؟
مجتمع رسیدگی به جرایم ویژه اقتصادی یکی از شعب تخصصی دادگستری استان تهران می باشد. در دادگاه ویژه اقتصادی به صورت تخصصی برحسب صلاحیت ذاتی و محلی به پرونده هایی با موضوع اقتصادی (اصولاً در سطح کلان) رسیدگی می‌شود. همان طور که اشاره کردیم دادگاه اقتصادی از شعبه تخصصی دادگاه های کیفری تهران است به نحوی که ارجاع سایر موضوعات کیفری به این مجتمع قضایی با مانع قانونی مواجه نیست. خوب است بدانید، دستورالعمل تشکیل مجتمع تخصصی رسیدگی به جرایم اقتصادی تهران در سال ۱۳۹۸ توسط ریاست قوه قضاییه صادر و در روزنامه رسمی ابلاغ گردیده است.

تشکیل مجتمع ویژه اقتصادی به منظور رسیدگی به جرایم اقتصادی دارای چه مزیت هایی است؟
اصولاً ریاست شعب دادگاه ویژه اقتصادی بر عهده مقامات قضایی مطلع و آگاه در حوزه جرایم اقتصادی است، این مهم خود باعث می شود رسیدگی های این شعب با دقت سرعت و تخصص بیشتری انجام گیرد. همچنین ارجاع پرونده ها با موضوعات مربوط به جرائم اقتصادی باعث می شود، تا از حجم کاری شعب تخصصی اقتصادی کاسته شود و مقامات قضایی با فرصت و دقت بیشتری به پرونده‌ها رسیدگی نمایند.

 

بیشتر بدانید: تفاوت وکیل پایه یک و پایه دومجتمع تخصصی رسیدگی به جرایم اقتصادی تهران صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
بر اساس ماده ۱۱ دستورالعمل مزبور برخی از اموری که مجتمع تخصصی جرایم اقتصادی به آن رسیدگی خواهد نمود عبارتند از: جرایم مربوط به پولشویی، جرایم مربوط به امور گمرکی، تبانی در معاملات دولتی، اخذ پورسانت در معاملات خارجی، جرایم مالیاتی، اخلال در نظام اقتصادی کشور، تحصیل مال ازطریق نامشروع، تعدیات ماموران دولتی نسبت به دولت، اختلاس، ارتشاء و... می باشد.

منظور از وکیل رسمی دادگستری چه کسی است؟
وکیل رسمی دادگستری به فردی گفته می‌شود که از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه دارای مجوز و پروانه معتبر وکالت در محاکم دادگستری باشد. نکته مهمی که باید بدانیم اینکه، هر فارغ التحصیل رشته حقوق وکیل رسمی دادگستری محسوب نمی شود. وکیل رسمی دادگستری ابتدا به عنوان کارآموز جذب کانون های وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه می‌شود، و سپس با طی دوره های آموزشی و موفقیت در آزمون های بعدی شایسته دریافت پروانه وکالت پایه یک دادگستری تشخیص داده می شود. با توجه به مقررات موضوع تنها افراد دارای صلاحیت به منظور ارائه خدمات حقوقی، وکالتی و مشاوره به شهروندان وکلای رسمی دادگستری می باشند. مداخله افراد غیر وکیل در امور وکالتی و مشاوره حقوقی می تواند دارای ضمانت اجرای کیفری برای مرتکبین باشد. قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵ دخالت افراد غیر وکیل در امور وکالتی را جرم و درخور مجازات دانسته است. پس در انتهای این بند دانستیم، هر فارغ التحصیل رشته حقوق وکیل رسمی دادگستری محسوب نمی شود. همچنین دانستیم، تنها نهادهای رسمی به منظور صدور پروانه وکالت در محاکم دادگستری کانون وکلای دادگستری (به عنوان قدیمی ترین و معتبرترین نهاد صدور پروانه وکالت) و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه است. در ادامه این بحث همراه تیم تحریریه گروه وکلای رسمی باشید، تا بدانید منظور از دادگاه چیست.

 

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای امنیتمنظور از دادگاه چیست؟
دادگستری ایران مجموعه ای از دادسرا و دادگاه است. دادسرا مرجع ای به منظور انجام تحقیقات مقدماتی در پرونده‌های کیفری محسوب می‌شود. در حقیقت دادسرا وظیفه تعقیب مرتکبین جرایم، تحقیق از شاکی، تحقیق ازمتهم، تحقیق از شهود، تحقیق از مطلعان، تحقیق از کارشناسان و بررسی اسناد و مدارک و اتخاذ تصمیم نهایی در قالب قرار مجرمیت یا منع تعقیب را بر عهده دارد. پس از آنکه تحقیقات مقدماتی مربوط به پرونده های کیفری در دادسرا تکمیل شد، پرونده به منظور صدور حکم به دادگاه  صالح ارسال می گردد. نکته مهمی که باید بدانید این که، دادگاه مرجعی برای صدور حکم و رفع اختلافات حقوقی و کیفری است. از یک حیث دادگاههای ایران به حقوقی و کیفری تقسیم می‌شود. دادگاه های حقوقی وظیفه اتخاذ تصمیم و صدور حکم در پرونده‌های حقوقی نظیر ازدواج و طلاق، مطالبات اشخاص از یکدیگر، امور مربوط به قراردادها، امور مربوط به شرکت‌های تجاری، اسناد تجاری و غیره را عهده دار هستند. در رسیدگی های حقوقی اصحاب پرونده مرتکب اعمال مجرمانه نشده‌اند، بلکه صرفاً در مراودات اجتماعی و اقتصادی خود دچار چالش و مشکلات حقوقی می باشند.
از طرف دیگر دادگاههای کیفری وظیفه صدور حکم و اتخاذ تصمیم در پرونده های کیفری را برعهده دارند. بر اساس مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ دادگاه های کیفری ایران عبارتند از: دادگاه کیفری یک، دادگاه کیفری دو، دادگاه انقلاب اسلامی، دادگاه اطفال و نوجوانان و دادگاه نظامی. برخی از این دادگاه ها نظیر دادگاه کیفری ۲ صلاحیت رسیدگی به تمامی موضوعات کیفری را دارا می باشند، به استثنای موضوعاتی که رسیدگی به آنها در صلاحیت مراجع کیفری دیگر قرار داده شده است. برخی دیگر از این دادگاه ها صرفاً صلاحیت رسیدگی به موضوعات را دارند که به موجب قانون رسیدگی به آن موضوعات در صلاحیت شان قرار داده شده است، نظیر دادگاه انقلاب. خوب است بدانید به دادگاه های اخیر دادگاه های اختصاصی گفته می شود. توضیح اینکه دادگاه اختصاصی صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد به استثنای مواردی که به موجب قانون رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه اختصاصی قرار داده شده است.

 

بیشتر بدانید: وکیل پایه یک دادگستری تهراندر پرونده های مربوط به دادگاه اقتصادی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه در پرونده های مربوط به دادگاه اقتصادی می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای رسمی تهران تماس بگیرید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره