گروه وکلای رسمی | 09128940952 | وکیل دادسرا راهور

28 /06 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
18

وکیل دادسرا راهور
پلیس راهور یکی از یگان های نیروی انتظامی محسوب می شود. با توجه به گستردگی این یگان دادسرای ویژه ای با عنوان دادسرای راهور مبنی بر جرایم این حوزه تشکیل شده است که ما را بر آن داشت که در مطلب پیش رو به بررسی یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل دادسرا راهور بپردازیم. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.
منظور از دادسرای راهور چیست؟
دادسرای راهور صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
وکیل دادسرای راهور کیست؟
مجازات تغییر پلاک در دادسرای راهور چیست؟
در پرونده‌های مربوط به دادسرای راهور وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
دادگاه راهور کجاست؟

 

بیشتر بدانید: دریافت رشوه توسط مامور نیروی انتظامی


منظور از دادسرای راهور چیست؟
دادسرای راهور یکی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران است که به صورت تخصصی به جرایم ناشی از تخلفات رانندگی رسیدگی می نماید. همانطور که در بالا اشاره شد، دادسرای راهور شعبه ای تخصصی است، به نحوی که ارجاع سایر موضوعات به غیر از جرایم ناشی از تخلفات رانندگی به این دادسرای منع قانونی ندارد.

دادسرای راهور صلاحیت رسیدگی تخصصی به کدام موضوعات را دارد؟
دادسرای راهور به صورت تخصصی صلاحیت رسیدگی به جرایم ناشی از تخلفات رانندگی موضوع مواد ۷۱۴ تا ۷۲۸ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات را دارد. همچنین درصورتی که در قوانین خاص جرایم مربوط به تخلفات ناشی از رانندگی تصریح شده باشد رسیدگی به آن به صورت تخصصی در صلاحیت دادسرای راهور خواهد بود. برخی از جرایم ناشی از تخلفات رانندگی عبارتند از:
قتل غیر عمد ناشی از تخلفات رانندگی در اثر بی احتیاطی بی مبالاتی عدم رعایت نظامات و عدم مهارت راننده، ایراد صدمه بدنی ناشی از تخلفات رانندگی در اثر بی احتیاطی بی مبالاتی عدم رعایت نظامات و عدم مهارت راننده، تغییر در ارقام ومشخصات پلاک وسیله نقلیه موتوری زمینی، استفاده وسیله نقلیه موتوری زمینی با پلاک تقلبی، تغییر در شماره شاسی و موتور وسیله نقلیه موتوری زمینی بدون تحصیل مجوز از راهنمایی و رانندگی، اوراق کردن وسیله نقلیه موتوری زمینی بدون رعایت تشریفات مقرر قانونی، عدم اطلاع سرقت یا مفقود شدن پلاک وسیله نقلیه موتوری زمینی به مراجع انتظامی، رانندگی بدون داشتن گواهینامه، تغییر در دستگاه ثبت سرعت وسیله نقلیه به نحوی که سرعت کمتری از سرعت واقعی آن نشان دهد و ...

 

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای کارکنان دولتمنظور از دادسرا چیست؟
اصولاً دادسرا مرجع برای انجام تحقیقات مقدماتی در پرونده های کیفری است. پس از اینکه شکایت کیفری در دادسرای صالح ثبت شد پرونده از طریق مقام ارجاع به یکی از شعب بازپرسی یا دادیاری ارجاع می شود. بازپرس یا دادیار تحقیقات مقدماتی را آغاز می کنند. تحقیقات مقدماتی شامل تحقیق از متهم، تحقیق از شاکی، تحقیق از شهود و مطلعان، تحقیق از کارشناسان، بررسی اسناد و مدارک موجود در پرونده، ارجاع موضوع به منظور انجام تحقیقات محلی و معاینه محلی به ضابطین دادگستری و غیره می باشد. تمامی اقدامات مزبور بر اساس مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ انجام می گیرد. پس از خاتمه تحقیقات در صورتی که مقام قضایی (بازپرس یا دادیار) مجرمیت متهم را احراز کند با صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتاً صدور کیفرخواست پرونده به منظور رسیدگی و صدور حکم به دادگاه صالح ارسال می شود. اما چنانچه مجرمیت متهم احراز نشود، پرونده با قرار منع یا موقوفی تعقیب مواجه خواهد شد. خوب است بدانید، که ریاست دادسرا‌ بر عهده دادستان است و سایر مقامات قضایی (بازپرس و دادیار) در راستای قانون زیر نظر دادستان وظایف قضایی محوله را انجام می دهند‌. تیم تحریریه گروه وکلای رسمی در مطالب پیشین  در خصوص دادسرا و شرح وظایف آن اطلاعات کوتاه و کاربردی زیادی ارائه نموده است، به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مطالب گذشته مراجعه کنید.

 

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای نظامیمنظور از دادسرای تخصصی چیست؟
از یک حیث مراجع قضایی را می توان به تخصصی و اختصاصی تقسیم نمود. دادسرای تخصصی شعبی از  دادسرای عمومی و انقلاب است که بنا به تشخیص ریاست قوه قضاییه به منظور رسیدگی های تخصصی به موضوعات خاص اختصاص داده می شود. خوب است بدانید؛ شعب تخصصی صلاحیت رسیدگی به موضوعات تخصصی و سایر موضوعات را دارد، مثلاً دادسرای تخصصی رسیدگی به سرقت  صلاحیت رسیدگی به پرونده های کلاهبرداری را نیز خواهد داشت. به تعبیر دیگر ارجاع سایر موضوعات به شعبه تخصصی منع قانونی ندارد. برخی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران عبارتند از: دادسرای ویژه سرقت، دادسرای جرایم امنیت، دادسرای جرایم پزشکی و دارویی، دادسرای زمین خواری،دادسرای ویژه قتل، دادسرای پولی و بانکی و غیره.
از طرف دیگر در تعریف مراجع اختصاصی می توان گفت: مراجع اختصاصی صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد، به استثنای مواردی که به موجب قانون رسیدگی به آن در صلاحیت مراجع اختصاصی قرار داده شده است. (نظیر دادگاه انقلاب).

 

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای کارکنان دولتمنظور از وکیل رسمی دادگستری چه کسی است؟
وکیل رسمی دادگستری به شخصی می‌گویند که از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه دارای پروانه وکالت در محاکم دادگستری ایران باشد. به غیر از کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه مرجع دیگری حق صدور پروانه وکالت در محاکم دادگستری را ندارد. همچنین افراد فاقد پروانه وکالت که در امور وکالتی مداخله نمایند، مرتکب جرم شده و تحت تعقیب قانونی قرار می گیرند.

در پرونده های مربوط به دادسرای راهور وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
شما می‌توانید با گروه وکلای رسمی تماس بگیرید. گروه وکلای رسمی  متشکل از وکلای مجرب و دارای دانش در پرونده های مربوط به دادسرای راهور می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای رسمی از هیچ کوششی به منظور احقاق حقوق قانونی شما دریغ نخواهد کرد.
امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای رسمی تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره