گروه وکلای رسمی | 09128940952 | وکیل دادسرای ویژه سرقت

28 /06 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
16

وکیل دادسرای ویژه سرقت
وضعیت اقتصادی متاسفانه شرایط را به گونه ای تغییر داده است که موضوع سرقت از دیگر جرایم پیشی گرفته است. سرقت می تواند مربوط به لوازم ماشین، خانه، کیف قاپی و... باشد که با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای رسمی تنظیم و ارائه می گردد، به بررسی یکی از موضوعات حقوق کیفری با عنوان وکیل دادسرای ویژه سرقت خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.
دفاع در دادسرای ویژه سرقت چگونه است؟
منظور از دادسرا ویژه سرقت چیست؟
نقش وکیل رسمی دادگستری در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه سرقت چیست؟
در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه سرقت وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
هزینه وکیل دادسرای سرقت چقدر است؟

بیشتر بدانید: دفاع در تحصیل مال مسروقه چگونه است؟

منظور از دادسرای ویژه سرقت چیست؟
در ادامه این نوشتار به صورت خلاصه و کوتاه با داسرا و برخی از وظایف آن آشنا می شویم.
دادسرای ویژه سرقت یکی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران است. ریاست قوه قضاییه به موجب قانون این  اختیار را دارد، شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب را مامور رسیدگی به پرونده هایی خاص نماید، که از آن به شعب تخصصی یاد می شود‌. این شعب به صورت تخصصی به پرونده های مربوطه رسیدگی می کند و هدف اصلی از ایجاد این شعب افزایش تخصص، دقت و سرعت در رسیدگی های کیفری است. نکته مهمی که باید بدانید اینکه، شعب تخصصی علاوه بر داشتن صلاحیت به منظور رسیدگی به موضوعات خاص به سایر موضوعات مربوط به دادسرای عمومی و انقلاب نیز رسیدگی می کند. برای مثال، ارجاع پرونده های مربوط به جرایم اقتصادی به دادسرای ویژه سرقت منع قانونی ندارد. مطلب دیگری که باید بدانید اینکه، دادسرای ویژه سرقت تنها شعبه تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران نیست. برخی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران عبارتند از: دادسرای جرایم پزشکی و دارویی، دادسرای جرایم امنیت، دادسرای جرایم پولی و بانکی، دادسرای راهور، دادسرای جنایی ویژه قتل و ...

بیشتر بدانید: نمونه گزارش پرونده سرقت تعزیری

دادسرای تخصصی نظیر دادسرای ویژه سرقت چه تفاوتی با دادسرای اختصاصی دارد؟
دادسرای تخصصی شعبه ای از دادسرای عمومی و انقلاب است که علاوه بر موضوعات تخصصی صلاحیت رسیدگی به سایر موضوعات را نیز دارد‌. اما دادسرای اختصاصی صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد، مگر موضوعاتی که به موجب قانون رسیدگی به آن در صلاحیت دادسرای اختصاصی قرار گرفته است. در انتهای این بند خوب است بدانید، دادسرای ویژه سرقت به جرایم مرتبط با سرقت نظیر: سرقت های عادی، سرقت باندی و سرقت مسلحانه، مال خری و ... رسیدگی می کند.

بیشتر بدانید: سرقت خودرو و موتور سیکلت

نقش وکیل رسمی دادگستری در پرونده های مربوط به سرقت چیست؟
دوباره تاکید می کنیم، پیش از هرگونه اقدام حقوقی یا  قضایی با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید. کم ترین دست آورد مراجعه به وکیل دادگستری پیشگیری از قرار گرفتن در مسیر اشتباه است. با مراجعه به دفاتر وکلای رسمی دادگستری از خدمات حقوقی و نظریات مشورتی آنان بهره مند می شوید. در صورتی که با اعطای وکالت وظیفه دفاع و پیگیری از پرونده خود را به وکیل رسمی دادگستری بسپارید در مسیر احقاق حقوق قانونی خود گامی مهم و موثر برداشته اید. اعطای وکالت و سپردن پرونده های مربوط به دادسرای ویژه سرقت به وکیل رسمی دادگستری مزیت هایی به شرح ذیل خواهد داشت:
اخذ مشاوره تخصصی از وکیل رسمی دادگستری، تنظیم شکوائیه یا کلیه لوایح دفاعیه از سوی وکیل رسمی دادگستری، پیگیری امور اداری مربوط به پرونده از سوی وکیل دادگستری نظیر ثبت شکوائیه یا لوایح دفاعیه، همراهی شما توسط وکیل دادگستری در جلسات بازپرسی و غیره.

منظور از دادسرا چیست؟
تیم تحریریه گروه وکلای رسمی در مطالب متعدد که به نوعی به دادسرا مربوط بوده است، به این پرسش پاسخ داده است. مجدداً توضیح می دهیم و تکرار می کنیم: اصولاً دادسرا مرجعی برای انجام تحقیقات مقدماتی در پرونده های کیفری می باشد. در نظام حقوقی ایران رسیدگی های کیفری طی دو مرحله شامل دادسرا و دادگاه انجام می گیرد. پس از ثبت شکایت کیفری یا اطلاع مقام قضایی از ارتکاب جرم به طرق قانونی دیگر پرونده به منظور انجام تحقیقات مقدماتی به شعب بازپرسی یا دادیاری ارجاع می شود. بازپرس یا دادیار با رعایت مقررات مربوط به قانون آیین دادرسی کیفری تحقیق از شاکی، متهم، شهود، مطلعان، کارشناسان و بررسی سایر اسناد و مدارک مربوط به پرونده را آغاز می کنند. در این بین انجام  برخی از تحقیقات به ضابطین دادگستری ارجاع می شود. پس از خاتمه تحقیقات در صورتی که مجرمیت متهم احراز شود، پرونده با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به دادگاه صالح ارسال می شود. از طرف دیگر، چنانچه مجرمیت متهم احراز نشود پروند با قرار منع تعقیب مواجه خواهد شد. نکته ی مهمی که باید به آن اشاره کرد اینکه، دادسرا تحت هیچ عنوان صلاحیت صدور حکم را ندارد‌. کلیه تصمیمات نهایی دادسرا در قالب قرار خواهد بود. مرجع صدور حکم تحت هر شرایطی دادگاه می باشد.
 

بیشتر بدانید: سرقت

کیفیتِ حقوقِ دفاعیِ متهم در مرحله دادسرا به چه صورتی است؟
رسیدگی در دادسرا به صورت تفتیشی، سری و محرمانه است. حقوقِ دفاعیِ متهم در مرحله دادسرا در مقایسه با دادگاه تا حدود زیادی محدود شده است. برای مثال؛ در مرحله دادسرا مقام قضایی می تواند، در موارد مقرر قانونی از دسترسی متهم یا وکیل وی به اوراق پرونده جلوگیری نماید. همچنین در برخی از جرایم انتخاب وکیل از سوی متهم با محدودیت قانونی مواجه شده است. خلاصه اینکه محدودیت های دفاعی متهم تا پیش از ارسال پرونده به دادگاه باقی و پس از آن رفع می گردد.

بیشتر بدانید: اقدامات قانونی پس از سرقت موبایل چیست؟

در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه سرقت وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
شما می توانید، با مراجعه به دفتر گروه وکلای رسمی واقع در تهران و دیگر شهرها از خدمات وکالتی ما بهره مند شوید. گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه و دانش در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه سرقت به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما خواهد بود. برخی از خدمات وکالتی گروه وکلای رسمی در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه سرقت به شرح ذیل است:
بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه سرقت توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح دفاعیه در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه سرقت توسط وکیل متخصص، قبول وکالت و دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه سرقت توسط وکیل متخصص
امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.


روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره